Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
300: Vzestup říše | 300: Rise of an Empire | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.03.2014
CZ premiéra: 06.03.2014
režie: Noam Murro
hrají: Sullivan Stapleton, Eva Green, Rodrigo Santoro, Andrew Tiernan, Ashraf Barhom

300: Vzestup říše: Blu-ray


ikona
KarelR
Další porce řeckých hrátek s mečíky. Tentokrát na vodě! 

Pokračování Třístovky patří mezi sequely, které na první pohled nebyly tak úplně nutné. Zack Snyder od něj ostatně "utekl" k Muži z oceli (zůstal jen jako producent), Warneři tak museli na jeho místo dosadit reklamního režiséra Noama Murra. Ten dostal do vínku nové postavy a nový příběh od Franka Millera, jenž si opět ohnul historii k obrazu svému. Co ale původně vypadalo jako jednoduchá ždímačka nečekaného hitu, se nakonec zformovalo v nevídaný filmový experiment.

 

300: Vzestup říše totiž první díl velmi obratně pohlcuje a zasahuje ho do kontextu většího konfliktu, ve kterém je král Leonidas jen důležitým pěšákem. Hlavní šachovou partii, které jeho odvážné tažení slouží, tu vedou athénský generál Themistokles a perská vojevůdkyně Artemis. Zatímco tedy Sullivan Stapleton plánuje rozvážné bitvy a opovrhuje sparťanskými tužbami v hrdinskou smrt na bojišti, v nepřátelském táboře se ohání ostrými pohledy Eva Green, která tu hraje svoji oblíbenou polohu nebezpečné femme fatale. Jen s příchutí usekaných hlav a utopených podřízených.

Že je nová Třístovka hlavně akčním nářezem, který nešetří hektolitry digitální krve a houfy vysvalených válečníků? Samozřejmě. Pod opulentní bitevní složkou, které nechybí variabilita a spousta kulervoucích průniků bojištěm, se ale skrývá duel dvou spřízněných duší s rozdílným chápáním světa, který pozvolna spěje k nevyhnutelnému konci. Právě pečlivě budované pouto Themistokla a Artemis druhou Třístovku (minimálně v mých očích) povyšuje nad jedničku. "Kecáme, jdeme na smrt, bojujeme, konec." totiž nahradila sice méně přímočará a testosteronová, ale daleko zajímavější dějová výstavba. A to filmu o řadě přefiltrovaných antických střetů pomáhá jako máloco.

 

Samotnou kapitolou je každopádně akce, která možná není tak vizuálně průbojná jako u jedničky, zato ale brilantně těží ze zasazení na moře. S triérami se filmaři takhle vyřádili naposledy v Ben Hurovi (takže to nešlo brát moc vážně). Druhá Třístovka se tedy vyloženě vyžívá v tom, že může být starořeckým lodním pornem s ničivými explozemi, oštěpovým přebornictvím a především heroickými momenty, které krásně pasují do celého mýtického konceptu.

Ten je ostatně dodržován s velkou pečlivostí, jelikož je celý děj opět zprostředkován jednou z postav, která může díky doslechu náležitě přikrášlovat a přehánět. Athénští bojovníci tak skákají z větších výšek a porcují nepřátele s chirurgickou přesností. A nelze jim to vyčítat, protože se ocitáme ve vyprávění, které je založeno na vyprávění, které je založeno na vyprávění...

 

Murro tudíž může stylově zachytit málo známou, avšak stěžejní kapitolu dějin (s Themistoklovou armádou mohla klidně zahynout celá západní demokracie), a zároveň plnokrevně představit druhý typ řeckých bojovníků - ten, co se jde primárně rvát za svoji rodinu a ne padnout za rodný městský stát. Bojové i erotické napětí mezi přemýšlivými hlavními postavami je pak už jen třešničkou na dortu, která dělá z nové Třístovky celkem adrenalinovou námořnickou řež. S oblibou přehánějící řečtí vypravěči by na ni určitě byli pyšní. A Murro se k nim může z fleku přidat. (8/10)

Vzestup říše k nám doráží na technicky luxusním blůčku, které vedle obrazové a zvukové dokonalosti nabízí především 80 minut bonusů. V těch samozřejmě dojde na zákulisní nakukování, při kterém se nikdo nebojí přiznat, že se to na place zelenalo ze všech stran. Obligátní jásání od tvůrců a herců tu ale naštěstí nehraje první housle, jež byly chytře předány historikům.

Koupit na FilmGame.cz

 

Ano, dozvíte se, jak se stavěly lodě, jak se designovala různá města a jak se vyráběly desítky zbraní. Nová Třístovka ale triumfuje dvacetiminutovým dokumentem o tom, jak to tehdy asi bylo doopravdy, a co si tedy filmaři vycucali z prstu. Docela detailně se v něm probírají životy všech postav i historická důležitost vyobrazených bitev. A jelikož je čtveřice najatých expertů stejně nadšená jako sečtělá, je to prakticky stejně interesantní "lekce z historie" jako film samotný.

Kolem téhle bonusové lahůdky se pak rozkládá ještě sedm poctivých featurettů, které se délkou často škrábají k deseti minutám. Zklamání z dodatečného materiálu vás proto rozhodně nečeká, a pokud jste přišli na chuť filmu, je blůčko jasnou koupí. Rudě nadesignovaný obal totiž skrývá vydatnou antickou krmi na všech frontách, jen je holt potřeba popustit uzdu fantazii. Kéž by se takhle povedly všechny filmové výlety do dějepisu!

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 9. 7. 2014
Cena: 359,- (DVD), 539,- (BD), 629,- (3D BD + BD), 718,- (3D BD + BD ve Futurepacku)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace