Trh je neúprosný a občas donutí i velké herce, jako je třeba Anthony Hopkins, k ústupkům. Na nájem a dárky pro vnoučata se zkrátka vydělávat taky musí. Při sledování Obřadu se však člověk jen velmi těžko zbavuje pocitu, že by bylo lepší, kdyby Hopkinsův agent prohrabával všechny ty scénáře bez uměleckých ambicí ještě trochu déle.

Obřad je totiž slabý film. Bohužel ne tak slabý, aby se na něj dala napsat pěkná nenávistná recenze. Anthony Hopkins v nejvýraznější (nikoliv však hlavní) roli srší charismatem a kdykoliv je na plátně, člověk skoro zapomene, že vlastně kouká na řídký vývar ze všech těch religiózních a vymítačských bubáčin let minulých. Snaží se i režisér Mikael Håfström, jenž v Pokoji 1408 ukázal, že diváka vystrašit umí, ale ani jeho celkem efektní hra se světlem a pár funkčních lekaček Obřad do průměru nevytáhnou.

Film totiž ke dnu sráží příběh, který prostě není ani trochu zajímavý. Film se vás bude možná z plakátů a trailerů snažit lákat na moderní verzi Exorcisty, ale skončí jen u osvědčeného námětu a nijak poutavě ho nerozvede. Obřad není ani tak trýznivý horor, jako spíš blábolivá a ukecaná nuda, v níž mladý kněz (vypadá přesně tak, jak si představujte hollywoodsky vytuněného kněze) řeší své osobní problémy s vírou a mluví s nezajímavými postavami. Namísto strašení, děsu nebo atmosféry tu dostáváme zacyklené dialogy, jež vedou odnikud nikam a fandu hororů začnou po chvilce opravdu hodně štvát.

Na pokusy o strašení sice dojde, ale možná by bylo lepší, kdyby se tak nestalo. V té děsivé rovině totiž film zklamává víc než liberečtí hokejisté v letošním play-off (ano, jsem ze severu). Napětí je zde budováno s pomocí záběrů na žáby a hady anebo díky několika srandovně blábolícím lidem, z nichž může být nervózní snad jen člověk, který viděl horor naposledy v době, kdy byl největší žánrovou hvězdou Béla Lugosi. Bát se nebudete.

Obřad se tak moc nepovedl. I přes solidního Hopkinse a ne úplně špatnou režii nemá film dostatečně zajímavou zápletku a postavy na to, aby mohl spoléhat na dialogy a tvářit se jako chytrý film. A jako blbý ale efektní film zklamává jednoduše proto, že nedokáže vyděsit. Jednou větou řečeno: Slušně natočené a zahrané hororové vakuum. Pryč s ním.