Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana | Mr. Peabody & Sherman | 2014
csfd  imdb
US premiéra: 07.03.2014
CZ premiéra: 06.03.2014
režie: Rob Minkoff
hrají: Ty Burrell, Ariel Winter, Leslie Mann, Stanley Tucci, Stephen Colbert

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana: Blu-ray


ikona
KarelR
Další animovaná pecka dorazila na modré disky. 

Příběhů o chlapci a jeho psovi už tu byly spousty. Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana ale nabízí vzácný opak - příběh geniálního psa a jeho adoptovaného chlapce, kteří cestují časem a zažívají jedno dobrodružství za druhým. Zastaralý koncept? Ano, jjak možná víte, tyhle postavy existují už od roku 1959. Stačila ale trocha péče a rozhodně mají co říct i dnes.

Úplně každý se na rozumbradovského psího génia a roztržitého zrzavého klučinu asi nechytí. Přesto ale není pochyb o tom, že Rob Minkoff (Lví král!) natočil nejuniverzálnější animák poslední doby. Ledové království viditelně cílilo na dívky. Croodsovým chyběla startovní atraktivita. A Lego příběh stavěl na pomrkávajícím žánrovém parodování, které mnohé netankuje. Peabody s Shermanem ale podobnému vyhrazování nepodléhají, jelikož tu vše funguje na tak elementární úrovni, že se vážně dá mluvit o bájné zábavě pro "celou rodinu".

 

Jak jí Minkoff docílil? Držet balanc všestranného humoru a patřičně emocionálního příběhu určitě nebylo jednoduché. Jeho hrdinům se ale na obou frontách daří tak dobře, že párkrát nevíte, jestli se máte smát, dojatě uronit pár slz nebo zkusit obojí zároveň. Nad touhle vtahující podívanou pak ještě ční spousta "učebního" přesahu, který zběsile skáče mezi mnoha stoletími. Že by to mnoha filmům zlomilo vaz? Velmi pravděpodobně. Tady se ale naopak přidává další excelentní vrstva!

Eskapády Peabodyho a Shermana jsou totiž (díky mocnému stroji jménem Časomat) plné setkání se slavnými historickými osobnostmi, které umějí bujaře rozesmát i nenásilně poučit. Chvíli se blbne s Da Vincim, chvíli s Marií Antoinettou, chvíli s Agamemnónem... A zatímco děcka zjišťují, že existuje něco jako Mona Lisa, Francouzská revoluce a Trojská válka, rodiče se baví vodopádem dobových narážek, které Minkoff sype z rukávu s takovou lehkostí, jako by mu do scénáře naskákaly samy od sebe.

 

Jistě, celé je to tradiční přežvýkání historie v zábavném americkém stylu. V hodinu a půl dlouhém filmu, který se chlubí spoustou sympatických postav a nečekaně dospělých fórů ("Co by tomu řekl tvůj přítel Gándhí?!"), to ale těžko můžeme brát jako něco negativního. Minkoff zkrátka namíchal ideální koktejl všeho, co člověk čeká od nefalšovaného rodinného filmu. A připsal si tak do portfolia už druhý kreslený kousek, na který se dá koukat znova a znova. (8/10)

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana k nám doráží v docela nabitém modrém balení. A ačkoliv desítky minut (česky otitulkovaných) bonusů zabírají úryvky ze seriálu Rocky & His Friends, ve kterém se Peabody s Shermanem objevili poprvé, a další sebere propagace jiných filmů, pořád tu zbývá dostatek fajnového zákulisního materiálu.

 

Na rozjezd si můžete vpálit pár krátkých featurettů, ve kterých se řeší Peabodyho věrný Časomat, tajuplné zjevování psa a chlapce napříč historií a dokonce i vědecká realita cestování časem (ano, v "populárně zjednodušené" formě). Hlavním chodem je nicméně dvacetiminutový dokument, ve kterém vás Patrick Warburton (hlas Agamemnóna) protáhne všemi fázemi natáčení. Nějaká hluboká animátorská moudra pochopitelně nečekejte. Warburton je ale tak zábavným průvodcem, že to vůbec nebudete řešit. A s úsměvem se zamyslíte třeba nad první verzí filmu, která se podle jeho slov jmenovala "Agamemnón a pár dalších lidí".

Bonusovou nabídku završuje trochu divná reportáž z Peabodyho uvedení na chodník slávy, obrázková galerie, pár hlavolamů pro děti a halda upoutávek na jiné dreamworksovské filmy. Shermanovské blůčko tak rozhodně nepatří mezi chudší česká vydání, což u tak vydařeného filmu potěší dvojnásob.

Koupit na FilmGame.cz

 

Že sháníte nějakou filmovou novinku, ke které byste posadili ratolesti a sami při sledování nepomýšleli na sebevraždu? Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana tuhle funkci splňují bezezbytku a navíc jsou důkazem, že se i dnes dá vzít 75 let starý koncept a může z toho být svěží, dynamický a ohromně zábavný biják. Víc takhle poctivých animovaných překvápek!

P. S.: Dabing s Ivanem Trojanem v čele nemá chybu!

Obraz: 1,85:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 7.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 3. 9. 2014
Cena: 268,- (DVD), 538,- (3D BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace