Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zkouška dospělosti | Bacalaureat | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 13.04.2017
režie: Cristian Mungiu
hrají: Vlad Ivanov, Maria-Victoria Dragus, Ioachim Ciobanu, Adrian Titieni, Valeriu Andriuta

Zkouška dospělosti: Recenze


ikona
Rimsy
Povedlo se nové drama od špičkového rumunského režiséra? 

Jméno Cristian Mungiu vám možná nic neřekne, jeho nejznámější film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny ale nejspíš ano. Vyhrál Zlatou palmu v Cannes, uspěl i na dalších festivalech a drsné drama z totalitního Rumunska se nesmazatelně zapsalo do paměti diváků. I další Mungiovy počiny byly chváleny, takže byla na Zkoušku dospělosti naložena velká očekávání.

I tentokrát si Mungiu neodpustí rýpnout do politicko-společenské situace současného Rumunska prostřednictvím komorního příběhu. Eliza končí střední školu, přijali ji na Cambridge a zářivé budoucnosti stojí v cestě jen formalita v podobě napsání maturitních písemek. Problém nastane ve chvíli, kdy ji těsně před zkouškami někdo přepadne, a dívka se trochu sesype. Její otec, ambiciózní lékař, nehodlá nic ponechat náhodě a začne se zaplétat do sítě drobných službiček, aby dceři pomohl.

Postupem času divák zjišťuje, že ta pravá zkouška dospělosti probíhá úplně jinde než ve školní lavici při psaní písemek. Mungiu vystavuje hlavní postavy stále náročnějším morálním výzvám, k nimž musejí zaujmout nekompromisní stanoviska. Otec je totiž zhnusený ze stavu současného Rumunska, prolezlého korupcí a podvody, a k těmto hodnotám vede i svou dceru. Když se však do tohoto soukolí sám zaplete, staví dceru i sebe do situací, s nimiž se neumějí vypořádat.

Mungiu začíná velmi zvolna a s přibývající stopáží utahuje šrouby. Vytváří velmi znepokojivou skládačku průšvihů, které na sebe příčinně navazují a ukazují, jak se všechno začne bortit, když člověk jen trochu sejde z cesty. Tak jasná a silná myšlenka, navíc suverénně vyjádřená, se nevidí každý den. Mungiova minimalistická, ale jistá režie společně s přesvědčivými výkony herců nenechává na téhle obžalobě společnosti mnoho prostoru ke kritice. Možná že by se ve více než dvouhodinové stopáži mohly výrazněji prosadit střihačské nůžky. Pokud jste ale na konverzační drama o morálce a reáliích východoevropského nepotismu patřičně připraveni, zklamáni určitě nebudete.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Mungiu natočil další část své celokariérní obžaloby rumunské společnosti. Dělat to o pár set kilometrů východněji (či o pár dekád dřív), už by natáčel leda v gulagu, ale takhle si můžeme jeho morálně znepokojující drama užít i my. Dobrá práce.Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar9/10

  Slarque

 • avatar7/10

  Rexxarus

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace