Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Americké graffiti | American Graffiti | 1973
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: George Lucas
hrají: Richard Dreyfuss, Ron Howard, Paul Le Mat, Charles Martin Smith

Americké graffiti: V.I.M.


ikona
Cival
american graffitigeorge lucasharrison fordvim
George Lucas vzpomíná na padesátá léta 

Přiznávám, že Americké graffiti tnuly hned na několikrát do mých slabin. Využily náklonnosti pro filmy o mladých lidech, kterým nevstupuje do života smrt nebo globální pohromy, ale každodenní problémy. Vtěsnaly se do skulinky vyhrazené milovaným snímkům, jež nejsou postaveny na mohutných dramatických základech - normální věci, běžné dialogy a nevypjaté momenty v nich však mají nakonec větší výpovědní hodnotu než sociologická statistika analyzovaná v novinách.

V prvé řadě uctívám Lucase za to, jak zvládl skloubit onen pocit volně plynoucího času a přitom do duši postav vyorat brázdu. Prohnat je formujícím okamžikem, změnit je, dovést je k novému zjištění – jenže jen skrze zdánlivě bezvýznamné okamžiky a chytře nastavené maličkosti. Americké graffiti jsou filmem univerzálním. Daří se mu zachytit přechod od nezávazného středoškolského flákání blíž k dospělosti, ať už na univerzitě nebo u táty v krámě. V neustálém popojíždění auty se neskrývá jen „rádoby-James-Dean“ dřepící za volantem a pár mrkajících holčin, ale skvěle vystihnutý feeling dané doby, daného místa a samozřejmě dané životní situace, jíž není třeba překládat ani do evropského kulturního kontextu.

Lucasovi výborně vychází překlikávání mezi postavami – má tu baviče Toada (Charles Martin Smith), ke ztotožnění nabízí Curta (Richard Dreyfuss), trochu poučení servíruje skrze příkladně tápajícího Steva (Ron Howard) a výtečně využívá i božana Johna Milnera (Paul Le Mat), jehož brandovská vizáž je konfrontována s dost nečekanými výzvami. American Graffiti to je „romance, race & rock’n’roll“. Dokonale vytažená esence mládí, podbarvená fantastickým soundtrackem, vedená režisérem stejně tak bezstarostně a krásně jako rozpomínání na poslední noc, kdy si to tihle kluci šinuli ulicemi ve svých zářivých vehiklech.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace