Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Válka světů | War of the Worlds | 2005
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.06.2005
CZ premiéra: 30.06.2005
režie: Steven Spielberg
hrají: Tom Cruise, Dakota Fanning, Miranda Otto

Válka světů: Internet Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Spielberg sbírá poslední trumfy a pár dní před premiérou svého nového trháku vyráží do boje s definitivně poslední ukázkou, tentokrát určenou výhradně pro internet. Trailer se nedrží žádné dostupné šablony a na ploše devadesáti vteřin víceméně improvizuje s kombinací obrazově zajímavých momentů, trochou dialogů a dramatickou složkou, v níž jde nejvíce o Cruisovi semknuté rodinné příslušníky. Je to však improvizace velice slušná a najde se i místo na chorály podbarvené finále s pár efektními střihy. Opět na vás dýchne nezvykle komorní atmosféra, ze které trčí studiové momenty mnohem více než monumentální scény na velkých plochách. Novými záběry Spielberg docela šetří (i když sem tam se něco proflákne – třeba letící auto vypadá moooc dobře ;), ostatně více než v minulém traileru už by si sotva dovolil ukázat. Ve výsledku to celé funguje velice slušně a i přes relativně krátkou stopáž mám dojem, že jde možná o to nejúdernější promo, které bylo k Válce světů vydáno. A přišlo v pravý čas. Tak se do něj pořádně zahryzněte a už střádejte šušně na lupeny. Emzáci pomalu, ale jistě klepou na vrátka... Dáte si je ve fullscreenu (19.68 MB)?

Válka světů: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Podle časového rozvrhu Spielbergovy politiky pro výrobu ukázek jsme měsíc před premiérou připraveni shlédnout první plnohodnotný trailer. Klasické dvě a půl minuty přitom nezabírá jen známé divadýlko z teaserů - takový krkoun Steven není, nebojte se. Úvod je braný hodně ze široka, takže přichází více záběrů, v nichž se všichni usmívají a mají rádi – prostě Spielbergova klasicky otravná rodinná idylka pro následující ždímání slziček (jestli bude ve filmu trvat dýl než dvacet minut, tak to bude hodně zlé). Pak ale přikluše apokalypsa: pozvolna, ale o to působivěji slévá všechny známé výjevy (od bortící se dálnice po davy v ulicích) s pozorností upřenou na dvojici Cruise – Fanning. Připlouvají nové trikové záběry, ale lodě i eMZáky v celé své velikosti si Spielberg nejspíš nechává až do filmu (aspoň si ho víc užijeme :-). Napětí do nás přitom futruje už teď, ovšem s jednoznačným důrazem na lidi a hlavně vystrašené tvářičky z Cruiseovy rodiny. Jako by válka s vetřelci byla jen kulisou pro psychologický trhák, takovým nechutně neodvratným „problémkem“ v pozadí. No, uvidíme...

Válka světů: Teaser 3


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Abych se přiznal, tak skutečně nevím, co si o tomhle dalším teaseru vlastně myslet. Přijde mi, že každý nový kraťas ze Spielbergovy továrny probouzí úplně opačný efekt než by měl. Místo toho, aby Válce světů nějak rafinovaně podestlal, neustále recykluje ty samé záběry (padající dálnice s kamionem už je skutečně velice unavující) a vydává je za zbrusu nové zboží, což ve výsledku hodně shazuje statut filmu jako jedné z největších pecek roku. Opravdu jsou diváci tak hloupí, aby jim stačilo stále to samé v bledě modrém a neptali se „to je všechno“? Nemyslím si. Abych byl spravedlivý, ukázka samozřejmě přichází s novými záběry, ale ty pod tlakem okolností už nejsou tak ohromující, jak by měly být. A co je tedy nového? Převracející se loď je nového. Výbuchy jsou nového. Ufoni jsou nového. Aurou obestřená forma života nabrala konkrétních obrysů a vy se jimi můžete pokochat hned na dvou místech. Na tom prvním si podivná kovová trojnožka nebere servítky s vybraným chudákem, na tom druhém, k úplnému závěru, je potvora zahalena záclonou a Spielberg nás trochu tahá za nervy. Nicméně, prvně jmenovaná situace ve mně probudila vzpomínky na něco mezi mechanoidy z Matrixu (lesklý kov s červenými diodami) a špivouky z Minority Report, což mi v dnešní době přijde už trochu off-topic (a neříkejte mi, že Spielberg Matrix neviděl, takže si myslí, že je originální ;). A k té „scary“ sekvenci nakonec se raději nebudu vyjadřovat nahlas nebo by mě všichni Spielbergovi příznivci poslali do pekel ;). Zkrátka a dobře, mám dojem, že už toho hypeu bylo tak akorát dost. Místo téhle ředěné omáčky by měl konečně přijít pořádný dvouapůlminutový nářez, který ukáže, že Spielberg snad stále ještě ví, co znamená mít pořádný koule.

Válka světů: Teaser 2


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Spielberga asi naštvalo, že se poslední dobou nějak moc mluví o Sin City a Epizodě 3 a na Válku světů se pomalu zapomíná, oslovil tedy pár střihačů, aby mu spíchli další ukázku a vody zapomnění trochu rozvířili. Ale protože film samotný je momentálně v postprodukci a zjevně na něm je ještě dost co ladit, musíme se pro dnešek zase spokojit pouze s teaserem. Nový spot k Válce světů není pojmut nijak globálně (tedy rozhodně to není prostřih v rámci celého filmu), ale svou koncepcí připomíná spíše miniaturní povídku. Tahle povídka je o Cruisovi, který zlobí v práci, přijde domů a po chvíli nastane peklo. Jde zjevně o záběry těsně po začátku filmu a nyní máme už tedy poměrně konkrétní představu, jak to peklo vlastně vypukne. O čem však stále představu nemáme, jsou mimozemšťani, jejichž podobu Spielberg velice úzkostlivě tají a pokud se snad někdy rozhodne s nimi vylézt na světlo, bude to až v oficiálním traileru. Nějaký náznak aliení techniky jsem nicméně zaznamenal na pár framech v úseku 1:37 (to velké kovové udělátko by snad mohla být loď nebo něco v tom smyslu). Jinak na mě ukázka nezapůsobila příliš rozmáchle a skoro bych si myslel, že Spielberg chce ve svém „velkofilmu“ sledovat osudy jen jednoho malého městečka a na zbytek světa se vykašlat. Což je pochopitelně zase zapříčiněno tím, že jde o teaser. Tak se k němu tak chovejte a stahujte, co vám bude linka stačit. Oproti tomu minulému jde o velký skok kupředu.

Válka světů: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
imf

Teaser je o ničem. Teasery už jsou takové, ale nebojte se vakua, uvězněného v legendárním traileru na Terminátora 3. Tady se alespoň dočkáte hezké prolínačky se semaforem, prohlédnete si klidný život v několika metropolích (v originále mimozemšťani přistáli v Londýně, kdo si vsadí, že tentokrát to bude v New Yorku? ;) a pak k TOMU dojde. Mluvím o přistání, nečekejte však, že uvidíte byť jen kus marťanů nebo jejich lodí. Celá "legrace" v teaseru spočívá v tom, že pár obyvatel vyběhne z domu a sleduje zlověstné záblesky na obzoru. Vypadá to děsivě a je to korunované velkým, lesklým, průhledným (no hlavně velkým) nápisem. Prostě teaser. Na druhou stranu, na film jsem se těšil už před ním a po něm se na tomhle stavu nic nezměnilo, což je pořád lepší než když vás marťanská trojnožka kopne do zadku. Taková věc dovede zkazit den, to vám povím.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace