Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rodinka | 2010
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 09.12.2010
režie: Dušan Klein
hrají: Jana Štěpánková, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Petr Forman, Lucie Vondráčková

Rodinka: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak moc jsme trpěli u antifilmové Rodinky?  

Z Rodinky Dušana Kleina jsme měli po traileru strach. Vlastně proč to nepřiznat – hodně velký strach. Nakonec to dopadlo trošku jinak, než by člověk čekal. Ne, není to dobrý film. Je to strašný film, ale otázka je, co od Rodinky očekáváte a co jste ochotni udělat pro to, abyste ji viděli. Máme tu totiž dvě možnosti, jak se na tohle dílo dívat. Tady je první:

Kdyby Rodinka běžela v televizi v pondělí večer, nejspíš by to nikomu nevadilo. Možná to tak nevypadá, ale tohle je pro český seriál pořád ještě pochvala. Volné pokračování seriálu, který si klidně a bez nadsázky může dát před svůj název slovo „legendární“, totiž není zdaleka takový průšvih jako většina seriálové produkce ČT. U Rodinky se sice nebudete smát nahlas a válet se v křečích po zemi, na druhou stranu je to přesně ten typ humoru, u něhož se člověk může bez problémů navečeřet a zabít pár minut života.

Rodinka dostává body především za herecké obsazení, v němž se jen těžko hledá vyloženě slabý článek (snad až na vnučku Daisy, jejíž americké chování je hodně velký úlet). Především Jana Štěpánková je velmi fajn, ale neztratí se ani ostatní. Po baráku se navíc motá plus mínus deset lidí, takže nikdo nestačí být otravný, snad až na Naďu Konvalinkovou - avšak tam to byl bezpochyby záměr.

Co se týče humoru a zápletek, je Rodinka něco, co potěší spíš vaše rodiče a prarodiče. Tvůrci navázali přesně tam, kde před lety skončili, takže čekejte neurážející humor z „laskavějšího“ ranku, od některých hrdinů spíš štiplavé poznámky než vyloženě hlášky a klasická komediální klišé jako „Hanzlík vrtá do stěny a vyhodí elektřinu, v domě se pořád zapíná alarm, místo Zorro mstitel někdo řekne Zorro ctitel a hrdinové narazí na polonahou neznámou dívku a zjišťují, kdo si jí potajmu přivedl domů“. Rodinka je tak trochu jako z jiného světa. Neškodná, neurážející, politicky korektní a vlastně docela milá. Asi jako když kamarádům vyprávíte o tom, jakou hovadinu zase provedla vaše pětasedmdesátiletá babička, která už tak trochu jednadvacáté století nestíhá. Smát se jí za to ale nikdo nebude.

Jednoduše řečeno – kdyby Rodinka běžela v televizi, osobně bych se na ni cíleně nedíval. Jestliže bych se však dostal do pokoje, kde by byla zapnutá televize s touhle bandou, nemusel bych nutně hned odcházet. 5/10.

No a teď ten méně pozitivní pohled. Rodinka nemá v kině absolutně co dělat a člověk, který je zodpovědný za to, že se promítá, by si zasloužil pár facek. I v televizi by se totiž řadila k těm nejméně výpravným věcem. Nejsou tu exteriéry, interiéry se skládají ze tří místností (kuchyň, skleník, obývák spojený s chodbou) a jednou se podíváme na umělohmotnou zahradu. Tohle doopravdy není něco, co by člověk očekával za svých sto padesát korun.

Rodinka má naprosto nulové filmové kvality. Kamera většinou snímá dva nebo tři lidi, kteří si povídají, a pohne se jen v případě, že se pohnou oni. Tenhle film vypadá hůř než ty staré studiové pohádky, co běží o víkendu po obědě na ČT2, a dovolím si tvrdit, že i záznamy divadelních představení v sobě mají více filmovosti než tohle. Poslat Rodinku do kina a předstírat, že jde o plnohodnotnou filmovou zábavu je nehoráznost a chtít za to peníze zavání zlodějinou.

Nejsmutnější ale je, že i přes absenci jakýchkoliv vizuálních kvalit by se na Rodinku jako na film dalo koukat, kdyby si s ní dal někdo trochu víc práce. To bohužel ale není tenhle případ. Šest seriálových epizod, které uvidíme někdy v budoucnu v televizi, je tu sestříháno bez jakékoliv snahy o filmovost. Vývoj postav tu je absolutně minimální, což se vzhledem k seriálovému formátu dá pochopit, ale absence filmové logiky už je problém. Z Rodinky je permanentně cítit, že někde něco chybí a že byla velmi brutálně upravována, aby se pro kino zkrátila stopáž. Spousta věcí je nedořešených, spousta situací se najednou objeví, protože tvůrci jednoduše potřebují, aby se objevily, a nikdo se moc nepárá s tím, že to celé vlastně vůbec nedává smysl. Filmová Rodinka je vlastně sled scének, jež jsou za sebe jednoduše naházené. Prasácká práce. V kině se jí vyhněte, protože pokud bude mít tenhle nefilm úspěch, může se stát, že příští rok objeví filmová verze předpovědi počasí. 1/10

Rodinka jisté kvality má, bohužel to jsou ale kvality, kvůli kterým se rozhodně nevyplatí utrácet za lístek. Do kina na tenhle podraz prostě nechoďte. 

Verdikt

avatar3/10

Mr. Hlad

Další příhody obyčejné a pořád celkem sympatické rodinky to v kině zkoušet neměly. Jako film zklamávají naprosto ve všem a dělají původnímu seriálu ostudu. V televizi by jim to slušelo výrazně víc. Do kina takovéhle věci nepatří.Hodnocení čtenářů

  • avatar3/10

    HellFire-Ferry

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace