Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
48 hodin | 48 Hrs. | 1982
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.12.1982
CZ premiéra: nestanovena
režie: Walter Hill
hrají: Nick Nolte, Eddie Murphy, James Remar, Sonny Landham, Annette O`Toole

48 hodin: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
48 hodineddie murphynick noltewalter hill
Začátky buddy komedií a nahláškovaná dvojice jak se patří. 

Akční filmy v sedmdesátých letech byly ve znamení drsňáků jako Clint Eastwood nebo Charles Bronson. Hlavní hrdina zkrátka vzal brokovnici a všechno okolo vystřílel. Jednoduché a dobře fungující. V osmdesátých letech samozřejmě tenhle model přetrval, ale vedle něj začaly vznikat i filmy, kde byl hlavní hrdina sympaťák, který umí stejně dobře střílet jako hláškovat. Málomluvní drsňáci zkrátka pomalu vymizeli.

Tvůrci filmu 48 hodin možná v době svého uvedení vůbec netušili, co bude jejich dílko znamenat pro budoucnost akčního a detektivního žánru, ale dnes symbolizuje konec jedné filmové éry a začátek druhé. Nick Nolte tu je za klasického profesionálního drsňáka, ke kterému by si Harry Callahan mohl chodit pro rady, jak být cool. Nepřemýšlí, když má do padoucha našít celý zásobník a nedělá mu problém vymlátit přiznání z podezřelého. Na druhou stranu v postavě Reggieho Hammonda už jsou vidět sympatičtější osmdesátá léta, kde se všechno bralo s nadhledem. Walter Hill tehdy nejspíš nevěděl že točí vlastně vůbec první buddy movie, tedy styl, který k dokonalosti přivedl Shane Black ve Smrtonosných zbraních a Posledním skautovi, ale nejspíš ani neměl tušení, že jeho 48 hodin bude do jisté míry symbolizovat právě změnu, která tehdy akční žánr čekala.

Během následujících let vzniklo spoustu podobných filmů a určitě i mnoho lepších, ale dvojice Nick Nolte a Eddie Murphy byla zkrátka první a do jisté míry i určující. Drsňák a hláškař jsou zkrátka symbolem akčních osmdesátých a vlastně i devadesátých let a i když Mel Gibson a Danny Glover byli možná sehranější a Bruce Willis s Damonem Wayansem více styloví, drsný policajt a ukecaný mukl byli zkrátka první, což jim nikdo neodpáře. 48 hodin sice nemá takové tempo jako žánroví následovníci, ale pod slupkou dobře natočené akce s příchutí sedmdesátých let a hlášek se zvukem let osmdesátých je zkrátka vidět šablona, která dokonale funguje i dnes. Po šestadvaceti letech nejspíš 48 hodin není taková bomba jako tehdy, ale pro žánr je možná důležitější než její podstatně slavnější – proč to neříct – kopie. A za to si zlaté razítko VIM bezpochyby zaslouží.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace