Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
(J)elita ze střídačky | The Benchwarmers | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.04.2006
CZ premiéra: nestanovena
režie: Dennis Dugan
hrají: Rob Schneider, David Spade, Jon Heder, Jon Lovitz, Tim Meadows

(J)elita ze střídačky: Recenze


ikona
imf
 

Některé filmy se točí proto, aby vás zklamaly, jiné zas aby překvapily a vsadily tak výchovný štulec každému, kdo začal pochybovat o daném žánru. (J)elita ze střídačky patří do té výchovné kategorie, která spraví náladu každému odpůrci mluvících zvířátek. A jako obvykle tu nejde o to "CO" se děje, ale o to "JAK" se to děje. Chatrná kostra "loser komedií" totiž z principu nemůže nabídnout oscarový scénář. Na začátku děje máte ztroskotance, uprostřed je přijde někdo zachránit, na konci s tím párkrát zatřepete (nemíchejte!) a doufáte, že to zanechá výrazný chuťový ocas. V našem konkrétním případě je to o souboji šikanovaných a šikanátorů.

Richie (David Spade) a Jon Heder (Clark) se z téhle škatulky nevyhrabali ani ve třiceti letech a zanechalo to na nich opravdu hutné stopy. Jeden z nich dělá ve videopůjčovně, druhý roznáší noviny a jsou to geekové jak hrom do police - sport je jejich nepřítel, ženy jsou komplikovaní roboti, kteří mají jediný účel - dělat si z nich legraci a všude po městě číhají poschovávaní jejich bývalí spolužáci, aby jim připomněli staré dobré časy. I Richie a Clark ale chtějí zapadnout a tak kamarádí s Gusem (Rob Shneider). Gus je cool a Gus chce jít hrát baseball. Na hřišti je parta šikanátorů v zácviku (=desetileté děti), která se rozhodne to našim loserům natřít. A co byste řekli? Gus umí hrát baseball líp než legendární Babe (ne, to fakt není prasátko, zkontrolujte učebnice dějepisu ;).

Film se rychle zvrhává do sportovní komedie, když se zpoza houští vynoří geek Mel, který se stihnul stát miliardářem a mohl si tak dopřát všechny radosti života s nálepkou eBay. Jezdí v KITTovi z Knight Ridera a jeho dům připomíná muzeum George Lucase. Geniální záležitost, která naznačí, že (J)elita psal někdo od srdce. Nebudeme daleko od pravdy, protože Allen Covert je geek tělem i duší a sám pro sebe si natočil obdobný film Grandma's Boy (Král videoher). Ale o tom až někdy příště.

Během sledování (J)elit vám dojde, že dobré filmy pro děti ještě nevymřely a i když budou ratolesti možná trochu vyděšené z některých postav (Richieho bratr má smrtící alergii na sluníčko, takže žije na záchodě a denně zkonzumuje (vnitřně ;) dvě tuby opalovacího krému), rozhodně je chytne za srdce všechno ostatní. Nechutnosti se tu drží v úctivé vzdálenosti a i když děj nedává sebemenší smysl (trio třicetiletých maníků táhne napříč ligou desetiletých ;), je to zábavné a uvidíte díky tomu řadu velmi efektních baseballových mačů. Tady se ale skrývá menší potíž.

Zatímco v konverzačních scénách zvládne Heder se Spadem držet krok, v těch sportovních se nezapře, že film byl psán pro jednoho hráče a dvě vedlejší housle. Trochu zabolí, že Heder musí hrát opět variaci na Napoleona - celý film stráví s legrační helmou na hlavě, když hraje baseball máte strach o jeho i svoje duševní zdraví a celkově se pohybuje ještě níž než Spade, který se alespoň pokouší někoho balit a oslňuje svět jenom otřesnou parukou (ach, zase ty vlasy). Schneider ovšem nad oběma ční a není to jen tím, že umí hrát baseball. Ten kluk se vážně snaží a snad poprvé ve svojí kariéře je nejen snesitelný. On je snad dokonce i dobrý.

Celé mi to ostatně připadá jako film ušitý pro Adama Sandlera. Covert to napsal jako jeden z mnoha scénářů pro svého kamaráda, ale postupem času se ukázalo, že Sandler je až příliš "cool" na takovou postavu. A tak se putovalo po dalších kamarádech, až to všechno skončilo u Schneidera, který tak přišel k solidní hlavní roli. Sandler alespoň snímek produkoval a objevila se v něm řada z jeho trademarkových herců (dá se to trochu přirovnat k Frat Packu), ale bez jeho jména v úvodních titulcích film komerčně nezazářil (proto ho nenajdete v kinech, nýbrž v půjčovnách). Na jeho kouzlu to ale nic neubírá. Místy vám to možná dokonce připomene Vybíjenou, ovšem dostatečně umírněnou a ušitou na míru dvanáctiletým dětem. Už je mi trochu víc (alespoň to tvrdí moje občanka), ale stejně jsem se bavil skvěle. Díky hercům, díky Dennisu Duganovi, který režijně od Velkého táty docela vyrostl a, proč to neříct, i díky osmdesátiminutové stopáži, která z filmu dělá svižnou jednohubku. Nechte si chutnat.

Verdikt

avatar7/10

imfHodnocení redakce

 • avatar6/10

  Mr. Hlad

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  woody

 • avatar4/10

  nervous

 • avatar3/10

  cabal

 • avatar8/10

  beast6776

 • avatar6/10

  hughhh

 • avatar6/10

  P1tr

 • avatar6/10

  Mariano

 • avatar6/10

  radekch

 • avatar8/10

  puffy2

 • avatar4/10

  PraSiteL

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Desperado

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace