Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Simpsonovi ve filmu | The Simpsons Movie | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 27.07.2007
CZ premiéra: 26.07.2007
režie: David Silverman
hrají: Dan Castellaneta, Julie Kavner, Nancy Cartwright, Yeardley Smith

Simpsonovi ve filmu: Recenze


ikona
imf
 

Homer. Marge. Bart. Lisa. Maggie. Děda. Jsou tu zase a přinesli nám prase. Legendární žlutá rodinka to po letech vývoje dotáhla do celovečerní podoby a pokud si myslíte, že jen opráší pár starých dobrých fórů a unyle naváže na bezkrevné sezóny z posledních let, krutě se mýlíte. Není to jen bezchybným Zimmerovým soundtrackem, zářivějšími barvami a faktem, že Homerova hlava je v multiplexu vysoká několik poschodí. Tenhle film zkrátka šlape. A vy do toho rytmu budete mlátit bránicí o zem. Všechny nudné epizody jsou zapomenuty, Matte Groeningu. A za toho tučňáka s ustřelenou hlavou tisíceré díky.

Začínat recenzi posledním odstavcem je trochu nesportovní, ale můžete si s tím chvilku lámat hlavu. Všechno ostatní v tomto článku totiž bude jasné jako facka. Celovečerní Simpsonovi v mnohém připomínají celovečerní South Park. Sice se tu nezpívá, ale všechno je tak nějak drzejší (výjimku tvoří Itchy a Scratchy, kteří přišli jak o vnitřnosti, tak o krev, MPAA je neúprosná), velkolepější a i když animace zůstala ve 2D a na Pixary může leda tak zpovzdálí házet šutry, trojrozměrná pozadí a kvalitnější rendering je rozhodně poznat. A třecích ploch je samozřejmě víc - hrdinové se konečně podívají i za hranice svého města, ocitnou se tváří v tvář absolutní destrukci, kterou na Springfield samozřejmě přivolá Homer a Bart si prožije krizi vlastní identity. Ne že by vás po čtyřech stovkách televizních epizod ještě mohlo něco překvapit, ale Simpsonovi se tentokrát nesnaží hrát na originalitu. Jde tu zejména o dobré vtipy a kvalitní načasování, které dovolí i průměrnému gagu, aby pošimral ta správná místa ve vašem mozku.

V drtivé většině případů se to daří a to i po důkladné filtraci skrz český dabing. Spousta narážek je tu naštěstí slapstickově vizuální, takže o moc nepřijde ani neškolený angličtinář, ani člověk kterému uniklo několik posledních sezón. Groening moc dobře věděl, že musí hrát na obecnější publikum a tak uvážlivě surfuje na vlně všeobecných popkulturních narážek a jemných nuancí pro skutečné fandy. Na své si tedy přijdou všichni a jakkoliv byla spousta trumfů vypálena už prostřednictvím trailerů (Spider-vepř, prezident Schwarzenegger), v přítmí kina se jim s chutí znovu zasmějete, stejně jako lavině dalších vtipů, které doslova neustávají. Už od první minuty snímek tuší, že máte v hlavě jedinou myšlenku a Homer jí neváhá hned zkraje vykřiknout přímo do publika: Proč jsem utrácel vstupné do kina za něco, co si můžu pustit v televizi zadarmo?

Skutečně neprůstřelných důvodů moc není. Přiznat, že jsou celovečerní Simpsonovi o několik řádů vtipnější, hezčí a vyváženější, než jejich televizní fragmenty, by bylo kontraproduktivní, ale nakonec tomu tak je. Rozdíl je především v kadenci gagů a samozřejmě také v kvalitě dané suroviny. Autoři na vás pálí jednu narážku za druhou a když už postavy "jen" něco dělají, odehrává se alespoň v pozadí sekundární fór, nebo vše spěje k velké pointě. Děj v pravém slova smyslu neexistuje, protože jediným způsobem, jak udržet divákovu pozornost, bylo rozsekat film do jednotlivých situací, které mají jen naoko jakousi návaznost. Už proto se podobné přechody z televizní mikrostopáže do celovečerního módu scenáristicky nikdy nevyšvihnou nad průměr a nemohou v pravém slova smyslu překvapit. Tak to chceme a tak to dostaneme - největším kladem i záporem Simpsonových ve filmu je fakt, že jsou..."stejní". Jsou to ti staří dobří hrdinové, se kterými vždycky rádi pobudeme. Finta je v tom, že onen stereotyp je tu poskládán opravdu z toho nejlepšího, co vesmír kultovní žluté rodinky nabízí.

Je velmi pravděpodobné, že vám všechny ty Homerovy filmové katastrofy po pár týdnech splynou s dějem samotného seriálu a vzpomenete si jen na pár vychytávek (ten tučňák... ten mi sednul :), ale nijak to nezmírní pocity, které budete zažívat během návštěvy kina. Přes všechnu opatrnost v předchozích řádcích, jsou Simpsonovi náramnou jízdou a zřejmě nejzábavnějším animákem letošního roku. To nutně neznamená, že jsou i nejlepším animákem sezóny, ale plně to postačí k tomu, abych si je užil minimálně podruhé, protože už dnes je mi jasné, že všechny odkazy jsem ani při pečlivém vymetání plátna nepochytal. A navíc mi začíná chybět Spider-vepř.

p.s. Rozhodně neodcházejte po skončení filmu, závěrečné titulky nabízejí řadu zábavných situací.

Verdikt

avatar8/10

imfHodnocení redakce

 • avatar8/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar5/10

  Shushika


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  Tuxedo

 • avatar7/10

  novoten

 • avatar7/10

  Joe

 • avatar8/10

  kryšpín

 • avatar8/10

  Jeržik

 • avatar6/10

  Rastr

 • avatar8/10

  acheron

 • avatar8/10

  luksa

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar6/10

  sonoluca

 • avatar8/10

  Marv

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace