Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Satan přichází | The Omen 666 | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 06.06.2006
CZ premiéra: 06.06.2006
režie: John Moore
hrají: Liev Schreiber, Julia Stiles, Mia Farrow, David Thewlis

Satan přichází: UK trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Něco vám řeknu. Zprvu mi Omen přišel celkem fajn a nezdálo se mi tak špatné dát staré legendě novou tvář. Dnes už jsme z něj vážně unavený. Neustálé připomínání 6. dne 6. měsíce roku 2006, hektické démonizování malého děcka prostřednictvím církevních hodnostářů a k tomu krvavé titulky upomínající opět na přírodní katastrofy a války. Tvůrci s hrozně vážnou tváří svou látku opravdu žerou a okatě si hrabají záminky pro poslední střípky publicity, s níž to nakonec asi nebude zas tak horké. Ani z hlediska církve, ani z přemíry diváků. Tipuju, že Omen zaujme tak maximálně první dva víkendy a pak půjde Damien do pekel stejně rychle jako z nich vzešel. Některé záběry mi přijdou natolik standardní, neřku-li béčkové (zanícené vysvětlování synova vypáleného znamení, oštěp padající ze střechy), až začínám pochybovat, že by se film nějak výrazně vymaňoval z pásové hororové tvorby posledních několika let. Zvláště jako remake jednoho z nejzásadnějších dílek v žánru to bude mít zatraceně těžké. Nicméně, i přes tu lehkou subjektivní nespokojenost se musím uklonit přes ukázkovou gradací, která ve třech různě mírných fázích vyplňuje praktický celý trailer a dovede ho bez výraznějšího zaškobrtnutí až k notoricky známému titulku 6†6†06. Co na tom, že z toho bolí oči (záběry delší vteřiny nehledejte), víckrát si to asi stejně nepustíte. P.S. Skladba použitých sekvencí je prakticky shodná s japonským trailerem, který jsme pro zajímavost umístili alespoň do sekce klipy.

Satan přichází: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Uplynul teprve týden od dosti originálního mezinárodního teaseru a už nám Satan dává pocítit svou moc skrze regulérní trailer. Někdo mu možná podlehne, někdo snad ohodnotí výstavbu ukázky, která – objektivně řečeno – odpovídá řemeslným standardům, ale já se mu přesto musím vysmát. Snad je to moje vina. Netušil jsem, že z nás Moore nebude chtít vytáhnout prachy novou variací na Donnerův originál, ale doslovným remakem. Brutálně doslovným, jak sami odvodíte z chůviny sebevraždy, pádu maminy, kněze vyprávějícího o porodu, útočících psíků i ďábelského výrazu nové pečovatelky Miy Farrow. Nevím jestli dřív volat, že celý tenhle plagiátorský počin je směšný, trapný, ubohý nebo předem odsouzený k neúspěchu. Anebo Mooreovi s taktem naznačit, že věrně remakovat možná nejlepší horor všech dob (alespoň pro mě určitě), je stejné bláznovství jako pouštět na tchánově pohřbu best of Maxim Turbulenc. Navíc mě baví, že trailer sice snaživě kopíruje všechny slavné scény, ale velmi neobratně do nich vkládá zpomalovačky, digitální čáry máry, a tím tratí veškerou zamýšlenou mrazivost. Upřímně řečeno, celá vizuální stránka je jaksi vyblitá. Chápu sice, že přihlížíme pokusu o temné ladění: Jenže hodně neúspěšnému. A abych dokončil svou peskovací misi, připomenu ještě dokonalý casting původního hitu v čele s Peckem, jemuž podle ukázky Schreiber ani nedohlédne na kotníky. Navíc, co má znamenat ten úchylný a od počátku „záporácký“ výraz mladého satánka? Snad nebude Omen 666 psychologicky kastrovat i svého hlavního bubáka? Každopádně jestli Moore v záběru v čase 1:12 prozradil, že remake skončí úplně stejně jako Donnerův majstrštyk, snad si počkám jestli tenhle režijní velmistr náhodou nedorazí na premiéru do Prahy... přepadnu ho v uličce a na šourek mu vypálím tři zčernalé šestky. A kosočtverec jako bonus. Satana se totiž nevyplácí dráždit zbytečnými filmy.

Satan přichází: International teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Kostel, zvon, svatý muž vystupující ze stínu. Už těch pár prvních vteřin dává tušit, že od „klučíčího“ teaseru z minula se ušla celkem dlouhá cesta. Ale už vteřiny následující nás uvrhávají do vod plných rozpaků. Doslova. Důvěrně známé televizní záběry vlny smetávající rodinné domky korunované podhledem na ukřižovaného Ježíše Krista působí jako hodně zvláštní vtip stejně jako fialově laděná bouřka jako vystřižená z After Effects a… umírající papež. Proč že jsou nám tyhle výjevy vlastně servírovány? Tvůrci je pevně zakotvují v mytologii svého nového filmu – abyste věděli, za bouřku, záplavy, války i smrt církevního hlavouna může Satan, který k nám tenhle rok zavítá. Je to hodně odvážné a nepochybně kontroverzní. Troufám si říct, že Omen bude mít onoho 6. 6. 2006 v mnoha státech velké problémy s cenzurou. Na druhou stranu… víme, jakou publicitu dokáže taková negativní reklama přitáhnout – Gibsonovo Umučení Krista budiž zářným důkazem. Jakmile poslední vteřiny tohoto bloku odezní do ticha, rozjede se klasický půlminutový sestřih bizarních výjevů zjevně už ze samotného filmu. Působivá koláž je zvýrazněna klasickým mrazivým podkresem jako minule a pokud budete pozorní, možná si všimnete několika doslovných citací scén z původního filmu (scéna přelézání plotu z hřbitova za asistence rozzuřeného psíka budiž příkladem za všechny). I když poměrně efektně podáno, stále je toho příliš málo, abychom si o Omen mohli udělat jasnější obrázek. Nemám z toho ale prozatím nijak špatný pocit a vzhledem k tomu, že se o tomhle filmu bude opravdu hodně mluvit, i vy si tenhle teaser také určitě stáhněte.

Satan přichází: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Než si povíme, jak malý Damien ve své ukázkové premiéře dopadl, neodpustím si malé postesknutí. Nemůže po takovém suchu přijít pořádný trailerový nářez? Musíme stále vymýšlet nová měřítka pro kratičké nebo nezajímavé teasery, které jen vyplňují prostor zajímavějšímu zboží? No… vypadá to, že si na nás někdo zasedl a tudíž zní odpověď bohužel ano ;). I když tuto ukázku považuji za lepší a provokativnější než teasery k Šifře mistra Leonarda a Flight 93 dohromady, stále nejde o nic překvapivého, co by s naší redakcí otřáslo v základech. Ale má to šmrnc a rozhodně to vyvolává ty správné pocity, které od podobně střiženého spotu čekám. Krásná ilustrace přísloví „v jednoduchosti je krása“: žádné digitální efekty, žádná technika, prostě stará dobrá ruční práce, pro kterou jsou staré horory tím, čím jsou. Damien zkrátka sedí na houpačce, houpačka vrže, kamera ho plíživě objíždí a pak se do ní chlapec hladově zakouká, přičemž situací náležité dobarví klasické hudební „teď-se-lekněte“. Nic víc, nic míň, ale pusťte si to pěkně v noci sami doma a zkuste si přiznat, že to nemá atmosféru. Budete lhát a to se nedělá ;).

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace