Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ledově ostří | Blades of Glory | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 30.03.2007
CZ premiéra: nestanovena
režie: Josh Gordon, Will Speck
hrají: Will Ferrell, Jon Heder, Will Arnett, Craig T. Nelson, Amy Poehler

Ledově ostří: Recenze


ikona
imf
 

Jak lépe bojovat s dotírajícím sluníčkem, než prostřednictvím filmu, ve kterém se teplota nepřehoupne přes pět stupňů Celsia? Ne, nemluvím o Carpenterově Věci. Jde tu o komedii, kterou nám distribuce odepřela navzdory tomu, že během mistrovství světa v krasobruslení je polovina populace nalepena k obrazovkám a sleduje, jak se pokoušejí sportovci z různých koutů světa pokud možno co nejdéle rotovat vzduchem. Všichni jste to někdy viděli (matky vás donutily), někteří na to koukají dodnes, i když to úspěšně tají (tak... a je to venku :). Nebudeme se ptát "Proč?" a rovnou se půjdeme rozbruslit. Většina z vás viděla trailer, takže snad ví, že kromě spodních končetin by se měla zahřát i bránice. Budete jí potřebovat.

V recenzích obvykle nerozebíráme děj (můžete si ho přečíst v horní části profilu), ale tady by to vlastně ani nemělo smysl. Ledově ostří se snaží už od prvního odrazu nasadit absurdní zápletku, aby zakryla tradiční slabiny komedií o pádu a opětovném vzestupu. Prvních deset minut je ledová plocha bez poskvrnky a jeden by si začal myslet, že se před ním rýsuje druhý Zoolander. Všichni ale víme, že jediná nerovnost může všechno zkazit a režisérské duo Josh Gordon a Will Speck, zodpovědné za sérii televizních reklam o primitivech z Pravěku (chystají i celovečerák), zapomnělo svoje kluziště patřičně udržovat. Důsledek je příznačný - maximální známky za umělecký dojem a vysoké srážky za technické prvky.

Asi bychom měli nejdřív vybalit ty klady. Will Ferrell je zábavný. To není ani zdaleka taková jistota jako před čtyřmi roky. Po filmech jako Ricky Bobby: Nejrychlejší jezdec nebo Moje krásná čarodějka by se skoro dalo říct, že vyhořel a do konce života bude hrát ve škatulkách těsnějších, než dětské balení sardinek. Krasobruslení a poloha bohéma mu však prospívají a i když schytá pár vyloženě dementních gagů, ze všeho... ehm... vybruslí. A stejně tak Jon Heder, který snad poprvé nehraje prvoplánového nešiku a blbečka a je jen trochu romanticky zabržděný a naivní. Jestli lze mít z něčeho radost, tak z těch dvou. Netvrdil bych, že jejich chemie snímek přímo zachraňuje, ale když pánům režisérům dojde pára, nebo se něco štítí dotáhnout do konce, zvládnou jim ostřílení komici podat pomocnou ruku.

A samozřejmě jim to sluší na ledě! Nečekejte příliš akční krasobruslařské sekvence, narozdíl od jiných sportovních komedií, se tady hraje na eleganci a preciznost, takže jak hlavní duo, tak konkurenční pár ze Saturday Night Live (Amy Poehler, Will Arnett) vystřihnou jen pár z dálky zabíraných triků a posléze se omezí na okrasné piruety. Fanoušci Miss zimních sportů však nebudou zklamáni, místo smrště Axelů a Lutzů je čeká bezpočet odkazů a narážek na slavné osobnosti krasobruslení, ostatně už první závody naznačí, kde si tvůrci vypůjčili inspiraci - Ferrellův styl má v sobě hodně z Candelorova exhibicionismu, Hederovy ladné pohyby zas odkazují k ruským závodníkům. Když přimhouříte oči, určitě to tam uvidíte. A s chutí se zasmějete, když se začne probírat smrtelně nebezpečný übertrik, který lze provozovat jen na území Severní Koreje.

Během takových okamžiků se film vznáší na obláčku absurdity a nikdo ho nemá jak (od)soudit. Škoda, že se režiséři přestávají bát jen při akčních scénách a hudebních kolážích a zcela v duchu Vybíjené občas sklouznou k pokleslému humoru a... nedotahují. Musím to říct znovu, protože mě to mrzí. Tenhle film mohl být vynikající, kdyby se ho chytil někdo zkušenější. Tihle dva jsou jako děcka v cukrárně. Oběhnou každý kout, líznou si i těch odpudivě vypadajících věcí, ale nic ve skutečnosti neochutnají. Ničeho si nekousnou. Jenom lízají. A pak vyjdou ven a chtějí se vrátit, protože si uvědomí, že nic nestihli. Přesně takové myšlenky vás přepadnou během Ferrellovy honičky po řece. Geniální nápady, neúprosně krátká stopáž, odfláknutá pointa. Podobně neohrabaně se rozvíjí Hederův první romantický pokus, samozřejmě s ušlápnutou příbuznou z tábora nepřítele. Celé to odsýpá v podstatě jen proto, že si to herci VELMI užívají a dovedou to přenést na diváky v plné síle. Kdyby jen jednou přišel Ferrell do práce naštvaný a rozhodnul se "nehrát", celé se to zboří jako domeček z karet.

Taková závislost zamrzí, jakkoliv jsem rád, že se můj oblíbený generátor dobré nálady vrátil do starých kolejí, mohlo to být ještě mnohem lepší. Takhle můžeme mluvit o povedené komedii, ale nikoliv o bránicovém trháku sezóny... v tomhle směru ledové borce o parník poráží Jednotka rychlého nasazení, na kterou (podle všech předpokladů! :) vzpomínám s čím dál tím větším úsměvem. Sportovní komedie, která by zahodila kompromisy i hlavu a vrhla se vstříc absolutnímu chaosu bez jakýchkoliv výčitek, nás tedy teprve čeká. Mohlo by to být 40mm zuřivosti? Snad... ping pong mám totiž rád, stejně jako Christophera Walkena. Za krasobruslení dneska šest a půl. Pokud dáváte přednost stylu před technikou, zaokrouhlujte nahoru.

Verdikt

avatar7/10

imfHodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar8/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar5/10

  kryšpín

 • avatar6/10

  Jeržik

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar9/10

  luksa

 • avatar6/10

  Kordus

 • avatar7/10

  sidda

 • avatar6/10

  Le_Chuck

 • avatar7/10

  verbst

 • avatar9/10

  Combuch

 • avatar6/10

  flycross

 • avatar8/10

  P1tr

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace