Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Něco jako komedie | It`s Kind of a Funny Story | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.10.2010
CZ premiéra: nestanovena
režie: Anna Boden, Ryan Fleck
hrají: Emma Roberts, Zach Galifianakis, Lauren Graham, Viola Davis

Něco jako komedie: DVD


ikona
KarelR
I v psychiatrické léčebně může být legrace. 

Každý rok se českým kinům vyhne pár malých filmů, které si pak musejí složitě hledat publikum na DVD. Mezi letošní příspěvky do téhle kategorie jednoznačně patří Něco jako komedie. Klasický zástupce indie žánru, který míchá drama, humor a pár hřejivých lekcí do života, na první pohled ladně zapadá vedle čím dál tím větší konkurence. Jeho hrdinou je obyčejný klučina, který řeší obyčejné problémy, jenže tak trochu neobyčejným způsobem. Jste na takový příběh opět zvědaví? No, tenhle by vás rozhodně zajímat měl.

Šestnáctiletý podivín Craig zjistí, že se zabouchnul do přítelkyně svého nejlepšího kámoše, a taky že by si měl rychle vybrat, co chce dělat se svým životem. Tlak finišování střední a příprav na vysokou ho málem dožene k sebevraždě, Craig ale tuhle hrozbu včas rozpozná a sám se přihlásí do psychiatrické léčebny pro mladistvé. Ta je ale v tu dobu sloučená s dospěláckou, takže se Craig dostává do společnosti lidí, kteří na tom opravdu jsou hůř než on. Kromě frustrovaného otce Bobbyho potkává Craig v léčebně i narušenou dívku Noelle, se kterou se brzy začne sbližovat. Pomůžou mu jeho noví přátelé k tomu, aby se postavil životu čelem, nebo bude dál strádat?

Tenhle malý počin patří k nejemocionálnějším letošním zážitkům.Z popisu děje to asi vypadá, že je Craig ukňouraná lama, nad jejímiž útrapami by většina lidí jen mávla rukou. Film vás ale brzy přesvědčí o tom, že jsou jeho problémy mnohem složitější (a že je lama jenom trochu), a skoro každý školák se v něm musí alespoň zčásti najít. Ano, Něco jako komedie je další indie o hledání vlastní budoucnosti a způsobu, jak se správně vpravit života. Ohranost základní zápletky ale bohatě vynahrazuje její zpracování, které těží jak z neobvyklého prostředí, tak ze skvělých herců a hodně slušného scénáře. Samozřejmě nechybí většina klišé z podobných filmů a charakteristiky postav určitě nejsou z nejoriginálnějších. Jejich interakce je ale za každých okolností přesně tak dojemná nebo zábavná, jak by být měla, a člověku se tím pádem brzy dostanou pod kůži.

Kromě plachého Craiga to platí hlavně o Bobbym. Zach Galifianakis je tu konečně v roli, která po něm požaduje víc než jeho tradiční kašpárkování. A rozhodně to je zajímavý náhled na jeho schopnosti, který potvrzuje, že na první pohled jednorozměrní komici se v dramatických partech neztrácejí (viz. Carrey nebo Sandler). Hodně sympatií si tu získává i Emma Roberts (Noelle), která po čtvrtém Vřískotu pokračuje v letošním přesvědčování o tom, že patří k tomu lepšímu, co může mladá herecká generace nabídnout. Právě ona probouzí k životu důležitou ústřední romanci a je škoda, že jí v téhle poloze zaznamená minimum lidí.


Přehrajte si trailer
Něco jako komedie sice na první pohled není žádný objevný film. Ve výsledku ale před námi stojí upřímná a nadmíru vydařená sonda do mysli mladého klučiny, který potřebuje nasbírat odvahu k tomu, aby se probil zbytkem dospívání podle svých vlastních pravidel. Silná herecká sestava má adekvátní režijní vedení, nechybí několik památných scén (hudební vsuvka) a závěr rozhodně nevyšumí do ztracena. Naopak míří přesně do černého a řadí tenhle malý počin k nejemocionálnějším letošním zážitkům. Cynici si samozřejmě povzdechnou nad tím, že museli přetrpět další na míru ušitou „coming-of age dramedy“. Pokud vám ale tenhle žánr sedí, připravte se na dalšího nadmíru vydařeného zástupce. (8/10)

Bonusy jsou na české poměry slušné. 9 minut vystřižených scén, 11 minut zkažených záběrů, tříminutový featurette z newyorské premiéry a stejně dlouhý pohled za kulisy. Moc fajn, akorát to poslední klidně mohlo mít půl hodiny a rozebrat film víc do hloubky. Za dvě stovky je to ale pořád zatraceně výhodná koupě.

Obraz: 1.78:1
Zvuk: DD 5.1 – anglicky, česky
Titulky: české...
Datum vydání: 8.8.2011
Cena: 199,-

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (9)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace