Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Eastern Condors | 1987
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Sammo Hung
hrají: Sammo Hung, Yuen Biao, Yuen Wah, Billy Chow, Lam Ching Ying

Eastern Condors: V.I.M.


ikona
imf
Eastern CondorsSammo hung
Asijské hvězdy 80. let hezky pohromadě. A velkolepě. 

I když Eastern Condors vychrtlou dějovou linii do písmene opsali z Tuctu špinavců, může je bez okolků počastovat ještě jiným přirovnáním. Jsou to totiž asijští Expendables. Už v roce 1987 měl Sammo Hung - akční legenda, král kaskadérů a místní big boss, kterého ve školce poslouchal nejen Jackie Chan - ten báječný nápad, dát dohromady všechny akční velehvězdy a nacpat je do jednoho velkolepého filmu. Vlastně měl ten nápad už o rok dříve a úspěšně si ho vyzkoušel ve westernové komedii Millionaire´s Express, která počtem celebrit připomínala komunistické silvestrovské estrády na ČT (ty na které musel dorazit úplně KAŽDÝ), ale to byl opravdu spíš nekonečný vodopád cameo roliček. Eastern Condors byli vlastně takovým štouchnutím do Jackieho Chana. Ten ve filmu jako jeden z mála chybí, protože už měl vlastní superkariéru a vzdaloval se svým bývalým kamarádům. Sammo proto nasadil do boje s jeho blockbustery všechny dostupné zbraně. Sám film režíroval, sám se obsadil do hlavní role a během čtvrt roku zhubnul třicet kilo, aby byl jako vytrénovaný voják uvěřitelnější (kdo nevidí paralelu se Slyovou přípravou na Expendables, ať si připraví třicet korun na návštěvu očního lékaře).

Eastern Condors ovšem kromě hvězdného obsazení také posunuli technickou laťku Sammových filmů. Záplava teplých oranžových filtrů, zpomalovaček a rozmáchlých záběrů po spíš televizně vypadajícím Millionaire´s Express naznačila, že Sammo obětoval filmu vše (také byl během natáčení hospitalizován, protože poletoval na place v plné polní šestnáct hodin denně). A film mu to odpovídajícím způsobem vrátil.


Jedná se bez nadsázky o jeden z nejmachovatějších projektů hongkongské kinematografie, navíc v době, kdy byli všichni zúčastnění ve vrcholné formě. Zatímco Sly musel čekat na období, kdy většina jeho spoluhráčů ustoupí ze slávy, v Hong Kongu jsou herci zvyklí se ve filmech shlukovat. Je to malý rybníček a kumulace hvězd lépe prodává. I přes tyto příznivé podmínky je line-up Eastern Condors maximálně našlapaný - Sammo Hung, Yuen Biao, Joyce Godenzi (později Sammova manželka a jedna z královen hongkongského akčního žánru, na Západě bohužel totálně neznámá), Lam Ching-Ying, Billy Chow, Yasuaki Kurata, Chin Kar Lok, Dick Wei nebo Yuen Wah. Pro někoho hatmatilka, pro jiného hvězdy srovnatelné s těmi z Expendables, přičemž to máme rovnoměrně rozhozené mezi celoživotní hrdiny a celoživotní záporáky. Smíškovská kreace Yuena Waha patří k nejroztomilejším v jeho kariéře, jeho bojový styl se vám pak obtiskne do paměti tak, že ho z hlavy už nikdy nedostanete.

Inflace kaskadérských kousků a bojových parádiček v závěru prudce stoupá, když se oba týmy rozutečou po základně a každý si najde svůj koutek, kde je dost místa na trojité otočky a kombinace, jenž zahanbí i nejlepší hráče Street Fightera. Navíc se tu dost umírá, protože asijské scénáře nejsou zatíženy západním sentimentem. Tohle je válka a někdo prostě umřít musí, na obou stranách. Kromě násilí a hrdinského sebeobětování ovšem nechybí ani humor, byť asijsky střelený. Přesto se dá zodpovědně prohlásit, že tenhle asijský klenot zaslouží oprášit, zvlášť před nebo po zhlédnutí Slyova opusu. Dobrou zprávou je, že po letech čekání vyšel i u nás jako Poslední kondor.

P.S. Film má mimochodem i své ubercameo na způsob Expendables. Jako věčně se hašteřící pár tu jsou Corey Yuen a Yuen Woo-Ping. Konkurenční režiséři a choreografové si své role užívají a v případě Pinga jde o velmi raritní účast před kamerou.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace