Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vlk z královských Vinohrad | 2016
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 15.09.2016
režie: Jan Němec
hrají: Jiří Mádl, Lucia Gajdošík, David Bowles, Táňa Pauhofová, Jiří Bartoška

Vlk z královských Vinohrad: Recenze


ikona
Rimsy
Součástí hlavní soutěže Karlových Varů byl i poslední film Jana Němce. Stojí za to? 

Jana Němce považuju za jednoho z největších českých filmařů. Sousto je jeden z nejlepších českých kraťasů, Démanty noci pomohly dát Československé nové vlně tvář a O slavnosti a hostech představuje jeden z jejích vrcholů. Není divu, že takový talent nedokázal a nechtěl zapadnout v normalizační šedi a na dvě dekády se filmařsky téměř odmlčel. Po revoluci však na bývalou slávu nedokázal navázat a v posledních letech na sebe upoutal hlavně teatrálním vrácením státního vyznamenání. A v podobném myšlenkovém duchu se nese i jeho poslední film.

Na pomezí dokumentu a autobiografického dramatu natočil Němec autorskou mystifikaci, v níž popisuje svůj život. Jako vypravěč tu vystupuje Karel Roden a v hraných pasážích se Němcovým alter egem stal Jiří Mádl. V jednotlivých epizodkách ze života se objeví třeba Martin Pechlát nebo Táňa Pauhofová, ale hlavní (a v podstatě jedinou) postavou je určitě Mádl. Ten díky vševysvětlujícímu komentáři nemá moc co hrát, ale rozhodně ničemu neškodí.

Problém je spíše v Němcovi, který zřejmě na stará kolena dost zahořkl a skrze svůj poslední film si tak trochu léčí mindráky. Sledujeme proto dramatizaci toho, jak jeho genialitu pošlapal tu socialistický režim, tam ignoranští kapitalističtí zbohatlíci (včetně velmi aktuálního Donalda Trumpa). Nejvíc si jeho eskapády užijí fanoušci filmu, jelikož Němcovy postřehy třeba ze zákulisí Cannes v roce 1968 jsou více než zajímavé. Následuje ohlédnutí za srpnovou okupací a slavnými dokumentárními záběry, jež tenkrát pořídil. No a pak přijde emigrace, protloukání se za oceánem a tichý návrat domů, zakončený tak, jak si Němec ve svých divokých snech asi představoval.

Jako kdyby Němec svůj brzký skon už předvídal, natočil něco víc než jen řadový film. Vlk z královských Vinohrad je jeho epitafem a ukazuje nám, jak chce být režisér pamatován – jako obrovský talent, který nehodlal dělat kompromisy, ale zároveň i jako samožer, jenž se rád stavěl do pozice utiskované oběti. Tenhle „dokument“ nebere na diváka ohledy, tematicky i formálně přeskakuje, jak se autorovi zlíbí, a působí jako neuhlazený proud myšlenek. Pro mě ale tentokrát Němcovo ego převážilo sílu jeho myšlenek, proto jeho Vlka moc nežeru.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Velmi neobvyklý a pro většinu lidí těžko stravitelný pseudodokument, který stojí za to vidět, aby si ho každý mohl odsoudit sám. Němec byl bezesporu velká osobnost, ale tohle až příliš zavání egoismem pozdního Vachka či Chytilové.


Podobné filmy

 • 6/10

  Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce – 6


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar7/10

  kikush777

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace