Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ani ve snu! | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 28.04.2016
režie: Petr Oukropec
hrají: Barbora Štikarová, Klára Melíšková, Jan Vondráček, Ivan Martinka, Toman Rychtera

Ani ve snu!: Recenze


ikona
Rimsy
Značí úspěch na Berlinale konečně solidní tuzemský film pro mládež? 

Ani ve snu! je příznačně ke svému trochu infantilnímu názvu filmem pro mladé. Premiéru měl na Berlinale, kde byl vybrán do sekce Generation 14+, což jasně hovoří o jeho věkové cílovce. Žánr filmů pro děti a mládež byl dlouhé roky československou doménou, bohužel v posledních letech tu moc perel nevzniká. A novinka Petra Oukropce není výjimkou.

 

Oukropec je výborný producent a společnost Negativ, kterou spoluzaložil, se podílela na vzniku několika skutečně špičkových snímků. Třeba Gedeonův Návrat idiota je podle mě jedním z vrcholů české porevoluční tvorby, jenže na režisérské sesli se Oukropec zatím ocitl jen jednou, a to s komedií pro děti Modrý tygr. Ta před pěti lety nezaznamenala žádný velký úspěch a po právu upadla v zapomnění.

Jeho další pokus je už pro trochu starší děti. Pro puberťáky, kteří si procházejí revoltou vůči rodičům, prvními láskami a snahou dělat něco jedinečného. Přesně taková je i šestnáctiletá Laura, hlavní hrdinka příběhu. Zalíbí se jí parkour, což je stále populárnější forma městského cvičení, ve kterém jsou spartakiádní šortky nahrazeny vytahanými tepláky a místo obručí a stuh metají tihle gymnasté přemety skrz tramvaje, opuštěné továrny a billboardy. A Laura se zamiluje do Lukyho, místního parkourového guru, což samozřejmě není jednoduše opětováno. Do toho se míchá pár kamarádů a kamarádek, kteří k sobě poměrně náhodně cítí různé sympatie a tak dále.

 

Podivnou vložkou jsou pak Lauřiny fantazie, v nichž má svět pod kontrolou a zvládá všechno, co v realitě tak snadno nejde. Tyhle dvě roviny se ovšem začnou časem prolínat a příběh začne být pořádně divný. Můžeme v něm hledat různá podobenství o dospívání, bohužel to ale nezakryje základní problém, že chování postav nedává moc smysl a události se dějí až příliš nahodile.

 

Tematicky tu nic podobného nebylo, takže je Ani ve snu! neotřelou osvětou této bohulibé aktivity. Film si díky tomu vystačí s minimem kulis a většina scén se odehrává v městských zástavbách, na něž se díky aktivitám hrdinů díváme úplně jinak, jenže představitelé mladých hrdinů očividně nejsou herci a spousta replik jim prostě nejde přes pusu. Klára Melíšková a Jan Vondráček ve vedlejších rolích to nezachrání a hlavně o ně tady vůbec nejde. V rámci své cílovky tu máme obstojných 80 minut motivačního filmu o tom, jak si jít za svými cíli a přežívat nástrahy dospívání, výsledný mix ale není ani řemeslně dost ochucený na to, aby šmakoval i nezaujatým divákům.

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Výsledkem průměrné dílko, které se snaží o příliš mnoho - sportovně-motivační linii, generační střety, atmosféru dospívání, lásky, fantazijní motivy... A nakonec je z toho nevyvážený mišmaš, který často nedává smysl. Potenciál byl holt zase jednou vyšší.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

  • avatar5/10

    Nexus6

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace