Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Adéla ještě nevečeřela | 1977
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 06.06.1980
CZ premiéra: 01.08.1978
režie: Oldřich Lipský
hrají: Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek

Adéla ještě nevečeřela: V.I.M.


ikona
imf
adéla ještě nevečeřelajiří brdečkamichal dočolomanskýoldřich lipskýrudolf hrušinskývim
Lidožravé kytky, šílení vědci, Nick Carter a komisař Ledvina.  

Psal se rok 1977. George Lucas hrdě představil Star Wars, Jackie Chan rozbíhal v Hong Kongu projekt, který nadobro změnil tvář tamních akčních filmů a v Československu vznikla šílená groteska jménem Adéla ještě nevečeřela. Autor tohoto textu ještě nebyl na světě, takže nebude plýtvat vzpomínkami... vlastně ani nevím, kdy jsem ten film viděl poprvé. Ale když jsem si řekl, že do V.I.M. musím sám za sebe procpat nějakého českého zástupce, netušil jsem, že budu prohledávat svou paměť a všemožné databáze tak dlouho.

A pak se mi objevila před očima Adéla. Přesně v duchu ostatních českých parodií na "západní brak" (Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky) se vydává do úplně jiného světa. Oldřich Lipský (režie) a Jiří Brdečka (scénář) měli tu odvahu zasadit absurdní zápletku do stylizovaného světa šestákových detektivek. Žádné kejkle v reálu jako v případě Což takhle dát si špenát, ale přesně zreplikovaná atmosféra gangsterského podsvětí, detektivů s klobouky a padouchů s mimořádně úlisným zevnějškem. Díky obsazení Michala Dočolomanského, Rudolfa Hrušínského a Miloše Kopeckého lze v hereckých výkonech hledat jen minimum nedostatků, a kameře spolu s hudbou pak stačilo už jen vykrást ty správné vzory, aby byl divák vtažen do děje a neustále rozesmíván ve chvílích, kdy si český důvtip našel způsob, jak shodit danou situaci.


Právě díky humoru si Adéla drží i po letech výsadní postavení mezi českou klasikou. Stop motion triky neztratily nic ze svého půvabu, hlášky pořád poletují hlavami diváků a my můžeme být pyšní na to, že jsme měli alespoň jednoho kultovního detektiva, i když tu byl jenom na návštěvě. Kdo neviděl a nechce vidět, protože se bojí, ten ať si dá panáka na kuráž a riskne to. Adéla je podle mého stravitelnější než Limonádový Joe (zpívá se v ní minimálně ;) a zábavnější než Tajemný hrad v Karpatech. S dalšími filmy nemá smysl srovnávat, protože Lipský-Brdečka vybudovali vlastní ligu s vlastními pravidly. Máme na českém internetu pověst zabijáků českého celuloidu, ale umíme být spravedliví, takže tváří v tvář Nicku Carterovi smekám.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace