Avengers: Age of Ultron: Recenze
15:10 | 02.05.2015 |
RECENZE OBSAHUJE SPOILERY
Jeden podtitulek depresivnější než druhý, co? A zase ta šestka v hodnocení, ze které má většina čtenářů těžkou hlavu. Přesto budu oproti svým kolegům z MZ Live Avengers za mnohé věci hájit. A v jiných k nim zase budu nemilosrdný, protože leckterou lajdáckost neomluví ani moře měkkých fanboyovských srdcí, kterým ke štěstí stačí, že superhrdinové přijdou pobejt a rozbijí další globální hrozbu. Zase jsme se dostali na konec sešitu, holky a kluci. Za týden si nás kupte znovu. Ano, druzí Avengers opravdu lepí komiksový a filmový svět dohromady měrou nevídanou - víc než blockbusterovou událost roku připomínají jeden z dlouhé řady sešitů, ve kterých si Avengers dali přes hubu se sokem, jehož ani zdaleka neviděli naposled. Přátelství byla navázána, emoce odhaleny, pouta upevněna a plány záporáků překazeny. Jedeme dál, až do roku 2020 máme vyloženě napilno.
Marvel si v komiksovém světě zvyknul útočit hrubou silou a množstvím. A jeho komiksové filmy začínají vypadat podobně. Jako nekonečná manufaktura.Do jisté míry to má přesně takhle vypadat. To, co lze z pohledu kritičtějšího diváka vnímat jako typickou kolovrátkovou produkci, je ve skutečnosti optimální bod, do něhož se chce dostat každá filmová série. Lidí chodí a my to musíme sekat jako Baťa cvičky. Bum, bum, bum... tři filmy, dva seriály a hromadu komiksů z filmového vesmíru k tomu. Nějakou zdrženlivost od Marvelu neočekávejte, oni si už v komiksovém světě zvykli na to, že útočit se musí hrubou silou. A jakmile nějaký hrdina začne u diváků skomírat, prostě jim nabídneme jiného. Než stihnete během druhých Avengers mrknout, dočkáte se vlastně v samotném závěru zbrusu nového týmu. Mnohým to ještě nedošlo, ale ta parta, co stojí na konci v Avengers centrále, je právě tím novým týmem, zatímco staří machři se rozletí přihřívat polívčičku ve svých sólovkách a příště už budou jenom hostovat.
Ať se vám to líbí, nebo ne, Marvel rozdává karty rychle. A to i v rámci trilogií jednotlivých hrdinů. Vydělej tři miliardy a uhni, protože v řadě je další. Pokud se neosvědčí, vytáhnem tě zase ze střídačky za pár let. I když možná s novým obličejem. Až bude soupiska správně zalidněná, budou se Avengers ještě víc podobat manufaktuře - casting se bude lepit podle toho, kdo je s kým odvěký nepřítel, kdo má blíž k jakým artefaktům, co funguje s vědou a co zase s magií. Zní to neuvěřitelně pragmaticky, ale v komiksovém světě tenhle stroj skvěle funguje. A bude to tak i v tom filmovém, ačkoliv asi opravdu po Infinity War I a II diváci trochu otupí a marvelovky přestanou být miliardovými událostmi. Je to jenom otázka času, kdy se z nich stane stálá součást filmových sezón. Marvel na tomhle ambiciózním plánu ale poctivě dře a Avengers: Age of Ultron to předvádějí v dobrém i ve zlém.
Udělat oslí můstek k Black Pantherovi, představit dvě nové postavy a jednoho z nejslavnějších nepřátel Avengers. Spláchnout celou zápletku s jedním z nejsilnějších nových avengerů, odklidit z cesty Thora minimálně na dalších pár let, dát větší prostor Kapitánovi, protože jeho sólovka měla obří úspěch. Vymyslet to tak, aby Tony a Hulk pomalu couvali ze svých klíčových rolí. Tohle všechno je skelet, který musí Joss Whedon obalit masem. Každý musí dostat dvacet deka hlášek, půl kila soubojů a dva kopečky traumat. Ano, druzí Avengers působí příliš mechanicky a neohrabaně. Jiní režiséři využijí druhých dílů k tomu, aby se konečně nadechli, jenže Whedon musí udělat spoustu "nové" práce, musí zkrátka ten povoz dotáhnout z A do B, do pevně daného bodu. Možná i proto některé jeho slovní přestřelky mezi postavami působí křečovitě, čemuž jistě nepomáhá, že neomaleně vykrádá sám sebe.
Whedon tak paradoxně, nucen jet podle horečných příběhových not, prohrává především v dějové rovině, neschopen vybalancovat humor a drama. Snímek tak mezi prsty drhne dramatickou linie s Ultronem - apokalyptickou A.I. utrženou ze řetězu - ale v infantilních vtípcích zaniká i přesah á la USA coby světový policajt. V některých scénách tuhle strunu Whedon bojácně rozezní, ale urychleně uskočí zpátky k nezávazné konverzaci o tom, jak Kapitánovi nevadí násilí, hlavně když se při něm mluví slušně. Explozivní finále pak navíc celou linku "zavádění nikoliv nových, ale svých pořádků" zcela bagatelizuje a i kritici téhle strategie nakonec s úsměvem na rtech bojují po boku amerických imperátorů, protože tak je to jedině správně. Není to poprvé, co Marvel pumpuje do diváků silnou agitku (viz Winter Soldier), ale Whedon si při manipulaci s divákem počíná jako slon v porcelánu.
Jeho jedinou silnou stránkou jsou scény, které jsou založeny na humoru od začátku do konce, jako třeba povedená scéna s přetahováním se o Thorovo kladivo. Tady humor nepůsobí jako rozbíječ tenze, naopak... královská zábava je nakonec přerušena novou hrozbou - Ultronem. Ten těží nejen z impozantního zjevu, ale i skvělého barytonu Jamese Spadera. Mnozí jeho postavu odsuzují jako naivní a mělkou, ale kdo zná komiksového Ultrona, pochopí, že tahle první verze je mladá, impulsivní a do značné míry pubertální. V tomhle ohledu odvedl Spader skvělou práci. Propojení Starka, Ultrona a JARVISe je opěrným bodem každého střetu s Avengers. Ano, např. znázornění Starkových myšlenkových pochodů, které vedly k vzniku obou klíčových postav snímku, mohlo být poutavější a lépe vytěžené, ale konečně je tu zas jednou skoro až bondovský záporák s jasným cílem. A je úplně jedno, že jde zas o robota. Snad ho ještě někdy potkáme. Jeho posedlost neustálým vylepšováním sebe sama, kterou jsme ve filmu jen ledabyle ochutnali, je totiž extrémně zajímavá, zvlášť co se týče vzájemných vztahů jednotlivých verzí.
Co se týče akčních scén, tady už tradičně Whedon ztrácí. Říkám tradičně, protože za nějaký úžas nepovažuji ani akci v prvních Avengers. Když má Whedon na práci jen dva aktéry (Hulk vs. Thor nebo Hulk vs. Stark), ještě se mu celkem daří držet divákovu pozornost a sem tam se může opřít o dobře vymyšlenou choreografii. Ať si kdo chce, co chce říká, Hulk vs. Hulkbuster je působivá akční scéna, která filmu ostudu neudělá a na konci roku si na ni většina fandů ráda vzpomene. Finále je ovšem stejná mazanice jako v jedničce, jen místo chitauri nastupují Ultronovic pěšáci a jeho plán s epickou variantou dětské hry "spadla lžička do kafíčka, udělala bum". Whedon občas udělá oblet kolem hrdinů, občas vyrobí nějaké kombo, kdy si každý vzájemně pomůže a přidá ruku k dílu, ale vlastně je to všechno recyklace jedničky a je to natočeno příliš schematicky, bez jediného kamerového nebo i dialogového nápadu. Ultron jako by se chvílemi, zejména při konfrontacích s Hulkem, proměnil v záskok za Lokiho, který vlastně přehrává situace z jedničky - jen je místo omlácení o podlahu Starkova mrakodrapu vyhozen z letadla apod.
Přehrajte si trailer Jestli máte oblíbené superhrdiny, najdete si v každé scéně to svoje, o tom není sporu. Jen tu snahu o větší měřítko a osudovou hrozbu tak nějak odzíváte, možná i proto, že New York střídá fiktivní východoevropská zemička, ve které se zjevně jezdí i starými škodovkami (dvakrát cameo slavné stopětky). Ano, všechen ten brajgl, co zas Avengers natropili (víceméně opět vlastní vinou), bude mít dohru ve třetím Kapitánovi, ale na kobereček se půjde hlavně kvůli Hulkově akci mezi mrakodrapy, nikoliv kvůli vybagrovanému podhradí v Někdestánu.
Marvelu může být vlastně docela jedno, že druzí Avengers působí dojmem kapitoly někde uprostřed sešitu. Psi štěkají, karavana jede dál. A značka je teď tak silná, že by si to vyžádalo další jeden, dva rutinní filmy, aby lidi opravdu začali remcat. Pro mne jako pro recenzenta je ošidné určovat, nakolik za výsledek mohou noty a nakolik dirigent. Marvelovky se začínají blížit potterovkám v tom smyslu, že mají pevně daný řád a kecá do nich víc lidí než u běžné produkce. Na druhou stranu se v nich osobnosti režisérů přece jenom projevují a já osobně bych potřetí Whedonovi akční pecku nesvěřil, ať už v ní budou paňácové v pláštěnkách od Marvelu nebo DC. Talent bezesporu má, ale spíš jako fanda a konzultant. Na švihání taktovkou to chce někoho s citlivějším žánrovým grifem. Děj se mu vymyslí, fóry připraví, herci přizpůsobí, na něm je jediné - musí to umět prodat!
Jenom to naskládat za sebe nestačí, což je přesně to, co předvedl Whedon. Z prvotřídních surovin připravil průměrný pokrm, který nenadchne, ani neurazí. Podle hypu ovšem očekáváte mnohem víc po stránce řemesla i děje. Co se týče banality jednotlivých příběhových linií, tady mě Avengers neurazili ani v nejmenším. Jsou místy stejně zábavní, ale i stejně hloupí a banální jako předloha. Je mi jedno, že jste zhýčkaní Nolanem, který si pro svou batmanovskou trilogii sobecky vyzobal to nejlepší ze sedmdesáti let netopýřího muže, marvelácké komiksy byly vždycky spíš přihlouplé, klišovité a komicky mělké. A ty s Avengers dvojnásob. Uráží mne Whedonova jízda na neutrál, která jednotlivé stavební kostky vrší do podoby šedého komunistického paneláku, místo aby postavila palác, ze kterého se tají dech. Stejný materiál, stejné množství, ale zásadní rozdíl ve vynaložené fantazii. Jako by Whedona ty hračky napodruhé přestaly bavit. Takže? Rychle najít jiné "dítě" s hladovýma očima.
Verdikt
imf
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 5/10
TedGeorge
- 8/10
krauset
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Vincent
- 6/10
Silence
- 7/10
RoBo
- 6/10
yeniczek
- 7/10
Baz
- 7/10
Revan
- 7/10
fingolfincz
- 7/10
PharaoX
- 6/10
Snura
- 7/10
cabal
- 7/10
Savage
- 10/10
RainMakeR
Avengers: Age of Ultron: Recenze
07:38 | 29.04.2015 |
Hned na začátek napíšu jednu věc, abych ji pak nemusel opakovat v diskusi. I když si nedělám iluze a je mi jasné, že některým fanouškům to stejně budu muset vysvětlit opakovaně - 6/10 není negativní hodnocení. Je pozitivní. Ne moc, ale je. Znamená to, že Avengers: Age of Ultron nepovažuji za špatný film. Nepovažují ho ani za průměrný film, spíš lehce nadprůměrný. Jen zdaleka ne tak dobrý, jak být mohl a hlavně jak dobrý být měl. Určitě o něm nehodlám mluvit jako o špatném a počítám s tím, že mu za pár měsíců nebo let dám druhou šanci, a když vím, co dostanu, nejspíš si to i užiju. Pevně doufám, že mi tenhle úvod, ačkoliv se mnohým může zdát jako naprosto zbytečný, dá pár dní času před tím, než vlétnou do diskuse militantní fandové, kteří budou tohle hodnocení brát jako útok na jejich osobní svobodu a právo na vyznání. Buďte klidní. Avengers 2 nejsou průšvih. Jen prostě nejsou tak dobří, jak by film léta měl být.
Ale asi byste chtěli vědět proč, že jo? U Marvelu se mi líbí, že umí jednotlivé série i jednotlivé filmy dělat vždycky malinko odlišně. Kdo má rád fantasy, sáhne po Thorovi. Komu se líbí buddy movies nebo technothrillery, může zkusit Iron Mana 3. Špionážní a politické thrillery zastupuje dvojka Captaina Americy a jednička zase skládá poctu naivním dobrodružným akčňákům. Každý si vybere to své. A i to, co vám zrovna žánrově úplně nesedne, si obvykle bez problémů udrží klasické blockbusterovské kvality. Je to velké, hlasité a téměř vždy zábavné tak, jak by podobný film měl být. Problém je, že na tohle se u Avengers hrát nemůže.
S tím, jak se před kamerou sejde víc postav, se málokdo může profilovat tak výrazně jako v sólovce, ale to nemusí být za každou cenu na škodu. V jedničce právě výborně fungovalo popichování mezi jednotlivými členy, kteří si museli dát párkrát po držce a vyřešit nějaké ty osobní problémy, než našli nějaký kompromis ve vztahu jeden k druhém a dokázali se postavit Lokimu. Každý tu měl nějaký menší příběh nebo zajímavě vymyšlený vztah k ostatním a v rámci letního výplachu to fungovalo skvěle.
Joss Whedon zkrátka umí zacházet s postavami a jejich dialogy jsou v jeho podání obvykle minimálně stejně vtipné jako scény, kdy si to Hulk rozdá s titánským mimozemským monstrem. U dvojky ale tohle všechno chybí. Vztahy jsou jasně dané, postavy se až na pár výjimek (díky bohu za Hawkeye) nikam nevyvíjí, ničím moc nepřekvapí a jednoduše jsou a dělají to, co se od nich čeká. To znamená, že Stark hláškuje a chová se arogantně. Steve Rogers si hraje na Dušína a Thor ukazuje bicáky a mluví jako kašpar. Proč ne, nikdo od Avengers nechce Shakespeara, ale je potřeba, aby to šlapalo i v jiných směrech. A v tom je právě problém.
Avengers: Age of Ultron je velký film. První Avengers mě osobně baví i dnes hlavně kvůli tomu, že Whedon dokázal do každé, i sebemenší bitky nacpat nějaký nápad, díky němuž si i teď pamatuji akční scény z téhle comicsárny ne jako „Avengers proti všem“, ale jako hromadu fakt podařených momentů. Hulk vyskakující na stíhačku a vyhazující pilota ven. Efektní oblet kamerou kolem nastoupených superhrdinů. Finální likvidace Lokiho… to jsou scény, které si i dnes nejspíš nejen já rád pustím na YouTube, protože jsou prostě zajímavé a zábavné. Ve dvojce jich však najdeme naprosté minimum.
Je fajn, že režisér začal víc cpát dopředu kooperaci hrdinů, kteří se v bitvách chytře doplňují. Moment, u něhož byste si řekli „wow“, tu ale bohužel není. Zvlášť ke konci je to evidentní, protože z poslední půlhodiny jsem už v kině měl pocit, že vlastně vidím jen Avengers, na něž se bez ustání žene hromada robotů. Ale že bych tam našel jeden vyčnívající moment, vtip, chytrou scénu nebo nečekaný záběr, to se říct nedá.
Jako by Whedonovi došly síly. Má k dispozici to samé, co minule, už se mu ovšem nepodařilo namíchat z toho tak lahůdkový film. Pokouší se dělat to stejně, Avengers 2 jedou podle sequelové poučky „víc všeho“, ale v těch genericky natočených akčních scénách a oposlouchaných dialozích už tak nějak nezbylo místo na nápady. A tedy na důvody, proč by měli být Avengers 2 považováni za víc než jen dobře odvedenou práci.
Přehrajte si trailer A dobře odvedená práce není dost. Nebudu tvrdit, že jsem se v kině nudil (i když některé scény k tomu měly hodně blízko), ale mám z dvojky Avengers podobný pocit, jako jsem měl ze třetích X-Menů. Je na tom vidět, že to bylo drahé a že to dělal někdo, kdo věděl, co po něm studio a fanoušci chtějí. A tak to udělal. A pak šel domů. Marvel má s filmy už dost zkušeností a ví, co diváci v kině touží vidět, takže to dodal. Nic navíc tu není. Noví hrdinové nezaujmou, záporák je unyle nudný a všichni ostatní dělají to, co si myslí, že se po nich chce.
Ty nejlepší filmy se ovšem stávají nejlepšími proto, že něco navíc přinesou. Něco, čím se vymezí z kategorie „bezprobémově odvedená rutina“. A tady nic takového bohužel nenajdete.
Verdikt
Mr. Hlad
Avengers stojí tentokrát prot Ultronovi, umělé inteligenci, která chce zachránit svět tím, že vyhladí lidstvo. Takže je potřeba dát jí pořádně po držce. Avengers 2 se tváří jako ideální sequel. Všeho, co minule fungovalo, je zdánlivě víc. Akční scény jsou výpravnější, přibyly nové postavy a finále je velkolepější. Ale chybí tomu nápady. Scény, které byste si po odchodu z kina pamatovali a přehrávali je kámošům v hospodě, když byste je ukecávali, aby s vámi šli do kina. Šlape to přesně tak, jak má. Ale moment překvapení nebo něco, co by člověka uchvátilo, tu tentokrát budete hledat marně. Film léta by měl zanechat lepší dojem než „OK“.
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 6/10
Cival
- 9/10
KarelR
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Vincent
- 9/10
Ravenhorn
- 7/10
acheron
- 6/10
Silence
- 6/10
Sagittarius
- 6/10
Mephos
- 9/10
BlackDave
- 7/10
cabal
- 6/10
Anakin
- 10/10
RainMakeR
- 7/10
b1aster
- 8/10
marodavidoff
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry