Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hvězdná brána | Stargate | 1994
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Roland Emmerich
hrají: Kurt Russell, James Spader, Viveca Lindfors, Mili Avital, Leon Rippy, John Diehl

Hvězdná brána: V.I.M.


ikona
KarelR
hvezdna branajames spaderkurt russellroland emmerich
Postavili pyramidy mimozemšťané? Ani náhodou… ale díky bohu, že si tohohle výmyslu všimli v Hollywoodu! 

Existují tři velké značky, u kterých můžou fandové sci-fi trávit desítky a desítky hodin života. Star Wars a Star Trek jsou pořád naživu, Hvězdná brána ale v podstatě zmizela v roce 2011, když skončil Hluboký vesmír. V současnosti se chystá čtvrtý seriál, v němž se mají vrátit někteří herci z SG-1 (včetně Richarda Deana Andersona!). A vzhledem k tomu, že dlouhé čekání na zelenou od Amazonu stále trvá, možná vezmete za vděk malým výletem do minulosti.

Dnes si totiž zavzpomínáme na to, jak celý fenomén Hvězdné brány začal. Seriálový vesmír se pochopitelně rozjel Dětmi bohů, které nedávno oslavily 25 let od premiéry. Pravým zrodem série ale byl velkolepý celovečerák z roku 1994, díky němuž se Roland Emmerich dostal od Univerzálního vojáka ke Dni nezávislosti.

Německý režisér, jenž miluje destrukci, u Hvězdné brány ještě nebyl zcela pohlcen nekonečnou destrukcí. Místo toho se zakousl do temné a napínavé sci-fi, která vyprávěla o tajemné bráně vedoucí na druhou stranu galaxie. Vědecká obec v čele s doktorem Danielem Jacksonem (James Spader) ji chápala jako cestu k poznání, kdežto armádu reprezentující plukovník Jack O’Neil (Kurt Russell) dostal za úkol zlikvidovat všechno, co se na něj blbě podívá. Při výletu na cizí planetu, která nápadně připomínala Egypt, se pak nenudil ani jeden z nich. Setkání s mimozemským vládcem Ra se totiž rychle proměnilo v tuhý boj o přežití.

Proč to tu celé vypisuju? Protože vám chci připomenout, jak měla Hvězdná brána super zápletku. Lidstvo bylo spojením pyramid a mimozemšťanů fascinované už od 60. let, kdy s ním přišel Erich von Däniken v knize Vzpomínky na budoucnost. Trvalo ale téměř tři dekády, než se lákavý obraz vesmírné lodi přistávající v antické civilizaci zhmotnil v nefalšovaně hollywoodské podobě.

Emmerich se přitom moc nezabýval rozjímáním nad filozofickým nebo historickým rozměrem tohohle nápadu. Nejdůležitější pro něj byla cool akce, jíž obložil dobrými postavami, atraktivním prostředím a stylově vypadajícími padouchy s unikátními zbraněmi. Nová sci-fi, která místo rodinných dramat a létání po vesmíru nabídla špinavou řežbu (vlastně trochu ve stylu Vetřelců nebo Predátora), byla na světě – a rychle si našla armádu věrných fanoušků. Ti o tři roky později naskočili do milovaného seriálu a… zbytek je historie, která se snad brzy dočká své další kapitoly.

Filmová Hvězdná brána nicméně pořád zůstává malým žánrovým milníkem, jenž Emmericha vykopnul ke hvězdám a nadělil Star Wars a Star Treku slušnou konkurenci. Jen si tuhle atmosférickou klasiku s úžasnou hudbou zase po letech pusťte. Nebo si vpalte alespoň trailer, který je tak našlapaný, že mu většina současných blockbusterů může jen tiše závidět.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (33)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace