Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zloději zelených koní | 2016
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 08.09.2016
režie: Dan Wlodarczyk
hrají: Pavel Liška, Marek Adamczyk, Jenovéfa Boková, Gabriela Míčová, Šárka Vaculíková

Zloději zelených koní: Recenze


ikona
Rimsy
Jak dopadlo nenápadné, ale o to zajímavější drama se slušným obsazením? 

Zatím jen seriálový režisér Dan Wlodarczyk se vytasil se svou filmovou prvotinou, která už v traileru zaujala příjemně nenucenou westernovou atmosférou. Zároveň se ovšem od prvního záběru jasně jedná o kousek, co kinosály vyprodávat nebude. Komorní drama o přátelství se specificky českým (dokonce ještě specifičtěji jihočeským) fenoménem není pro každého, o to víc se cení odvaha do takového projektu pustit. Takže? Má si náročný divák nazout tematické holínky a vyrazit do kina za rurálním zážitkem?

Ve Zlodějích zelených koní se po letech setkají dva kamarádi, nadějný student (Marek Adamczyk) a vychytralý zkrachovalec (neobvykle dramatický Pavel Liška). Spolu vymyslí plán na zbohatnutí, který se od klasického tuzemského tunelování přece jen liší – nehodlají hloubit díry do kupónových knížek či bankovních účtů, ale raději do neprozkoumané půdy, kde by se měly nacházet vzácné vltavíny. Ve vedlejších rolích manželek pak zaujmou Gabriela Míčová a jako tradičně aspoň chvíli svlečená (což je rozhodně dobře) Jenovéfa Boková. Přesto příběh nesklouzává k partnerským vztahům až příliš a soustředí se na ústřední dvojici kamarádů a jejich tak trochu nelegální činnost.

Největší slabinou filmu je ovšem překvapivě scénář, který si psali Dan a Hana Wlodarczykovi a finální revize provedl Petr Jarchovský, což samo o sobě nezní vůbec špatně. Přesto příběh působí trochu roztahaně a divák neustále čeká na zvraty, které pohříchu nepřicházejí. Od knižní předlohy Jiřího Hájíčka se tahle adaptace v leckterých detailech odlišuje, ovšem kromě jeho hardcore fanoušků to samo o sobě nikomu vadit nebude. V důsledku je tak nejvýraznějším úkrokem přeměna Adamczykovy postavy od slušňáckého študáka až po nepříjemnými událostmi ošlehaného tvrďáka, což naštěstí nepůsobí nijak vychtěně. Není to ovšem trochu málo? Říkám, že je. Celou dobu je na pozadí cítit ještě nějaké to tajemství, které nakonec ani není tak drsné, jak člověk napjatě čekal (či spíše doufal). A jeho vyeskalování skrze deus ex machina taky na zážitku nepřidá.

Haním sice scénář, tohle všechno si ale uvědomíte až ke konci. Do té doby se jedná o příjemně tajemnou jízdu se zajímavými, leč civilními postavami a bez přehršle otravných odboček a nelogičností. Stejně tak hercům či technickým profesím nic vytýkat nebudete, na Zloděje zelených koní se kouká náramně dobře. A taky je bezesporu super, že se díky filmu o fenoménu kopání vltavínů dozví více lidí, na druhou stranu film nepůsobí kdovíjak návodně a k rozšíření této vesnické kriminality tak nejspíš nepovede. Naopak slušně balancuje mezi filmovou zkratkou a realistickým zobrazením tvrdé dřiny, kterou tito podivíni dobrovolně podstupují. Takže nakonec paleček nahoru, ovšem se špetkou smutku, že z téhle adaptace šlo vyrazit mnohem víc. A ani by to nebolelo.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Sedmička je možná trochu měkké hodnocení, ale Zloději jsou nenápadným filmem, který se záměrně vydává trochu jinou cestou než většina naší produkce, a to se musí ocenit. Škoda, že se je nepovedlo důkladněji vyhrotit, protože v takovém případě bychom tu měli jeden z nejlepších českých filmů roku.Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar7/10

  malylada

 • avatar8/10

  Rat-catcher

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace