Annapolis: Recenze
13:40 | 04.07.2006 |
Po zhlédnutí Rychle a zběsile 3 mi pěkných pár dní vrtalo hlavou, jestli je Annapolis (předchozí Linův počin), který američtí diváci omlátili v recenzích o všechno možné, opravdu tak špatný. Justina Lina totiž provázela aura nadějného talenta, který svou nezávislou prvotinou Better Luck Tomorrow "zatřásl Hollywoodem". Klasické PR řečičky, ale na každém šprochu je pravdy trochu a trailer na Annapolis se mi nezdál zas tak špatný. Možná za to může moje fixace na Scottův Top Gun. Ke štěstí mi občas stačí uniformy, zpocení herci a do toho nějaké ty tréninkové montáže, podbarvené dynamickým soundtrackem.
Annapolis je ale mnohem civilnější, než se nám trailery snažily naznačit. Žádné stíhačky, žádné explodující lodičky. Tohle je prostě příběh o jedné dějové linii, která se odehrává výhradně na pěti kilometrech čtverečních. Jake Huard pracuje v docích, ale jeho maminka z něj vždycky chtěla mít vojáka a jeho to nepustilo ani po její tragické smrti. Navzdory nelibosti zbytku rodiny se nakonec Jake dostane na slavnou vojenskou akademii v Annapolis (kterou má od domova co by kamenem dohodil). Každoročně berou jen zlomek přihlášených adeptů, ale to pravé peklo samozřejmě "bažanty" čeká v přijímači.
Justin Lin nemohl mít karty rozdané líp a tak se rozhodl standardním způsobem zpracovat odlehčené drama o mladíkovi, který neví kam patří a díky vojenskému drillu, jedné pohledné instruktorce (kterou nevědomky sbalí v baru, Top Gun hadr ;) a "zlému" nadřízenému konečně přijde na smysl svého života. Snímek vzniknul bez asistence americké armády, ale strýček Sam by mohl filmařům poděkovat, protože větší agitku jen tak neuvidíte.
Největší důraz je přirozeně věnován postavám v Jakeově týmu, soudržnosti, které se hlavní hrdina neustále vyhýbá, protože ho všichni podceňují a mají ho odjakživa za losera... pokud něco zvládne, udělá to sám a podle svého. Justin Lin všechny tradiční formulky transportuje na plátno s nečekanou lehkostí, jenže Roger Fan není Iceman z Top Gunu a Tyrese Gybson má do vůdčího typu, ze kterého kapou dvojznačné emoce, zatraceně daleko. Všechno tohle hraje pro Jamese Franca, který využil šanci a v hlavní roli doslova září, i když tu krom nadbíhání Jordaně Brewster nemá moc co na práci. Leda tak povzbuzovat přerostlého černošského spolubydlícího, jehož snem je proběhnout armádní stezku zručnosti pod pět minut, aby se dostal do dalšího ročníku. To je snad jediná souběžná linie, která alespoň trochu ozvláštňuje příběh a snaží se vám vsugerovat, že scenárista nad filmem strávil víc než tři hodinky souvislého psaní.
Ideologická a dějová jednoduchost ale ničemu nepřekáží, protože patetické proslovy pětihvězdičkových generálů zastíní Francovo charisma a jeho snaha o účast na boxerském turnaji, prestižní tečce za studijní sezónou, kdy to může i zelenáč nandat nadřízenému, aniž by z toho čouhal kázeňský postih. Můžete namítnout, že Franco je oproti Gibsonovi poloviční, ale v tom právě spočívá tréninková montáž, kterou mohutně podporuje vynikající soundtrack Briana Tylera. Tím se nám pozvolna scházejí všechny věci, které jsem vyjmenoval na konci prvního odstavce a tak index spokojenosti šplhá vzhůru, navzdory faktu že Justin Lin není kouzelník a s některými scénami zkrátka nehne. I ten box v jeho podání se zmůže jen na pár originálních záběrů, ale brzy začnete cítit, že za údery protivníků chybí emoce. Ty totiž do svých rukavic tlačí jen Franco. Musím říct, že po tomhle filmu pro něj začínám mít slabost (ve Spideym, hlavně ve dvojce, měl občas scény, ze kterých by se nevysekal ani Jack Nicholson :).
Samotný herec ale nemůže utáhnout všechno, takže Annapolis chybí onen chuťový ocas, který by vás donutil vyběhnout do tělocvičny a zrušit tam boxovací pytel. Zůstává jen pro někoho milým, pro někoho naopak otravným odkazem směrem k 80. letům, kdy byli všichni filmoví velitelé mistři šikany, tak trochu rasisti, ale nakonec vždycky svým chlapcům zachránili krky. V Annapolis to sice vyznívá trochu jinak, protože do "terénu", který sliboval trailer, se vlastně nikdy nedostanete, ale ve výsledku se na to dá koukat, bez jakékoliv újmy. Pokud samozřejmě přistoupíte na to, že se jedná o čirou fantasy a stíhačky a válečnou vřavu nahradily boxerské rukavice a prostor mezi šestnácti provazy.
p.s. Teď už ale opravdu nechápu, jak mohl Justin Lin natočit Rychle a zběsile 3 tak bezpohlavně. :)
Verdikt
imf
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 5/10
nervous
- 4/10
Revan
- 3/10
cabal
- 5/10
koriandr
- 8/10
Shakers
- 6/10
Dataminer
- 7/10
holub109
- 7/10
Livia
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry