Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Americká kletba | An American Haunting | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 05.05.2006
CZ premiéra: 25.01.2007
režie: Courtney Solomon
hrají: Donald Sutherland, Sissy Spacek, Rachel Hurd-Wood, Sam Alexander

Americká kletba: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Tenhle film se nezdá. Kocour jeho příběh před půl rokem málem odstřelil ve výše uloženém profilu, pak hned pochválil trailer, načež se i sám distributor nechal osvítit a přesunul An American Haunting na květen, tudíž i řádné nasazení do kin (Omen věří v 6/6/6, Haunting zas na 5. 5.). V zámořských kinech je totiž vymítání momentálně hodně oblíbeným sportem, jenž se může - po vzoru V moci ďábla - bohatě proplatit i bez velkých hvězd. V trailerových hájích se navíc nelení. Americká ukázka je ještě atraktivnější, i kvůli překvapivému rámování do dnešní bubáčiny, které jsem z první upoutávky vůbec nerozšifroval. Tucty nových či, lépe řečeno, jiných záběrů (stejné scény, jiný úhel kamery nebo výjev) co do struktury šikovně rozvíjejí původní koncept, pouze v úhlednější grafické úpravě a s tečkou, po níž se řada z vás bude modlit ve Všemohoucího, aby ten polechtal i české distribuční sítě. Kočáry lítají s větší dravostí, ďábel ze sebe pálí stejně energie jako minule a já si znovu můžu mnout ruce nad povedenou vitrínou hororové klipařiny. Když by nás tenhle film překvapoval tak umíněně jako jeho propagační spoty, byl by svět zas o jeden nenápadný klenot veselejší. Věřme tomu.

Americká kletba: International Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Hned na začátku téhle anotace se musím pokorně přiznat, že ač na téma strašidelných domů shlížím v dnešní době s velkým despektem, tahle ukázka mě přesvědčila, že i když meleme stále dokola jedno téma, ještě stále ho lze natočit hodně strašidelně a sugestivně. Nemluvím tak ani o první minutě a půl, která má stále nádech tuctového zboží ala Vymítač ďábla s prošlou záruční dobou, ani o zběsile psaných titulcích, které ve mně vyvolaly spíše úsměv než hrůzu. Ale pak to začne pozvolna přicházet… Zoufalému Donaldu Sutherlandovi, zahalenému ranním mlžným oparem, není dopřáno v klidu se zastřelit, sestřičky se navzájem svěřují, jestli věří ve strašidla a tvůrci se začínají chvástat, že je inspirovaly dvě stě let staré (skutečné) události, které dosud nebyly řádně dořešeny… až dnes (s tímhle skutečným „bubu“ už mě vážně netrapte ;). Náhle se rozpoutá opravdu zajímavý mix připomínající něco mezi Ospalou dírou, Vesnicí a Evil Dead. Pod staromódně říznutým běsněním s nádechem mysteriózní poetiky burácí kakofonie nejnepříjemnějších přehlušených zvuků, vzdáleně připomínající něco, co vyprodukoval zpocený orchestr, tu a tam zaskřípou nehty či zakřičí vyděšená dívka… až tak silně, že vám z toho přeběhne mráz po zádech. Záběry ve slepené koláži spolu sice tradičně moc nesouvisí, ale ten audiovizuální bordel dotváří dokonale. Hodně často říkám, že dobrá gradace traileru či dechberoucí konec filmu dokáží napravit předchozí nevýrazný dojem. Tenhle kousek je toho zářným příkladem. Možná je to tím, že venku už je docela tma a nejsem si úplně jistý, jestli na mě něco nečeká ve špajzu, ale podle mě si své čtyři hvězdičky plným právem zaslouží.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace