Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Občan Kane | Citizen Kane | 1941
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Orson Welles
hrají: Orson Welles, Joseph Cotten, Agnes Moorehead, Ruth Warrick

Občan Kane: V.I.M.


ikona
imf
citizen kaneobčan kaneorson welles
Oficiálně nejlepší film všech dob... 

Což je samozřejmě trochu přehnané. Všichni víme, že nejlepším filmem všech dob je Terminátor 2. :) Ale konec se srandičkami, stojíme tváří v tvář černobílé legendě netušených proporcí. Tedy alespoň dnešní mladá generace netuší, proč je Občan Kane tak adorovaným a oprašovaným snímkem. Hollywoodské celebrity ho rády citují jako oblíbený film, neustále na něj někdo odkazuje a VŠICHNI vám budou tvrdit, že byste ho měli vidět. Je snadné nenávidět takový film, aniž byste z něj viděli jediný obrázek. Navíc je z roku 1941. To přece nemůže být "cool". Omyl, přátelé... je to velmi cool. Bez úvozovek.

Tím ale není řešeno, že byste měli Občana Kanea vidět. Není to film pro každého a celkem jistě to pro většinu lidí nebude nejlepší film na světě. Proč vůbec někomu nutit takovou škatulku? Není těžké zjistit, proč si jí Kane zasloužil, ale genialitě Orsona Wellse hned nemusíte stavět vzdušné zámky. Ani tehdejší veřejnost Kanea nepřijala s otevřenou náručí, film se stal komerčním propadákem a svoje ostruhy si získal až časem. Dalo se to očekávat, protože předběhl svou dobu o celá desetiletí.

Welles hned na úvod jednou z berliček vyřadí ze hry nedočkavce, když vám promítne dokument o Kaneově životě. Je to takový ten klasicky rozšafný životopis s výrazným komentářem a autentickými záběry. Jenže pak promítačka zmlkne a do práce se pustí reportéři. A také Welles za kamerou. Zatímco před ní stihne vystřídat tisíce masek a odehraje Kanea napříč dekádami, jako režisér posunuje hranice myslitelného. Kamera nadšeně obletuje herce, hltavě zkoumá ostře formované kužely světla a záhyby, které vytváří hrdinům na tváři stínohra a jejich vlastní starosti. Díky novátorskému využití ostřících technik (hloubka pole) se daří dosáhnout filmového "looku" jako nikdy předtím a Welles na vás sype nápady z nekonečných rukávů (až do úplně posledních záběrů, finální sekvence filmu je úchvatná). Nemluvě o tom, že Kaneův život byl divoký a poučný zároveň. Plný velkých událostí, velkých projevů a velkých gest.

Můžete se u něj nudit, pokud neholdujete okázalým vyprávěnkám o velkých mužích historie, ale jeho pointa a přerod hlavního hrdiny by vás stejně měly zvednout z křesla. Ale hlavně se do toho nenuťte. Je to jenom film. Nijak nemůže za to, co z něj udělala sláva a oslavující i pochybovačné davy. Pokud tuto myšlenku analogicky převedeme na samotného hrdinu snímku, dalo by se říct, že život napodobuje umění. Kruh se uzavírá a vám nezbude než se na chvilku zastavit a zamyslet. Svět není černobílý a Občan Kane zrovna tak. I když tak na první pohled vypadá. :)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace