Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
10 položek a méně | 10 Items or Less | 2006
csfd  imdb
US premiéra: 01.12.2006
CZ premiéra: nestanovena
režie: Brad Silberling
hrají: Morgan Freeman, Paz Vega, Anne Dudek, Jonah Hill, Alexandra Berardi

10 položek a méně: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Na každého herce, který už má doma Oscara a bere za každý film pár milionů, přijde jednou za čas nějaká ta krizovka. Někdo si dá pauzu, někdo začne režírovat a někdo s herectvím skončí. Nejlepší ale je se z toho všeho tak nějak na plátně vykecat. A tuhle variantu si vybral Morgan Freeman. Chlapík, který je v současnosti asi nejvíc cool důchodcem na světě, se rozhodl, že si natočí jeden takový malý nezávislý film čistě sobě pro radost, aby si odpočinul od rolí v comicsových adaptacích a v oscarových hitech. A udělal zatraceně dobře. Nejen pro sebe, ale i pro diváky.

Příběh 10 Items or Less je v podstatě naprosto jednoduchý. Postarší herec, který už pár let nic nenatočil, ale jeho obličej je mezi lidmi tak známý, že mu kolemjdoucí mávají z auta, se rozhoduje, co s kariérou dál. Dostal totiž šanci opět se objevit ve filmu. Malém, nezávislém a nejspíš i špatném, ale pořád ve filmu. A protože je náš hrdina dříč, který svou práci nefláká, rozhodne se pro přípravu v terénu. Měl by si zahrát manažera v potravinách, takže s v jednom takovém obyčejném krámě v odlehlejší městské čtvrti nechá vysadit svým řidičem a chce pozorovat, jak to vlastně všechno chodí. Na místě však nachází něco úplně jiného, než si představoval. Prodavač je hluchoněmý důchodce nad hrobem, pokladní namísto práce sedí a lakuje si nehty a jediný, kdo doopravdy pracuje, je sympatická Španělka s proříznutou pusou a osobním životem v troskách Scarlet. A právě ta brzy zjistí, že upadající filmová hvězda je přesně tím člověkem, který by jí mohl pomoci odlepit se ode dna a začít znova.

Popsat 10 Items or Less je jednoduché. Podívejte se na Ztraceno v překladu, namísto podmanivé atmosféry Japonska si představte styl typický pro nezávislé filmy a přidejte na pozitivní náladě. Režisér a scénárista Brad Silberling se ani nesnaží předstírat, že jeho film by měl být něčím jiným, než příjemnou konverzačkou, u jejíchž závěrečných titulků si divák řekne, že to celé bylo vlastně dost příjemné. Ve filmu se totiž nic moc neděje. Bezejmenný herec a prodavačka Scarlet většinu času jen sedí a povídají si. On je tak strašně sympatický a pozitivní, že by se člověk nedivil, kdyby mu v kapse jeho kožené bundy našel nějaké nelegální pilulky, a ona je zase v permanentní depresi z toho, že se jí život rozpadá pod rukama a bojí se s tím cokoliv udělat. Během té necelé hodinky a půl se ale všechno změní. Silberling s Freemanem totiž dokázali tu pozitivní náladu dostat nejen mezi herce, ale podařilo se jim ji přenést i na diváky. Na konci 10 Items or Less má člověk zkrátka pocit, že když bude na ostatní milý a bude se k lidem chovat slušně, bude život jednodušší. Nijak filozofické poselství, ale ve své jednoduchosti a v podstatě i pravdivosti nesmírně sympatické.

Za fakt, že se z 10 Items or Less nestala vlezlá nuda o dobrých lidech mezi námi, musím bezpochyby pochválit oba herce. Morgan Freeman si roli permanentně dobře naladěného a trochu podivínského herce vyloženě užívá. Film si sám i produkoval, protože ho už nejspíš nebavilo hrát pořád jen ty dobrotivé mentorující staré černochy. V 10 Items or Less ukázal, že stále ještě překypuje energií a že má i komediální talent, který by od něj možná málokdo čekal. Jeho spoluhráčka Paz Vega s ním skvěle drží krok. I když je tahle Španělka velmi půvabná, rozhodně její herectví nestojí na tom, jak vypadá. Deprimovanou ženu zvládla skvěle, ale bez problémů jí člověk uvěří i to, že během jediného dne vedle Freemana našla opět pár důvodů, proč nad svým životem nelámat hůl. Mezi těma dvěma to zkrátka funguje stejně, jako mezi Billem Murrayem a Scarlett Johansson. Všichni ostatní jim tu jen dělají křoví.

Poslední, koho budu chválit, je samotný režisér a scénárista. Brad Silberling patří mezi nejpodceňovanější režiséry současnosti, ale přitom se s jistotou pohybuje jak mezi blockbustery za sto milionů (Řada nešťastných příhod), tak i na poli těžce nezávislého filmu. Všechno točí z ruky a nechává děj jednoduše plynout. A pokud se přizpůsobíte tomu, že 10 Items or Less je svým způsobem trošku laciný film o tom, že na sebe mají být lidé hodní, a naladíte se na stejnou vlnu jako režisér a oba dva herci, budete určitě spokojeni.

10 Items or Less je jednoduchý film o jednoduchých věcech. Příjemně uteče a pobaví, ale na nějakou dobu se v hlavě určitě usídlí. Nejspíš se nebudete smát nahlas, ale díky Freemanovi a Vega se vám určitě na tváři objeví takový ten úsměv, který spíš než zábavu značí naprostou pohodu. A to je myslím si sakra dobrý důvod, proč si na tuhle sympatickou nezávislárnu udělat čas.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (16)

Verdikt

avatar8/10

Mr. HladHodnocení redakce

 • avatar8/10

  imf


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  cabal

 • avatar7/10

  rcorp

 • avatar7/10

  hynman

 • avatar9/10

  Xatrix

 • avatar9/10

  pytlik

 • avatar9/10

  vydrys

 • avatar9/10

  Dragon

 • avatar8/10

  strangercz

 • avatar9/10

  Pepe

 • avatar8/10

  kazatel

 • avatar6/10

  kyller

 • avatar8/10

  uderenec

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace