Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zlověstné ticho | Dead Silence | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 16.03.2007
CZ premiéra: nestanovena
režie: James Wan
hrají: Ryan Kwanten, Amber Valletta, Donnie Wahlberg, Bob Gunton

Zlověstné ticho: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

James Wan už ve svých sedmadvaceti dokázal stvořit legendu. Je sice téměř jisté, že na sérii Saw se za pár let bude pohlížet jen jako na dobře fungující továrnu na peníze, ale její první díl patří k tomu nejzajímavějšímu, co se v posledních letech na hororové scéně urodilo. Wan však nechtěl do smrti točit variaci jednoho a toho samého a namísto jistoty v podobě režírování pokračování příběhů sériového vraha Jigsawa se vydal vlastní cestou. A zatím to vypadá, že udělal dobře.

Dead Silence sice komerčně docela propadlo, ale vinu za to rozhodně nenese Wan. Jeho přechod od šokující a brutální podívané ke klasicky budovanému napětí se totiž povedl víc než dobře. Styl Dead Silence se totiž od Saw velmi podstatně liší. Hlavní hrdina Jamie Ashen před lety opustil své rodné město i podivínského otce a přestěhoval se se svou ženou pryč. Jejich manželství nic nechybělo a vypadalo to, že je čeká dlouhý a šťastný život. Až do okamžiku, kdy se před jejich bytem objevil balík s podivnou loutkou. O pár minut později byla Jamieho žena mrtvá a on sám seděl na policejní stanici s podivnou historkou o dávno mrtvé břichomluvkyni Mary Shaw a jejím prokletí. Aby očistil svoje jméno a zjistil, kdo zavraždil jeho ženu, musí se Jamie vrátit zpátky domů. Při svém pátrání pomalu zjišťuje krutou pravdu nejen o minulosti města, ale i své rodině. A čím víc se blíží k pravdě, tím víc cítí, že mu smrt dýchá na záda.

Ještě než začnete na Dead Silence koukat, je dobré ujasnit si jednu věc. I když James Wan zůstal v hororovém žánru, celkový pocit z jeho novinky je zcela jiný než ze Saw. Dead Silence nesází na překvapení, nepokouší se za každou cenu šokovat a nejde v něm o prvoplánové (byť dobře fungující) napětí. Wanova novinka je na první pohled mnohem normálnější. To však rozhodně nemyslím jako výtku. Režisér tentokrát vsadil na klasicky budovanou atmosféru, takže čekejte hodně tmy, velmi nepříjemné zvuky, mlhu a zatraceně působivou hudbu (Charlie Clouser vykrádá svoje Saw, ale evidentně si pořádně naposlouchal i Carpenterův Halloween). Městečko Ravens Fair vypadá jak město duchů a z každého filmového políčka je vidět, že Wan přesně věděl, jaké nálady a atmosféry by chtěl dosáhnout. Po audiovizuální stránce není filmu co vytknout. Skutečně budete mít při sledování husí kůži a i když budete vědět, že opravdu každou chvíli musí přijít lekačka, stejně se leknete. Wan zkrátka ví, jak natočit film, u kterého bude mít člověk sevřené půlky. Jeho režie však není jen účelová. Wan si našel i dost příležitostí k tomu, aby si pohrál s kamerou a vymyslel pár velmi zajímavých a působivých záběrů.

Bohužel jeho kolega ze Saw Leigh Whannell už zas tak dobrou práci neodvedl. Scénář Dead Silence totiž není zrovna geniální dílo. Whannell sice nedělá žádné školácké chyby a počet nelogičností je v hororové normě, ale bohužel ve filmu není po scénáristické stránce vůbec nic navíc. Všechno funguje tak nějak samo, bez větších zádrhelů ale zároveň bez překvapení. Závěrečná pointa se sice docela vydařila, ale od tvůrců Saw už člověk tak trošku čeká, že na konci bude něco víc než klišovitý odchod do západu slunce.

Další věc, díky které nemůžu dát Dead Silence vyšší hodnocení, než vidíte dole, jsou herci. Rozpočet nebyl z největších a Wan si nemohl dovolit žádnou hvězdu, ale Ryan Kwanten bohužel není natolik charismatický, aby dokázal táhnout celý film prakticky sám. Sice nic nezkazí a ani vyloženě nevadí, ale je zaměnitelný s jakýmkoliv jiným seriálovým ksichtem. A ostatní herci nemají tolik prostoru, aby mu mohly nějak výrazněji pomoci. A Donnie Wahlberg ke konci svým nuceným hláškováním trochu i vadí. Bojím se, že právě neznámé herecké obsazení mohlo za komerční neúspěch filmu. Tohle zkrátka není další teenagerovská vyvražďovačka, kde je jedno, kdo skončí pod vrahovou kudlou. Wan si tohle jako režisér měl pohlídat lépe.

I přesto by si však měl každý fanoušek hororů na Dead Silence udělat čas. Nejde sice o tak zásadní film, jakým bylo Saw, ale je to velmi dobře odvedený hororový nadprůměr, který na devadesát minut člověka pohltí. Díky Wanově režii a atmosféře nejspíš nebudete zmíněné chyby ani příliš vnímat a uvědomíte si je až při závěrečných titulcích. Během sledování filmu totiž budete mít jiné problémy. James Wan potvrdil, že patří k nejtalentovanějším režisérům současnosti a jeho thriller Death Sentence snad bude u publika slavit větší úspěch. Stoprocentně jisté ale je, že po shlédnutí Dead Silence se už na Spejbla a Hurvínka nebude koukat zdaleka tak klidně jako dřív.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar7/10

Mr. HladHodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Brennos

 • avatar8/10

  kryšpín

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar6/10

  Mauzr

 • avatar8/10

  Kordus

 • avatar7/10

  Spazz

 • avatar8/10

  Le_Chuck

 • avatar8/10

  Lucretat

 • avatar5/10

  kenny79

 • avatar7/10

  vydrys

 • avatar7/10

  Sigi

 • avatar6/10

  ragnar

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace