Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Akta X: Chci uvěřit | The X-Files: I Want to Believe | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 25.07.2008
CZ premiéra: 24.07.2008
režie: Chris Carter
hrají: David Duchovny, Gillian Anderson, Billy Connolly, Xzibit, Amanda Peet

Akta X: Chci uvěřit: Recenze


ikona
imf
 

Chcete uvěřit? V tom případě nečtěte tuhle recenzi, protože do vašich myslí zanese temnotu a pochybnost. Nový celovečerák s Foxem Mulderem totiž saje. Hodně moc. Žádná velká pointa, žádný nadpřirozený podtext, žádná velká camea z televizní předlohy. Jen spousta bílého sněhu, který nemrazí na zádech, ale prostě a jednoduše podtrhuje atmosféru studenou jako psí čumák.

Kdo neviděl poslední sezónu, bude se možná hodně divit. Scully pracuje jako doktorka, Mulder sedí doma a vystřihuje si články z novin a večer leží v posteli a naříkají, jak jim to neklape... přičemž Duchovny má tolik vousů, že by se do nich schoval menší Ewok. V mimozemšťany ale raději příliš nevěřte, případ ke kterému je naše dvojka opětovně povolána připomíná spíš epizodu CSI. Tedy s tím rozdílem, že tu chybí hláškující doktoři a cool nájezdy kamerou. Místo nich je tu bručoun XzibiT, velmi, velmi příjemná Amanda Peet a jako obvykle skvělý Billy Connolly, kterému však scenáristická klička bere veškeré sympatie.

Je to první z absolutně zbytečných oslích můstků, které vás donutí pochybovat o schopnostech Chrise Cartera, praotce tohoto kultovního seriálu. První celovečerák byl nabitý zvraty a posunul celou sérii o pár světelných let dopředu. Teď jsme svědky násilné resurekce televizní legendy, u které asistuje pár hodně nešikovných doktorů (jeden z nich dokonce mluví česky, ale ani tenhle interní vtípek vás nestihne rozehřát). Rozjezd je tak pomalý, že se Mulder celých dvacet minut rozmýšlí, jestli se teda oholí nebo ne. Sako a pistoli už mu ale nikdo nedá a u FBI je za "schopného pomocníka", takže většinu času bojuje spíš proti byrokracii než proti nevěřícím Tomášům.

Já pro změnu bojoval s trpělivostí, protože jsem ten film chtěl už po třiceti minutách vypnout nebo alespoň přepnout... pokud možno na některou z epizod první, druhé sezóny, které byly napínavé a dost možná měly i větší rozpočet. Všichni v nich vypadali dobře, pálilo jim to a na konci každého příběhu jsem zůstal s pusou otevřenou dokořán. A určitě to nebylo věkem, spíš ochotou hltat spiklenecké teorie a mírně přestřelené nápady. Ani jednoho se tu bohužel nedočkáme, zprvu tajemný případ začne nabírat tak obyčejné obrysy, že byste skoro váhali, zda s ním tapetovat černou kroniku.

Nevím, co tímhle hodlal Chris Carter dokázat, ale fanoušek Akt X si po skončení filmu půjde spravit chuť k současné televizní produkci. Ta totiž nový film trumfuje ve všech ohledech. Nemusíte tomu věřit, ale schválně... co vidíte v upoutávce na film? Velké bílé nic. Nečekejte, že vám v kině někdo odhrne plachtu a prozradí vám největší tajemství vesmíru. Jedinou záhadou zůstává, jestli to mysleli upřímně nebo nám prostě chtěli jen ulevit od těžce vydřených peněz. A kdybychom na to šli podle přísné logiky Dr. Scully, museli bychom sáhnout po druhé možnosti, protože před kamerou za kamerou nesmí se nikdo snažit, jinak se bude v pekle smažit. David Duchovny se filmem prokodrcá, aniž by vzbudil jakékoliv emoce, Gillian Anderson by možná chtěla, ale ne a ne naskočit zpátky do starých kolejí a všichni ostatní mají příliš málo prostoru, než aby jste si je pamatovali. Dokonce i záporáci se jen míhají ve zkratkovitých záběrech, snad proto, aby ulpění na čemkoliv neprozradilo pointu příliš brzy (marná snaha...).

Co k tomu dodat? Kdyby to byla jedna z epizod dlouhé série, dokoukal bych to s nadějí, že to příště bude lepší. Teď jen doufám, že žádné příště nebude. Tedy... chci tomu uvěřit. :)

Verdikt

avatar4/10

imf

Vysloužilé záhadology Foxe Muldera a Danu Scully tahá FBI od rodinného (!) krbu, aby pomohli vypátrat zmizelou agentku. Případ se samozřejmě zamotává, ale Mulder a Scully řeší víc svoje povahy než kruhy v obilí. Na tuhle psychologickou odbočku asi není připraven nikdo - od fanoušků předlohy až po Chrise Cartera, který se "po dvaceti letech" potácí od devíti k pěti jak perem na papíře, tak kamerou na place. Výsledek je smutný ať už na něj koukáte z jakékoliv strany. Moc smutný.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar3/10

  Mr. Hlad

 • avatar4/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  ghostrider

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar5/10

  dvX

 • avatar4/10

  kryšpín

 • avatar5/10

  acheron

 • avatar3/10

  luksa

 • avatar5/10

  Silence

 • avatar6/10

  t-rotl

 • avatar5/10

  Sagittarius

 • avatar5/10

  Mr. Smith

 • avatar5/10

  Hitumi

 • avatar4/10

  mcb

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace