Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Až vyjde měsíc | Moonrise Kingdom | 2012
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 25.05.2012
CZ premiéra: 12.07.2012
režie: Wes Anderson
hrají: Bruce Willis, Edward Norton, Tilda Swinton, Bill Murray, Frances McDormand

Až vyjde měsíc: Recenze


ikona
Cival
Láska kvete v každém věku... i pod dohledem Bruce Willise a Edwarda Nortona. 

„Nesměju se. Protože to není vtipné.“ Tenhle dialogový útržek, který proletí filmem Až vyjde měsíc, vcelku přesně charakterizoval moje pocity z první půlhodiny nového filmu Wese Andersona. Zatímco se věrní uctívači páně režiséra smáli neustále, a prakticky všemu, já s vážnou tváří pozoroval andersonovsky typické hemžení na plátně. A nechal si před očima pozvolna odehrávat další svérázný kousek libující si v drobných bizarnostech, nenápadných absurditách a v obrazové ekvilibristice, díky které můžete autora identifikovat už po pár minutách.

U Andersonovy novinky se ovšem není třeba smát. Natož nahlas. Stačí se párkrát uchechtnout, a pak se nechat unášet jemnou prepubertální romancí, kterou nastartuje panika na skautském táboře: Utekl z něj totiž jeden obrýlený klučina a ani přitom nezapíral, že za jeho dobrodružným výstřelkem stojí žena. Má ji rád a ona má ráda jeho. Jsou sice pod zákonem, ale srdci neporučí...

Protože jim Wes Anderson rozumí, může nám vyprávět lovestory, kterou každý z nás cítil, ale nikdo se ji neodvážil opravdu naplno prožít. Samozřejmě ji líčí podle svých vlastních pravidel - Anderson si už dávno ustavil subžánr pro sebe sama a ani po dvaceti letech se od něj neodklonil.

Teď ho zajímají lásky táborové, potažmo lásky před první polucí, jež jsou nesmazatelnou součástí dětství každého z nás. Těžko je ale uchopit do filmu. Anderson však klíč našel a nemusel se ani moc namáhat, protože jeho poetika vstřícné divnosti mu umožňuje být zároveň úsměvný, výstřední, drzý i sofistikovaný. To už víme. Tentokrát je ale navíc i smyslný, roztomile pedofilní (vážně!) a přitom upřímně emotivní.

 Debutující Kara Hayward je jako třináctiletá femme fatale neodolatelná.I když režisér dává svoji osobitost místy snad až příliš najevo, a to jak při výtvarné kompozici scén, tak v jejich výstavbě (asi nikdo tu na normální otázku neodpoví stejně „normálně“), výsledné leporelo scének je půvabné. Zvlášť když jej tradičně definuje hravost i moment překvapení. A propojuje pouto nejsilnější – láska.

Áno, romantičtější film letos těžko potkáte. Nedorostlí hrdinové filmu své emoce přitom prožívají s vážností dospěláků, ale zároveň i s dětským odhodláním a čistotou. Anderson jejich vztah vůbec nezlehčuje, hraje si spíš se samotným příběhem, do kterého je tahle romance zasazena. A má k tomu dost svých ověřených skoro-komediálních nástrojů, ale i pestrou škálu vedlejších postaviček (Murray, Norton, Willis, Keitel a Frances McDormand s Tildou Swinton), které tu hutnou sladkou polevu dovedou adekvátně zjemnit.


Přehrajte si trailer
Opakuji: Až vyjde měsíc je půvabnou lovestory, kterou každý z nás cítil, ale nikdo se ji neodvážil prožít. Navíc se ji dlouho nikdo neodvážil zfilmovat. Proto díky, pane Andersone.

Na závěr přidejme ještě jeden výstižný dialogový útržek: „Básně se nemusí rýmovat. Stačí když jsou kreativní“.

 

P.S. (na hraně zákona): Debutující Kara Hayward je jako třináctiletá femme fatale neodolatelná a patří ji budoucnost. Oči má třikrát pronikavější než Kristen Stewart, proto ji do deseti let očekávám… no minimálně na titulce Playboye.

Verdikt

avatar8/10

Cival

Mají se rádi a nestydí se za to, i když jim ještě pár let nikdo nevydá občanky. Přechytralý skaut a smyslná princeznička prožívají divokou letní lásku, která rozhýbe daleké okolí i strnulé vztahy mezi dospěláky... A jelikož se tak děje za dohledu velkých hereckých hvězd a hlavně pod vedením Wese Andersona, jenž svou osobitou poetiku vybrousil k naprosté dokonalosti, můžete si být jisti, že tahle neortodoxní romance vás dostane. O lásce s láskou, váš Mr. Anderson.Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  Spooner

 • avatar9/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  luksa

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar7/10

  Baz

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar1/10

  verbst

 • avatar2/10

  cabal

 • avatar9/10

  Neale

 • avatar8/10

  malas

 • avatar7/10

  RainMakeR

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar9/10

  xxendxx

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace