Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Špinavé ulice | Mean Streets | 1973
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.10.1973
CZ premiéra: nestanovena
režie: Martin Scorsese
hrají: Robert De Niro, Harvey Keitel, David Proval, Victor Argo, Amy Robinson

Špinavé ulice: DVD


ikona
st39.6
 

Mean Streets se v mnohých kruzích považuje za první Scorseseho film. Sice to není tak úplně pravda (je třetí), ale rozhodně je to film, který definoval Martyho tvorbu na léta dopředu. Úvod do gangsterského prostředí, které slavný režisér za svou letitou kariéru prozkoumal snad ze všech možných úhlú, nese i přes rozkoukávání v žánru spoustu charakteristikých znaků. Znaků, podle kterých ostatně poznáte jeho filmy dodnes. Parta gangsterů (tady skorogangsterů), která řeší problémy "vnitřní politiky", je postupně semílána vlastními pravidly. Přátelství se stává zrádnější než konkurenční boje a hrdiny na konci cesty čeká pěkný výprask od života. Ačkoliv Špinavé ulice vznikaly za dost omezených podmínek, nic to Scorsesemu nebránilo vytvořit silný příběh s originální zápletkou a už tady profilovat svůj režisérský styl, který se razantně neměnil, leč piloval. Sugestivnost Ulic samozřejmě stojí na pilířích hereckého koncertu, který předvádějí tehdy ještě mladičcí Harvey Keitel a Robert De Niro. Právě Scorseseho vlastní, skoro až životopisná výpověď Špinavým ulicím dodává na živočišnosti a intenzitě. Ulice možná zestárly a rozhodně nejsou Scorseseho nejlepší film. Jejich příběh si ale budete pamatovat dlouho, možná právě při půjčování nějakých těch drobných ...

Jednodiskovka do českých obchodů sice přifrčela s vyčištěným obrazem, který na svůj věk vypadá obdivuhodně. Při remasteringu se ale zjevně zanedbala zvuková stopa, která by potřebovala nějakou tu postprodukci navíc. Nic jí to ale nebrání roztahovat se do šesti kanálů. Více než nad zvukem ale budete bědovat nad absencí bonusového materiálu. Na obalu se na vás směje komentář Martina Scorseseho, ke kterému se na placce přidala i Amy Robinson (teď producentka!), ani ve dvou si však nevystačili na komentář po celou délku filmu. Budete se muset spokojit s hodinou a čtvrt. Martin je sice známý tím, jak je ukecaný, v prvních minutách je ale v drobném nervu, takže mu chvíli trvá, než se vyžvejkne. Pokud s ním přežijete krušné začátky, po zbytek filmu už na vás bude s obdivuhodnou kadencí pálit fakta o vzniku filmu a hlavně o vlastním životě v ulicích Malé Itálie, o tom, jak ve značné míře Špinavé ulice odrážejí jeho vlastní mládí. Amy Robinson do toho jen sem tam přihodí nějaké zážitky z příprav a natáčení samotného. Nakonec tedy (i přes menší délku) velmi výživný komentář. To se nedá říct o jediném dokumentu. Dobová skoro-reklama během šesti minut spíš shrne o čem Špinavé ulice jsou a ukáže Scorseseho s maminkou u stolu. Dokument má narozdíl od komentáře titulky, ty ale ošizenou edici nezachrání. To platí i pro NESKUTEČNĚ nudný čtyřminutový trailer, který si snad schovám do oldie až budu chtít spáchat kulturní genocidu.

Obraz: 1,85:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky, maďarsky
Titulky: české
Cena: 299,-
K mání od: 29. 8. 2007

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace