Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
300: Bitva u Thermopyl | 300 | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 09.03.2007
CZ premiéra: 22.03.2007
režie: Zack Snyder
hrají: Gerard Butler, Lena Heady, Dominic West, David Wenham, Andrew Pleavin

300: Bitva u Thermopyl: DVD


ikona
imf
 

This is Sparta! To znělo z doupat filmových fanoušků dlouho před premiérou filmu. Od dob Sin City zřejmě nejvyhypovanější projekt vůbec (ten bluescreen má zřejmě nějaké magnetické vlastnosti ;) postavil Zacka Snydera před pozoruhodné dilema. Mám to pojmout přesně v duchu Millerovy předlohy a nechat tři sta svalnatých chlápků sesekat několikanásobnou přesilu? Proč se snažit o další dějové linie a hloubavý podtext, když mám eRkový rating a vzduchem mohou místo myšlenek plachtit jen končetiny? Snyder se bohužel o dějové podhoubí pokusil, a to mu pod příkrovem líbivých filtrů a digitálních efektů kazí celkový dojem. Na akční scény zbylo příliš málo času a jsou zkratkovité, až to bolí. To nejdůležitější vám zkrátka proteče mezi prsty příliš rychle, a ani odhodlaný výraz Gerarda Butlera a nadupaný soundtrack nezpomalí pestré akční výjevy, které mizí v zatáčce zapomnění dříve, než se za nimi stihnete ohlédnout. Třístovka je přesto úspěch. Další políčko po políčku rekonstruovaný comics, který těží čerstvou digitální kinematografii do poslední kapky. Bezmyšlenkovitě, ale bohužel i bezkrevně. Tedy, ne že by té digitální životadárné tekutiny bylo málo, ale tak nějak nevěříte, že těm postavám opravdu v žilách koluje. Všechno vás míjí rychle a bez zájmu, není čas na charakterizaci tupých válečných nástrojů, které sem tam prohodí nějakou patriotistickou hlášku u ohně. Akční scény se kvůli nekoncepčnímu pojetí paradoxně zdají býti poněkud otupělé (s jejich fyzickým zpomalením to nemá nic společného), během klidných okamžiků pro změnu děj ubíhá až příliš zbrkle a nevěnuje čas důležitým souvislostem. Je to, jako když špatně zavážete uzel. Na první pohled je všechno ok, ale nezkoušejte to lano příliš testovat. Třístovka jako by měla na sobě vlídné upozornění "Koukat, ale nesahat". Jenže my sahat chceme. A hodně.

Dvoudisková edice u nás sice nevychází v dárkovém balení s Leonidasovou helmou, ale kompletní lokalizace a báječný obraz a zvuk (digitální dvoumegapixelový master a dostatek místa na prvním disku holt titulu svědčí) jsou samy o sobě dostatečným důvodem k pořízení sparťanské jednotky. Nevím sice, čím budete těch tři sta hladových krků živit, ale to už je vaše starost. Oni vám na oplátku kromě filmu nabídnou i celou řadu bonusů. V tomhle případě je však slavné vojsko trochu skromné, protože výpis bonusů není nikterak dlouhý, a řada z nich se dokonce překrývá. Audiokomentář Zacka Snydera, scenáristy a kameramana je ve své podstatě one-man show, protože Snyder je ukecaný až hanba, a své kolegy pustí ke slovu jen ve chvíli, kdy se potřebuje nadechnout. Jeho nadšení však pohání kupředu i diváky a činí z audiokomentáře velmi zábavný poslech. Dozvíte se řadu zajímavostí, zasmějete se a občas i překvapením zvednete obočí. Po tomto slibném rozjezdu přicházejí dva dokumenty o rozdílech mezi filmem a realitou, historici vám povyprávějí o skutečných obyvatelích Sparty, jejich zvycích, brutálním vojenském drilu a dalších zvycích (skopávání lidí do jámy, boje s obrovskými vlky, konverzace s pošahanými diktátory... však to znáte). Čtyřiadvacet minut dokumentární pohody bohužel zastíní podobně laděnou šestiminutovku, ve které herci vyprávějí o tom, jak se snažili sžít se svými postavami. Totéž v bleděmodrém, jen v podání podstatě fotogeničtějších lidí.

Největším zklamáním je však absence skutečného Making of. Šestiminutová náhražka s mluvícími hlavami a ukázkami z filmu prostě nestačí, a i když nám tvůrci na DVD vysypali všechny webisodes (poslední dobou dost časté řešení), dokumentární kraťasy, ve kterých se stihne probrat všechno od předlohy, po nutné úpravy, digitální efekty, kaskadérské kousky, nelidský trénink herců až po finální postprodukci, jako fanoušek a internetový všežravec, jenž všechny tyhle materiály viděl ještě před premiérou, se cítím tak nějak podvedený. A neuklidní mě ani šestiminutová etuda na téma "Frank Miller je největší borec na světě. Nechci příliš kritizovat, webové dokumenty natáhnou bonusovou stopáž na velmi příjemné hodnoty, ale mám radši regulérní (a exkluzivní) dokumenty, ve kterých nikdo nekouká na hodinky, jestli by už neměl končit s proslovem na dané téma. Zlaté středo- a dlouhometrážní filmy o filmu na jiných DVD. Pokud ale nemáte nic proti drobení, můžete s klidným srdcem zobat.

Obraz: 2,35:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky, maďarsky
Titulky: české
Cena: 499,-
K mání od: 19. 9. 2007

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace