Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Chappie | 2015
csfd  imdb
US premiéra: 27.03.2015
CZ premiéra: 12.03.2015
režie: Neill Blomkamp
hrají: Sharlto Copley, Hugh Jackman, Sigourney Weaver, Dev Patel, Robert Hobbs

Chappie: Blu-ray


ikona
KarelR
Jak režisér Districtu 9 cvičil na Vetřelce. 

Po Districtu 9 se zdálo, že bude imfa jeho "Who the f*ck is Neill Blomkamp" provázet po zbytek pisatelské kariéry. Jihoafrický objev ale už svým dalším filmem trochu zavrávoral, takže to měl po Elysiu radši hrát trochu na jistotu. Co tedy udělal? Natočil film o robotovi, kterého vychovává pološílená hudební skupina Die Antwoord, zatímco ho chce sejmout Hugh Jackman s dost obskurním účesem.

 

Jo, Blomkamp se s tím holt nepáře. A na jeho třetím filmu je to dost vidět, jde totiž o bizarní mix hladivé pohádky a eRkových jatek, který lítá ze stranu na stranu a nic mu není cizí. V jednu chvíli tedy sledujete dojemný příběh robotího děcka, které se učí lidské hodnoty z He-Mana. Jen aby za pár desítek minut humorně kradlo auta a ve finále si to rozdalo s plechovkami jako z Robocopa, které trhají lidi vejpůl.

Celou dobu se přitom nemůžete rozhodnout, jestli je tenhle mix vlastně originální, nebo se tu bijí dvě tři tvůrčí vize, které Blomkamp nedokázal zahladit do vybalancovaného filmu. Pravda je samozřejmě někde uprostřed, protože je na žánrovém přebíhání vidět jasný úmysl. Vždycky to ale nefunguje úplně dobře a třeba komediální pasáže jsou "bohužel" tak povedené, že většinou dost trčí nad hořkosladkým dramatem.

 

V jádru je ale Chappie neustále zajímavý, chvílemi vítaně nepředvídatelný a především těží z Blomkampova hutného režijního stylu, u kterého i napotřetí oceníte patřičně syrové propriety. Ano, Johannesburg už je trochu okoukaný, stejně jako celé designové ladění, které je velmi podobné Districtu 9 a Elysiu. Pořád je ale natolik hmatatelné a technicky vypiplané, aby vás zásadně netrápilo, že musíte znovu koukat na to samé.

Přihoďte si k tomu jako vždy stoprocentního Sharlta Copleyho a jeho netradiční herecké kámoše, kteří pochopitelně budou kdekoho iritovat (já jsem jejich unikátnost spíš ocenil), a dostanete celkem povedenou sci-fi, která umí obstojně filozofovat i mačkat plechy a škodí jí především tragicky napsaný záporák. Příště už by to nicméně chtělo nějaké větší změny. Takže je moc dobře, že se Blomkamp vyřádí na pátém Vetřelci. (7/10)

 

Chappie na blůčku vypadá i zní parádně a navíc k němu dostanete přepálený alternativní konec, krvavější verzí jedné scény s Jackmanem (nic pro slabší povahy) a kupu výživných featurettů. Na disk s filmem se jich vešla celá hodina a půl a jedná se o 9 fajnových výletů za kulisy (mívají 6-15 minut a bohužel jim chybí české titulky), na kterých vás Blomkamp protáhne placem i svými myšlenkovými pochody. Dozvíte se tedy, jak Chappieho vůbec vymyslel, jak k němu přilákal Die Antwoord a jak zapnul svoje designové nadšenectví, z něhož přímo vypadla většina strojů, které dělají Chappiemu společnost. Zároveň byl samozřejmě kladen důraz na fyzické natáčení, na které měl jihoafrický štáb čas i prostor. Dojde ale i na trikové podloubí, jež vzhledem k padesátimilionovému rozpočtu dopadlo překvapivě dobře.

Zajímavá podívaná pak pokračuje i na druhém disku, který servíruje celistvý dokument z natáčení nejdůležitějších scén. Blomkampův štáb v něm uzavírá dálnice a vydává se do velmi nebezpečných čtvrtí, takže jeho práci oceníte dvojnásob. Jediný problém? Celý disk obsahuje jen tuhle (česky otitulkovanou) dokumentární půlhodinku. Očividně se tudíž jedná o speciální doplněk některých edic, který náhodou doputoval i k nám.

Koupit na FilmGame.cz

 

Na jednu stranu dost podivný tah. Na druhou stranu za něj ale buďme rádi, i těch 30 minut navrch totiž blůčku Chappieho dost svědčí. Řadu diváků by měl tentokrát chytit už samotný film. Milovníci military sci-fi pak nadmíru ocení i bonusy, ve kterých se nešetří koukáním pod ruce a zábavnými postřehy z natáčení. Snad Blomkamp poskytne stejnou péči i pátému Vetřelci, zatímco mu studiový dohled pomůže k tomu, aby jeho vize držela pohromadě. Určitě má totiž talent na to, aby legendární ságu vykopnul zpátky na vrchol.

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 7.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 8.7.2015
Cena: 268,- (DVD), 448,- (2 BD), 538,- (2 BD v Digibooku)

Za poskytnutí disků na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace