Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Někdo to rád horké | Some Like It Hot | 1959
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Billy Wilder
hrají: Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon, George Raft, Pat O'Brien

Někdo to rád horké: V.I.M.


ikona
st39.6
billy wilderjack lemmonmarilyn monroeněkdo to rád horkétony curtis
Wilderova nadčasová klasika. 

Joe a Jerry rozhodně nemají problémy se ženskými. Ba naopak - jsou muzikanti, takže se těší jejich stálé pozornosti. Když se ale jednoho dne musejí dát na útěk před chicagskými gangstery, kteří právě zmasakrovali pár lidí, okolnosti je přinutí se za něžné pohlaví převléknout a vmísit se do dívčího orchestru Sladké Zuzi, který právě cestuje na Floridu. "Pánové" Josefína a Dafne se mezi děvčaty stanou rychle oblíbení, problémy na sebe ale nenechají dlouho čekat. Joe alias Josefína se zamiluje do zpěvačky Pusinky Kovalczykové, což samo o sobě připravuje půdu pro peprné situace. To horší naše hrdiny v podání Jacka Lemmona a Tonyho Curtise ale čeká, až když vystoupí z vlaku. Brzy se kolem nich začnou ohánět mužští nápadníci, kteří touží po jediném - můžete hádat dvakrát, co by to asi mohlo být. Ve filmu, který mnozí označují za vůbec nejlepší komedii všech dob, najdete spousty tehdejších hvězd Hollywoodu včetně té nejzářivější - Marilyn Monroe. Tonyho Curtise ani Jacka Lemmona si tu ale v plné kráse moc neužijete - jak převleky, tak pohlaví mění tak často, že se zanedlouho ve svých rolích úplně ztratí a pomalu zapomenou, kým doopravdy jsou.

A právě sledování takové proměny je jeden z nejzábavnějších prvků, které na Někdo to rád horká najdete. Jak Lemmon, tak Curtis odvádí bez nadsázky geniální komediální výkony, kterými dokonce zastiňují samotnou Marilyn. Ve svých dívčích rolích si sice udržují jistý komediální odstup, přesto si je ale zamilujete spíš jako ženy než muže. Ostatně Dafne to nakonec odnese svatbou a je to právě "ona", kdo se do své role vžije až moc. A divák s ní. Situace, kdy se muž skrytý pod dámskými šaty musí konfrontovat s milovníky ženských tvarů, přináší nejen nevysychající studnici hlášek a skečů, ale v dnešní společnosti by se dal chápat i jako ostrá satira na kosmetický průmysl a plastickou chirurgii. Ale radši se držme přízemnějších interpretací...

Dnes by podobný film fungoval jen ztěží. To, co tehdá bylo úsměvné, je dnes vážná věc. Anebo se stačí podívat, jak to dopadá, když se někdo do podobných skopičin pustí: Většinou skončí u velmi trapné řachandy (a nemusí to být jen změna pohlaví, takový Rob Schneider by na trapnost mohl psát recepty), po níž si už nikdo z tvůrců "v normálním světě" ani neškrtne. Možná jednou příjde doba, kdy nebude změna pohlaví považována za úchylku vhodnou pro sociální drama nebo trapnou komediální kličku, minimálně do té doby ale zůstane Někdo to rád horké neopakovatelnou dialogovou smrští, kde se setkalo až příliš mnoho talentovaných lidí. Za perfektní timing, nával gagů a potřebnou chemii neděkujme jen ústřední dvojici a přicmrndávající krásce, ale také (a hlavně) Billymu Wilderovi. Ten dokázal nasadit tempo trhající bráníci, představit humor, jenž člověka nutí chytat se za břicho od začátku do konce a na nějž neplatí žádný pověstný zub času. V závěru se možná dozvíte, že nikdo není dokonalý, Some Like It Hot má ale k takovému statutu velmi blízko.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace