Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Záchranáři | The Guardian | 2006
csfd  imdb
US premiéra: 29.09.2006
CZ premiéra: nestanovena
režie: Andrew Davis
hrají: Kevin Costner, Ashton Kutcher, Neal McDonough, Melissa Sagemiller

Záchranáři: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Časy, kdy Kevin Costner platil za hvězdu první velikosti a lákal diváky na Krále zbojníků Robina Hooda, jsou už bohužel dávno pryč. Naštěstí i období, které vyplnily filmy jako Postman - Posel budoucnosti nebo 3 000 mil na útěku jsou už také minulostí. V poslední době to vypadá, že si Costner vybírá filmy, které když už nejsou nadprůměrné, tak mu dají alespoň dost prostoru k tomu, aby bývalým fanouškům ukázal, že ještě není na odpis. The Guardian ho měl vrátit zpátky do první ligy, ale bohužel se to všechno seběhlo tak nějak divně.

Costner si zahrál Bena Randella, zkušeného člena pobřežní stráže, který se už mnoho let ochotně vrhá z vrtulníku do bouřících vln, aby zachránil neplavce, co si chtěli vyrazit na výlet a skončili uprostřed rozběsněného moře. Při jedné z akcí však dojde k fatální nehodě a hlavní hrdina má hned postaráno o solidní trauma. Začne se tedy věnovat výcviku nové generace záchranářů a doufá, že mezi nimi najde dalšího Mitche Buchannona. Největší potenciál se skrývá v Jakeu Fisherovi (Ashton Kutcher), který se snad s talentem pro plavání v ledové vodě a zachraňování tonoucích narodil. Bohužel Jake není zrovna člověk se smyslem pro zodpovědnost a týmovou práci. Pod vedením zkušeného Bena Randella ho tedy čeká zatraceně drsný výcvik, který by z něj měl udělat nejen elitního záchranáře, ale i dospěle uvažujícího člověka, který nenechá svůj tým ve štychu. Brutální výcvikové metody ale mají svůj účel, protože až se Jake a jeho kolegové dostanou poprvé do akce, budou se moci spolehnout jen sami na sebe.

Nijak originální příběh o převýchově mladého rebela a poctivém chlapském přátelství jsme tu už měli mnohokrát. Bohužel The Guardian nepřináší do tématu vůbec nic nového. Pokud už pár podobných filmů máte za sebou, nemohou vás Costner a Kutcher vůbec ničím překvapit. Scénárista Ron L. Brinkerhoff (má za sebou zatím jen Stallonův nepříliš povedený D-Tox) zkrátka kompletně obšlehl příběhový vzorec z Top Gunu a dalších výcvikových filmů s rebelujícími hrdiny, zasadil děj do neokoukaného prostředí záchranářů, všechno promíchal a servíroval režisérovi na stříbrném podnose s obří porcí hranolků a tatakrou. A i když jeho výtvor vypadal z počátku celkem lahodně, chuťové buňky žádný rozdíl nepocítily. The Guardian je zkrátka zoufale neoriginální film, který se nesnaží (nebo neumí?) vyhýbat žánrovým klišé, nepřekvapuje a pokud člověka nechytí hned na začátku tím, že známý příběh zasazuje do celkem zajímavého prostředí, dostaví se nuda dřív, než by se na dobrý film slušelo.

Alespoň že režisér Andrew Davis si vybral silnější chvilku. Když má někdo ve své filmografii Uprchlíka, Dokonalou vraždu a zároveň Řetězovou reakci nebo norrisovský Zákon mlčení, je opatrnost na místě. Naštěstí v The Guardian to Davisovi celkem šlape. Na akční sekvence se dá koukat a je vidět, že s vlnami a vybuchujícím vrtulníkem si tvůrci doopravdy vyhráli. Bohužel té akce není tolik, aby zachránila mdlý a nepříliš zajímavý děj. Davis je utahaným scénářem tlačen do pozadí a z momentů, kdy oba hrdinové sedí a melou pantem, se toho moc vytáhnout zkrátka nedá. Krom toho dvě a čtvrt hodiny je na podobný film hodně dlouhá stopáž, která by zkrátka musela být vyplněna větším množstvím desetimetrových vln a potápějících se lodí, aby nezačala nudit.

Co se Kevina Costnera týče, odvedl celkem dobrý výkon. I když je ve středu dění spíš Jake Fisher, je Costnerův drsňák Ben Randall postavou, která na sebe stahuje nejvíc divácké pozornosti. Costner ve svých jednapadesáti letech dozrává do věku, ve kterém by mohl nahradit Harrisona Forda v rolích stárnoucích drsňáků-rodinných typů (můj nápad s náhradním řešením pro Indiana Jonese radši moc rozpitvávat nebudu). Bohužel jeho spoluhráč Ashton Kutcher je zkrátka dřevo a ani v The Guardian neukázal nic víc, než srandovní běhání a dva herecké výrazy.

Kdyby měl Costner vedle sebe trochu zajímavějšího parťáka a pořádně by se zapracovalo na scénáři, mohl by být The Guardian příjemnou akčně dramatickou podívanou. Davis byl evidentně ve svém živlu, ale až příliš mnoho lidí odvedlo na filmu lajdáckou práci. Je mi Costnera líto, protože ten chlap si ještě nezaslouží odejít do hereckého důchodu, ale pokud se chce vrátit zpátky na vrchol, měl by si pečlivěji vybírat scénáře a ne automaticky kývnout na cokoliv, co byť jen trošku zavání diváckým úspěchem. I přes všechna negativa je ale The Guardian pořád řemeslně odvedená žánrovka a pokud je zrovna tohle váš šálek kávy a ani po stodvacáté se vám neznechutí, klidně do toho jděte.

Verdikt

avatar5/10

Mr. Hlad


Podobné filmy

 • 8/10

  Top Gun

 • 7/10

  Dokonalá bouře


Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar6/10

  sonoluca

 • avatar5/10

  st39.6

 • avatar5/10

  Sublog

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar6/10

  Duck96

 • avatar6/10

  Fluke

 • avatar7/10

  JANTAR29

 • avatar6/10

  Mariano

 • avatar6/10

  Sigi

 • avatar6/10

  ragnar

 • avatar7/10

  Tim007

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace