Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Přízraky v Benátkách | A Haunting in Venice | 2023
US premiéra: 15.09.2023
CZ premiéra: 14.09.2023
režie: Kenneth Branagh
hrají: Kenneth Branagh, Tina Fey, Jamie Dornan, Michelle Yeoh, Kelly Riley

Přízraky v Benátkách: Recenze


ikona
do_Od
Agatha ChristedetektivkaHercule PoirothororKenneth BranaghPřízraky v Benátkáchrecenze
Hercule Poirot v jednoznačně nejatmosféričtějším filmovém zpracování dodnes. 

Benátky, 1947. Světoznámý detektiv Hercule Poirot se stáhl do ústranní, aby po letech strávených v blízkosti smrti dožil v osamění už pouze se svými knihami, kytkami a dvěma dokonale symetrickými vejci každý den ráno k snídani (nebo v tomhle případě dvěma vejci různých druhů a tvarů, protože Itálie…). Jakmile však do jeho nenápadného domova zavítá bývalá přítelkyně, proslulá autorka detektivních románů Ariadne Oliver (Tina Fey), aby ho požádala o pomoc při rešerši na její novou knihu, příslib nerozluštitelné záhady jej přece jen donutí upravit si knír a vyrazit zpátky do akce.

Nový „whodunit“ Kennetha Branagha (který je zpátky před kamerou i za ní) Přízraky v Benátkách je už třetím dílem série, kterou v roce 2017 odstartovala Vražda v Orient expresu s tehdy nesmírně nabušeným obsazením. Nejnovější film se tak hvězdnou sestavou chlubit nemůže, kromě Branagha a Fey si zde zahráli ještě Michelle Yeoh, Kelly Reilley, Jamie Dornan, Riccardo Scamarcio (záporák z dvojky Wicka), Emma Laird nebo Kyle Allen. Minimálně z pohledu sympatií se však tenhle ansámbl rozhodně povedl víc jak třeba proklínané obsazení druhého dílu. A to není zdaleka jediná přednost, kterou se snímek může oproti ošklivě digitální dvojce chlubit.

Jestli se musí Branaghovi něco nechat, tak je to způsob, jakým se mu daří každým dalším filmem stylizovat Poirotovo pátrání do něčeho trochu jiného. Jednička si hodně pomáhala stísněným prostorem a byla poměrně akční, dvojka pak vsadila na výpravnost a opulentní celky. Třetí film jde cestou mysteriózního hororu. Namísto pouhých lekaček ale volí daleko zajímavější řemeslná řešení jako zabírání z vychýlených úhlů, časté detaily na tváře, hru se světlem a kontrasty, popřípadě třeba scény zabírané handheld kamerami z první osoby. Důležitou roli zde pak hrají i zvuk a v opačném gardu ticho. Výsledkem je tak nesmírně šmrncovní a skoro až artová záležitost, u níž cinefilové budou chrochtat blahem a běžný divák si alespoň rozšíří obzor o něco neobvyklého.

Vizuálně i herecky (zamrzí jen malý prostor pro Yeoh) se každopádně Benátkám daří být po většinu úderné (a oproti dvojce výrazně kratší) stopáže poměrně strhujícím dílem, jenže co samotný příběh? Tady slavný detektiv už potřetí trochu naráží, minimálně tedy u mě, protože ani napotřetí jsem nedostal v mých očích zcela dotaženou záležitost. Ačkoliv na papíře případ servíruje jeden často šokující zvrat za druhým, v praxi mě vlastně ani tolik nezajímalo, jestli byl vrahem zahradník (v tomhle případě pověrčivá asistentka), nebo lékař (v tomhle případě lékař trpící posttraumatickou stresovou poruchou).

Místo toho jsem si spíš užíval, že se konečně dostáváme hlavní postavě více pod kůži. Zaprvé už jen fakt, že se Poirot v tomhle filmu rozhodl pověsit své detektivní schopnosti na hřebík dává postavě hloubku, na jakou jsme v předchozích dílech nebyli zvyklí. Přízraky v Benátkách jsou tak v jádru daleko více o hrdinovi samotném, spíš než o případu, který řeší. I ten tu však má své místo, a právě skrze něj Branagh testuje zejména víru hlavního hrdiny, stejně jako jeho odolnost tváří v tvář další sérii tragických úmrtí.


Přehrajte si trailer
Třetí film tak zkrátka využívá faktu, že si divák s proslulým detektivem něco málo odžil, a může se na tom stavět. Stejně tak se zde pracuje s tématem válek, a jak se na psychice některých lidí z té doby mohly podepsat. Ačkoliv je to možná právě tenhle aspekt, který bych ve filmu z poválečné Itálie čekal rozvedený ještě o něco víc a líp. Co se hororového pozlátka týče, Přízraky v Benátkách fakt nebudou nikoho v noci budit ze sna, na to nejsou dost strašidelné, krvavé (vše se odehrává v rámci mládeži přístupného ratingu), ani jiným způsobem nepříjemné. Pokud ale toužíte po tom strávit hodinu a půl v přítomnosti sympatického, byť tentokrát maličko ztraceného detektiva s nezaměnitelným přízvukem, kterak v atmosférické lahůdce čelí duchům minulosti, nebudete z kina odcházet zklamaní.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar7/10

do_Od

Čelit duchům minulosti může být občas těžší, než čelit tomu, co je přímo před námi. Nejnovější dobrodružství Hercula Poirota je atmosférické a komorní s jasnou sázkou na hororový vizuál. Nový případ pak sice nestrhne, ale zároveň ani neurazí. Nenároční fanoušci žánru i slavného detektivka si tak v Benátkách přijdou na své, příště už by to ale možná přece jen chtělo větší důraz na ten "whodunit".Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar7/10

  Silence

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar7/10

  speedy.mail

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar8/10

  THORCZ

 • avatar6/10

  Herkulesss

 • avatar7/10

  Nexus6

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace