Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dobrý řidič Smetana | 2013
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 12.12.2013
režie: Vít Klusák, Filip Remunda
hrají: Roman Smetana, Ivan Langer, Petr Nečas, Vít Klusák, Filip Remunda

Dobrý řidič Smetana: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak se vydařil svérázný dokument o Tykadlovém řidiči od tvůrců Ćeského snu? 

Filip Remunda a Vít Klusák netočí klasické dokumenty, v nichž lidé sedí, mluví a divák, pokud ho téma echt nebere, se nudí. Jejich Český sen dokázal před pár lety polovinu národa pobavit a druhou neskutečně vytočit. Český mír měl trošku smůlu na fakt, že se politická situace stihla změnit dřív, než film pořádně udeřil na publikum, ale na svém kontě mají i další povedené dokumenty, které jsou mnohdy zábavnější a legračnější než komedie.

 

To platí i o filmu Dobrý řidič Smetana, jenž se zaobírá případem olomouckého autobusáka, který před volbami nakreslil politikům na billboardech tykadla a napsal, víceméně slušně, co si o nich myslí. A pak ho několik měsíců byly plné noviny, protože odmítal nastoupit na veřejné práce a následně i do vězení. Jestli byl nebo nebyl v morálním právu (provedl víceméně pitomost vs. nerespektoval rozhodnutí soudu a zákony), si musí každý ujasnit sám. Klusák s Remundou se rozhodli celou situaci, jež se evidentně Smetanovi, politikům a vlastně i zástupcům zákona vymkla z rukou, jen sledovat. A bavit se.

A to nejspíš budete i vy, protože je opravdu hodně úsměvné koukat se, jak nikdo nechce moc přiznat, že se tu stala blbina, na kterou by všichni rádi zapomněli, ale jednoduše to nejde. Celá akce s vězením i s faktem, že se Smetana zcela nedobrovolně proměnil v hrdinu lidu, se zkrátka vymkla kontrole. Když se k celé věci snaží vyjádřit Ivan Langer, působí to trochu trapně. Když Petr Nečas, tak ho skoro litujete, protože je vidět, že Smetanovi vlastně docela fandí. A když před policejní stanicí řve anonymní důchodce a chystá se ve jméno olomouckého autobusáka rozjet novou revoluci, budete mít pocit, že koukáte na nového Švejka.

 

Sám hlavní hrdina nestojí o pozornost médií, a i když se chová stoprocentně slušně, několikrát dá tvůrcům celkem jasně najevo, že fakt není moc nadšený z role, do které se dostal. Ale na druhou stranu je to bez legrace tak sympatický a bezelstný „obyčejný člověk“, že vás jednoduše bude bavit sledovat, kam se se svým svérázným přístupem k životu nakonec dostane. Celý Dobrý řidič Smetana v jistý okamžik přestane být o tom, co naštvaný chlapík udělal s předvolebními plakáty, ale jednoduše ukazuje, jak rychle a snadno se ze zcela vážné kauzy plnící noviny celé měsíce může stát absurdní fraška. Ale docela vtipná a zábavná.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace