Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Expresní zásilka | Premium Rush | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.08.2012
CZ premiéra: nestanovena
režie: David Koepp
hrají: Joseph Gordon-Levitt, Jamie Cheung, Michael Shannon, Dania Ramirez, Aasif Mandvi

Expresní zásilka: Recenze


ikona
imf
Primitivně jednoduchá akční jobovka, která vás nastartuje do vánočního úklidu. 

Mladík Wilee křižuje Manhattanem jako jeden z patnácti stovek "mesíků". Má kolo, na kterém se musí pořád šlapat, batoh s mimořádně horkou zásilkou a policajty, ty zkrachovalé i férové, ve zpětném zrcátku. Ne, vážně jsem se nepropadl do osmdesátých let, kdy byly zápletky pitomé, postavy jednoduché a zábava i hlášky neumdlévající. Snímek Davida Koeppa, ostříleného scenáristy a jen příležitostného režiséra, ale přesně takový být chce... a celkem se mu to daří. Stejně jako kolo hlavního hrdiny totiž pořád šlape, protože kdyby vynechal, hrozí nejen úplné zastavení, ale také přílišné přemýšlení nad zápletkou.

Tohle je nový druh akčního filmu, který nabídne akci, humor a romanci v instantním a levném balení.A vlastně i přemýšlení nad hrdiny. Když si to tak vezmeme - Wilee je takový ten fracek, co vjíždí do křižovatky s přehnaným sebevědomím, urve vám zrcátko, pokud včas neuhnete, a namachrovaně věří, že jeho instinkt a věrné kolo ho vysekají z každé šlamastyky. Teď má ale v zádech nejen buldočího cyklopoldu na horalu (který ho samozřejmě nikdy nechytne, ale jako running, v tomto případě cycling joke, je to osvěžující), ale především Michaela Shannona, policajta s tikajícím dluhem a výbušným chováním.

Proč kdo honí koho ani nemá smysl vysvětlovat, protože film je v osmdesátkách nejen duševně, ale i co se týče využívání technologií. Zakázka, kterou Wilee veze by se totiž stejně tak dala poslat mailem, mobilem, nebo odvézt taxíkem. Dáma v nesnázích si ale z nějakého důvodu vybere floutka na bicyklu, a stejně tak čínská mafie v době internetu nadále využívá systém putujících lístečků.

Neřešte to, protože jediný závan fištrónu, který tu uvidíte, jsou sherlockovsky zpomalené ilustrace hrdinova kalkulování potenciálně nebezpečných situací. Je to zpracováno graficky a má to drive, stejně jako odzoomy jak v Google mapách, opatřené jablíčkovskou grafikou. To má mládež ráda, my starší se spokojíme hlavně s tím, že klíčové role jsou dobře obsazeny - Michael Shannon jako civilní, leč přesvědčivě vyšinutý záporák, totiž skvěle doplňuje Josepha Gordona-Levitta, kterému při jeho charismatu odpustíte i ten bezhlavý pohled na svět a pravidla silničního provozu. Částečně i proto, že děj devadesátiminutového filmu s jeho povahou vůbec nic neudělá. A to se cení, protože křečovitě mravokárných bijáků máme i tak dost.

Na Koeppově režii je vidět zkušená ruka jeho scenáristického alter-ega. Jednoduchou kostru děje celkem nenuceně protkal flashbacky, jež připomenou starého dobrého Ritchieho z dob Podfu(c)ku. Trochu mne zamrzelo, když snímek předvídatelně začal zásadním záběrem z druhé třetiny, aby se pak "přetočil" na úplný začátek. To je laciná berlička, dnes až příliš nadužívaná. Koepp ale naštěstí nezůstane jen u ní, a řadu scén nám ukáže z pohledu několika postav, přičemž původně nezajímavé detaily nabírají na důležitosti. Není to Šifra mistra Leonarda, ale tyhle jemné detaily dobře maskují absurditu celé zápletky. Alespoň do chvíle, než naběhnou závěrečné titulky a šlapky se konečně zastaví. Expresní zásilka ale rozhodně netrpí efektem horské dráhy, kdy se vám udělá šoufl až ve chvíli, kdy celý kolotoč definitivně zastaví. V tomhle případě není čeho litovat. Komplexnější děj by stál v cestě honičkám a nezávaznému hláškování.


Přehrajte si trailer
Tohle je přesně ta jednohubka, kterou v podzimním shonu ambiciózních produkcí potřebujete. Ostatně, nehraje se tu o osud světa, města či stavení, ale jen a jen o jeden lidský osud a žehlení karetního průšvihu. Před dvaceti lety by producenti do scénáře připsali minimálně potopení Sochy Svobody, protože bez toho by se Stallone nebo Arnie vůbec nenamáhali vylézt z postele. Tohle je ale nový druh akčního filmu coby okrajového žánru, který nabídne akci, humor a romanci v instantním a levném balení. Koepp tuhle mantru naplnil beze zbytku a za to si zaslouží vaši pozornost.

P.S. Není bez zajímavosti, že tenhle film měl mít původně premiéru ve stejný den jako český snímek Posel. Ten je shodou okolností též o messengerovi, jenže v typickém česky hořkém duchu. Hlavní hrdina v podání Matěje Hádka je zaníceným cyklistou a někdejším reprezentantem. Pohrdá morálkou společnosti a chce "vocaď vypadnout" a sobecky uniknout svému osudu. Ten ho ale drží pevně v rukou. Hmm... obrázek si jistě uděláte sami. Kde Hollywood vidí v mladém muži na barevném kole akční potenciál, tam český scenárista vidí prostor k sebezničení. Neříkám, že je jedno lepší než druhé, jsou to jen dvě dokonale protilehlé strany jedné osy. Záleží jen na vás, jakou si vyberete.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar7/10

imfHodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  scroochy

 • avatar8/10

  luksa

 • avatar6/10

  Invisigoth

 • avatar5/10

  killerzeli

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar8/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  verbst

 • avatar4/10

  cabal

 • avatar7/10

  RainMakeR

 • avatar4/10

  ZkuKol

 • avatar7/10

  nelson23

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace