Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hořící Mississippi | Mississippi Burning | 1988
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Alan Parker
hrají: Gene Hackman, Willem Dafoe, Frances McDormand, Brad Dourif, Michael Rooker

Hořící Mississippi: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
alan parkergene hackmanmississippi burningvimwillem dafoe
Gene Hackman proti Ku klux klanu 

Filmy na základě skutečných událostí většinou nejsou detektivky. Málokdy bývají totiž skuteční zločinci tak chytří, aby o nich mohl vzniknout napínavý film. Hořící Mississippi je ale výjimka. Tedy do jisté míry. Nejde totiž tak úplně o detektivku. Oba hrdinové sice jsou strážci zákona, ale tenhle film není zas tak moc o jejich pátrání. Mnohem větší prostor tu dostává atmosféra městečka plného rasismu a nenávisti. Někdo máchá Biblí v ruce a plive nenávist na všechny černochy okolo, někdo si v hospodě občas postěžuje, že jeho „negerský soused“ by si zasloužil pověsit a někdo se navenek tváří jako liberál, ale rozdíl mezi černou a bílou barvou pleti je pro něj zatraceně podstatný.

Postupně gradující atmosféra nutí oba detektivy i diváky k tomu, aby si přiznali, že někteří lidé jsou zkrátka a jednoduše zlo. V Hořící Mississippi totiž nejsou klasičtí filmoví záporáci, ale obyčejní lidé, kteří bez logického důvodu nenávidí své sousedy, kteří mají jinou barvu pleti. Je až děsivé sledovat, že čím víc se Anderson s Wardem blíží k pravdě, tím horší lidé je obklopují. Ztráta lidskosti a opovrhování přikázáním „neublížíš bližnímu svému“ je o to děsivější, že něco takového se skutečně v roce 1964 odehrálo.

Díky chytrému scénáři a atmosférické režii Alana Parkera je zkrátka velmi jednoduché filmu propadnout. Hořící Mississippi ale nabízí víc, než jen pouhou atmosféru. Gene Hackman zde dovedl svého „nas*aného policajta“ k dokonalosti a když na konci filmu dostane od svých nadřízených volnou ruku, rozhodně se s nikým nepáře. Dafoe jako mladý intelektuál funguje výtečně jako Hackmanův protipól, ale největšími hvězdami jsou bezpochyby všichni herci, co tak děsivě zahráli rasistické burany z jihu. Těžko říct, jestli jde větší strach z nemyslícího psychopata Michaela Rookera nebo chladně uvažujícího rasistického šerifa v podání výtečného Gailarda Sartaina.

Hořící Mississippi je zkrátka jeden z těch filmů, který dokáže člověka pobavit tím, jak je natočený, ale zároveň ho donutí zamyslet se nad tím, o čem je. Když se totiž při úvodní scéně na silnici ozve mrazivě jednoduchý hudební motiv, při kterém je trojice politických aktivistů bez lítosti postřílena, nesleduje se to zrovna příjemně. A tenhle pocit zůstane až do konce závěrečných titulků. Zvlášť s vědomím, že i když byli skuteční viníci nalezeni a potrestáni, verdikt nad jejich činem byl vynesen teprve před dvěma lety.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace