Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Diktátor | The Great Dictator | 1940
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 16.01.2003
režie: Charles Chaplin
hrají: Charles Chaplin, Paulette Goddard, Jack Oakie, Reginald Gardiner, Henry Daniell

Diktátor: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
charlie chaplinthe great dictatorvim
Charlie Chaplin vs. Adolf Hitler 

Ve škole nám lhali. Vždycky se tvrdilo, že Spojené státy americké vstoupily do druhé světové války až 7. prosince 1941 s útokem Japonců na Pearl Harbor. Není to pravda. USA zasadilo Německu drtivý úder už o rok dřív. Diktátor Charlieho Chaplina byl totiž pro Adolfa Hitlera možná stejně velký šok, jako vylodění spojenců v Normandii. Chaplin totiž „velkému vůdci“, jehož armády v roce 1940 systematicky decimovaly Evropu, doslova plivnul do tváře a zároveň ho s rozběhem nakopl mezi nohy. V roli bezejmenného holiče je Chaplin skvělý, ale jako Adenoid Hynkel je naprosto geniální! I tomu největšímu tupci muselo při Diktátorovi dojít, z koho že si to komediální génius tak otevřeně utahuje. Uřvané projevy před tisícihlavým davem, směšný knírek pod nosem a parodie na vše, co jen trošku zavánělo hitlerovským Německem a Mussoliniho Itálií. Chaplin svůj „vzor“ vystihl natolik, že Adolf Hitler údajně nechal do USA vyslat komando, jehož cílem byla fyzická likvidace Charlieho Chaplina. Diktátor však není pouhou komedií, na to byl Chaplin až příliš inteligentní filmař, je to krutá satira na peklo, které se v té době Američanům zdálo až příliš vzdálené. Je to film, který střídá vražedně vtipné momenty s nepříjemným mrazením v zádech a scéna, ve které si Hynkel pohazuje s balónem ve tvaru zeměkoule, je něco, na co se nezapomíná.

Dnes možná působí Diktátor jako trošku stará zábava, která po druhé světové válce nemá co říct, ale při pohledu na film se člověk musí Chaplinovi poklonit. Přiznám se, že neznám historii filmu, ale pokud se nějakým způsobem dostal během války do Evropy (první oficiální evropská premiéra proběhla až 4. 4. 1945 ve Francii), musel to být „instantní zdvihač morálky.“ Chaplin ukázal hrůzy války v době, kdy se za mořem lidé báli o nich byť i jen mluvit, ale ukázal je nejen jako peklo plné smrti a utrpení, ale především jako absurditu, ve které se nebál otevřeně jmenovat viníky a zakřičet „Vždyť jsou to idioti!“ A měl pravdu. Diktátor je ideální film, když někomu potřebujete vysvětlit, proč byla druhá světová válka špatná a proč byl Hitler vůl. A zároveň je to i neskutečná zábava.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace