Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zoolander 2 | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.02.2016
CZ premiéra: 18.02.2016
režie: Ben Stiller
hrají: Ben Stiller, Owen Wilson, Penélope Cruz, Will Ferrell, Christine Taylor

Zoolander 2: Recenze


ikona
imf
Derek a Jeníček jsou zpátky a opět vám ukážou, jak tupý je svět módy. Tentokrát ale jinak, než byste čekali.  

Na prvního Zoolandera vzpomínám docela rád. Stiller tam hrál sympatického idiota. Ve dvojce už je ale za úplnýho retarda. A jak si určitě vzpomenete, pokud jste viděli Tropickou bouři, která se pro změnu snažila parodovat byznys filmový, pokud chcete prachy, Oscary a uznání, nikdy nesmíte být za úplnýho retarda. Zagooglujte a Robert Downey Jr. vám to milerád vysvětlí. Druhého Zoolandera mimochodem stejně jako Tropickou bouři Stiller sepsal s Justinem Therouxem. Sami by tak nejlíp měli vědět, kde je hranice mezi meta humorem a prostým nahazováním myšlenkových exkrementů na zeď. Ano, Derek Zoolander byl vždycky ukázkový idiot, jenže za ním stáli chytří scenáristé. Tady už ale přišel o rozum úplně každý.

 

Zatímco jednička byla roztomile absurdní a kulometným tempem gagů nám vnutila koncept parodie na svět módy, aniž by si kdokoliv z diváků o svět módy kdy byť jen opřel kolo, v druhém díle - odehrávajícím se o patnáct let později - už zcela chybí moment překvapení. Derekovo módní impérium se zhroutilo. Doslova. Jeho centrum pro děti, které neumí číst a blablabla... se zřítilo a v jeho troskách zemřela jeho manželka. Derek zůstal sám, odešel do modelkovského důchodu a sociálka mu sebrala syna, protože se o něj nedokázal postarat. Jeníček byl troskami Derekovy stavby zraněn v obličeji, a tak odešel do dobrovolného exilu, ve kterém pořádá hromadné orgie s liliputy, kozly a Kieferem Sutherlandem.

 

Tahle premisa zní vtipně opravdu jen na papíře, protože film se hrozně moc patlá v odkazech na jedničku, aniž by si tvůrci uvědomovali, že kultovní statut prvního filmu byl do značné míry náhodnou klikou. Nikdo se k němu nechce vracet, nikdo už dneska necituje jeho hlášky (které byly stejně neodmyslitelně spjaty s vizuálem), ale především všichni kašlou na módní odvětví stejně jako tehdy. Vracet se do něj a vytahovat z něj nejrůznější camea je extrémně krátkozraké, stejně jako bezzubá snaha roubovat zápletku na něco, co vypadá jako od Dana Browna. Kdyby si alespoň z Browna dělali legraci, ale ono je to servírováno s vážnou tváří, stejně jako Derekovy trable se synem, které vyústí v naprosto zbytečnou podzápletku, která se line celou druhou půlí.

 

Mizerné scénáře jsou nadčasové a dovedou potopit i ty největší hvězdy.Slavných štěků je tu hodně, od popových hvězdiček přes módní ikony až po Benedicta Cumberbatche v asi nejbizarnější roli jeho dosavadní kariéry. Až mi bylo některých hvězd líto, protože se jednou za uherský rok objeví na velkém plátně (to platí hlavně pro tebe, Kiefere), jen aby hráli absolutně z cesty, protože zjevně důvěřují tomu, co je napsané ve scénáři. Momentů, kdy si budete ťukat na čelo je prostě příliš. První Zoolander svou idiocií plnil sekundární účel - hlavní hrdina svým švejkováním (neúmyslným) vždy absurdním způsobem vyřešil nějakou situaci nebo poukázal naivním dotazem na širší souvislost. Ve dvojce jsou však Zoolander a Jeníček za idioty a celý svět je považuje za relikvie módního světa, celý svět se směje jejich nedůvtipnosti a omezenosti. Žádný druhý plán tu není.

Z motání a žvatlaní se snaží Dereka zachránit Will Ferrell jako Mugatu, který snad jako jediný "funguje", protože tomu přešlapávání na místě dá alespoň cíl - starou dobrou pomstu. Přichází ale příliš pozdě a v zásadě hraje jen zrcadlový odraz postavy z jedničky. To je pořád víc, než se dá říct o Stillerovi a Wilsonovi, natož o prsaté agentce Penélope Cruz, která se tu objevila asi jen proto, že pasovala do italských kulis stejně dobře jako všechen product placement od Fiatu.

 


Přehrajte si trailer
Rád bych to nakonec smířlivě zachránil tím, že Zoolander 2 zaspal svou dobu. Jenže mám pocit, že by se nedokázal trefit do žádného časového rámce. Kdyby přišel dva roky po jedničce, možná by vydělal víc peněz, ale inkasoval by pravděpodobně stejně sestřelů. Mizerné scénáře jsou totiž nadčasové a dovedou potopit i ty největší hvězdy. A to jsem přitom tomu Stillerovi po Mittym tak moc fandil, zvlášť když to vypadalo, že Zoolander je pro něj srdcovka. Možná že právě ten nedostatek osobního odstupu se stal pokračování osudným. Takže hurá znovu na Deadpoola, pokud chcete trochu toho podvratného drzého humoru. Proti Reynoldsovu komiksákovi je totiž druhý Zoolander asi tak vtipný jako Zlatá mříž na Nově. A kdo pamatuje prvního Zoolandera, ten pravděpodobně pochopí i tenhle odkaz.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar3/10

imf

Buď jsme dospěli, nebo Derek zakrněl. Ale jen takovým alibismem se druhý Zoolander odbýt nedá. Fóry drhnou, základní premisa je slabá jako čajový pytlík a slavná camea to nezachrání. Svět se k Zoolanderovi otočil zády. Vy v zájmu svého zdraví udělejte totéž.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  Slide

 • avatar6/10

  marodavidoff

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar3/10

  Tomino

 • avatar5/10

  BranoZ

 • avatar4/10

  Nexus6

 • avatar5/10

  hroubek

 • avatar8/10

  Spiker

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar2/10

  pytlak15

 • avatar4/10

  Maverick

 • avatar6/10

  filmfanouch

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace