Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rychlejší | Faster | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 19.11.2010
CZ premiéra: nestanovena
režie: George Tillman Jr.
hrají: Dwayne Johnson, Maggie Grace, Billy Bob Thornton, Moon Bloodgood, Matt Gerald

Rychlejší: Recenze


ikona
duro
Rockův akční návrat se moc nepovedl 

Na Rockův návrat k akci jsme čekali zatraceně dlouho. A ještě si chvíli počkáme – minimálně do konce dubna. Faster totiž NENÍ AKČNÍ FILM. Návrat k vážnější a drsnější poloze, to ano. Ve filmu nevystupují (téměř) žádné děti, určitě žádná mluvící zvířata, dokonce ani skřítci, víly a jiná havěť. Je tu jen Rock s bouchačkou, seznam podrazáků na odstřel, jeden zfetovaný polda a jeden nájemný zabiják, který právě vysadil prášky na hlavu. Potud je všechno v pořádku. Zbytek jsou špatné zprávy.

Zapomeňte na trailery. Jistě, filmové upoutávky nás oblbují už od svého vynalezení. V případě Faster je to ale na regulérní žalobu za lživou reklamu. Už název budí dojem, že jde o jakýsi spin-off k sérii Fast and Furious a trailery ten pocit posilují ze všech sil. Hrdina zpomaleně odhaluje svou káru, strouhá sveřepé grimasy za volantem, motory burácí a všechno je snímáno z efektních úhlů a skrz zlatavé filtry, jako by šlo o deset let starou bruckheimerovku. Inu, ve filmu hrdina dotyčným autem jezdí od jedné štaci k druhé. Pokaždé někomu provětrá lebku olovem nebo si vymění pár ran pěstí (příliš málo, aby se to dalo považovat za akční scénu), sedne do auta a jede dál. Jediný náznak automobilové honičky trvá půldruhé minuty a je tak zoufale bez nápadu, že na něj zapomenete ještě před závěrečnými titulky.

Pokud jste si u trailerů skepticky povzdechli, že možná obsahují všechnu akci, která ve filmu bude, zarmoutím vás. Obsahují jí víc (!!!). Ty nejefektnější scény z upoutávek vůbec neuvidíte (přinejmenším v kino-sestřihu). Netuším, proč poletující vozy a rozškubané plechy, které byly nejvábivější, nakonec chybí – smálo se jim zkušební publikum, nebo se tvůrci na poslední chvíli rozhodli, že nechají některé postavy přežít do případné dvojky? Čekání na nějaké razantnější akční vyvrcholení se každopádně nenaplní a divák na konci zůstává sedět s nechápavým výrazem a pocitem obrovského rozčarování.

Ale dobrá, nechme stranou nesplněná očekávání. Faster není akční film, je to revenge thriller s pokusy o vážné drama. Jak funguje v této poloze? Děj se rozvíjí ve třech liniích. The Rock vyleze z basy a vyprazdňuje revolver do padouchů, kteří můžou za smrt jeho bratra a fakt, že on sám má jizvu na obličeji a kovovou destičku místo kusu lebky. Mezitím detektiv Billy Bob Thornton sleduje jeho stopu a zároveň řeší své problémy se zkrachovalým manželstvím, pohrdavou kolegyní (Carla Gugino) a drogovou závislostí. Hrdinou třetí linie je nájemný vrah s podobou mladého úspěšného hezouna, který se na příkaz tajemného „velkého šéfa“ snaží dopadnout a odstranit hlavní postavu.

Ústřední linie funguje bez větších problémů. Rock sám sobě ostudu nedělá, jeho robustné zarputilé pomstychtivosti bez problémů uvěříte. Jednotlivé střety s padouchy jsou sice krátké, ale každý je jiný a některé jsou vyřešeny zajímavě (byť předvídatelně). Thorntonova linie je zpočátku užitečná, protože vysvětluje pozadí celého případu, ale postupně uvázne v Billových rodinných problémech, které mají možná nakonec význam pro příběh jako celek, avšak jsou plytké až hanba. Může za to zmatená režie, ale i samotný Thornton, který asi rychle pochopil, v jaké břečce hraje a rezignoval na pokusy o herecký výkon.

Největší WTF je linie s nájemným vrahem. Samotný nápad, že hitman je pohledný mladík s přístupem a vystupováním úspěšného byznysmena (v autě poslouchá „kurzy zaručeného profesního úspěchu“), je fajn. Jeho rozvíjení skrz romantický vztah s polonahou Maggie Grace a bláboly o svatbě však rychle zabrousí do nechtěné komedie. Navíc zabiják stíhá Rocka od samotného začátku a tak už ke konci vyplouvá na povrch jeho neschopnost a stává se z něj nadobro komická figurka. Zakončení jeho linie je na dlouhou debatu zahrnující možné boční úmysly tvůrců, ale to už spoileruji.

Faster je zmatený film, který netuší, čím chce vlastně být. Řekl bych, že to tvůrci nevěděli ani během samotného natáčení a až ve střižně se snažili uplácat z natočeného materiálu nějaký konzistentní tvar. Nepovedlo se. Film není akční ani napínavý, na kriminální drama je málo vyhrocený a už vůbec nefunguje jako nějaký neo-noirový revenge thriller. Taktéž nemá žádný styl a ke zvolenému způsobu vyprávění příběhu se onen „rychle-zběsile-60-sekundový“ vizuál absolutně nehodí. O nějaké gradaci si může nechat zdát, spíš opak je pravdou – ve druhé polovině už jen upadá a diváka z uzívané apatie vytrhne až idiotská a zhola zbytečná závěrečná pointa.

Verdikt

avatar4/10

duro

Milý Dwayne Johnsone! Když ti Arnold tenkrát popřál „Have fun!“, kterou část slova „fun“ jsi nepochopil? Kámo, Faster je zmatená nuda, vedle které i Víla Zubnička působí jako smysluplná a docela akční zábava. Drsná poloha ti sedí, tak co ty potetované svaly využít v nějaké přímočaré nahláškované rubačce, která se nebude tvářit jako něco víc? Expendables 2 otevírají náruč a Vítejte v džungli 2 bychom se taktéž nebránili.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  imf

 • avatar4/10

  Spooner

 • avatar6/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar6/10

  killerzeli

 • avatar7/10

  st39.6

 • avatar7/10

  goblin

 • avatar4/10

  Baz

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar4/10

  MAJkLSON

 • avatar4/10

  mcb

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar5/10

  DjLuke9

 • avatar8/10

  rtep

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace