Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Skóruj! | Balls of Fury | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.08.2007
CZ premiéra: 29.11.2007
režie: Ben Garant
hrají: Christopher Walken, Dan Fogler, Maggie Q, Jason Scott Lee

Skóruj!: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Originalita je ošemetná věc. Ve většině filmů se nevyskytuje, ale když už dorazí, může při špatném zacházení režisérovi podrazit nohy, shodit ho na zem a dupnout mu vší silou na páteř. Nesmí se to s ní zkrátka přehánět, protože hranice mezi „novým a geniálním dílem“ a „bizarní šíleností“ je tenčí, než by si člověk myslel. Zkrátka rozhodně není dobrý nápad spoléhat se na to, že jedna zajímavá myšlenka utáhne devadesátiminutovou stopáž. Přesto to pořád budou filmaři zkoušet. A nejspíš se vždycky tak trochu spálí. Jako teď.

Skóruj! (mimochodem vítěz neoficiální soutěže o nejmimóznější překlad názvu filmu) nás dokázalo nalákat řádně trhlými ukázkami, ve kterých Christopher Walken zvládnul vystřihnout dalšího parádního magora. Celé to působilo velmi svěže, originálně a zábavně. Bohužel dvou a půlminutová ukázka je něco zcela jiného než půl druhé hodiny dlouhý film. Jakmile se totiž člověk v kině dostane z prvotního šoku a přestane ho bavit samotný fakt, že ve filmu jde o ilegální turnaj ve stolním tenisu a že držitel Oscara Christopher Walken hraje čínského zločineckého génia, vypluje pravda na povrch. Skóruj! je pekelně průměrná komedie, kde na jeden vydařený vtip vychází minimálně jeden nepovedený.

Ben Garant měl pár dobrých nápadů. Samotná stylizace filmu do podoby klasického akčního béčka z prostředí ilegálních turnajů je velmi fajn a fanoušci Bruce Leeho si tu určitě najdou svoje. Ale samo o sobě to zkrátka nestačí. Garant na jednu stranu velmi příjemně překvapuje v akčních scénách, které mají bezesporu nápady, tempo a švih (jestli si myslíte, že zápas v ping pongu nemůže být napínavý, tak se zatraceně pletete), ale při servírování vtipů už jeho režie zatraceně drhne. Fóry na téma „slepý mistr nevidí, co vidí hrdinové/slepý mistr někam spadne/slepý mistr udělá něco, co by neudělal, kdyby viděl“ začnou být po půl hodině docela otravné. Naštěstí ne všechno je tak špatné a například němečtí fanoušci v úvodní scéně nebo padouchův osobitý harém jsou opravdu zábavné nápady. Škoda, že podobně originálních fórů nebylo víc.

Na celém Skóruj! je vidět, že jeho tvůrci se při natáčení asi královsky bavili. Nikdo nebere svou roli nijak zvlášť vážně a snad jedině Maggie Q se tváří v některých momentech možná až příliš seriózně. I když je však celý film doslova narvaný těmi nejbizarnějšími postavičkami, není mu to nic platné. Krom řekněme pěti hrdinů je zbytek zatlačen neuctivě do pozadí a ping pongový samuraj, kulturista nebo siamská dvojčata se objeví vždy jen na pár vteřin a pak opět vyklidí pole hlavním hrdinům. A ti, proč to neříct, nejsou zrovna sympatičtí.

Dan Fogler s licousy a v tričku Def Leppard sice vypadá stylově, ale bohužel se tak nechová. Chybí mu charisma nebo nějaká osobitost, která by ho odlišila od davu ostatních anonymních komiků. Jakmile skonči závěrečné titulky, bude pro vás nejspíš jen „tím nesympatickým tlusťochem.“ To samé by se dalo říct o jeho parťákovi George Lopezovi, jen slovo „tlusťoch“ by se muselo nahradit slovem „Mexičan.“ Naštěstí všechno zachraňuje již několikrát zmíněný Christopher Walken. Tenhle chlapík zkrátka dokáže zahrát sebevětšího magora. Jeho polopsychopatické výlevy tady fungují dokonale, i když je vidět, že Feng je nejspíš nevlastní bratr Walkenova padoucha Hatchera z Vítejte v džungli. Taky se chová, jako kdyby byl sjetý něčím hodně kvalitním a také pořád říká věty, které nedávají moc smysl.

Co je to ale platné, když u dobré poloviny fórů bude soudný divák klopit oči k zemi a hledat v kinosále žvýkačku, kterou tam někdo nechal při předchozí projekci. Garant zkrátka nezná míru a dávkuje vtipy bez jakéhokoliv řádu. Je mu jedno, jestli půjde o narážku na nějaký známý film, parodování žánrových klišé, bohapustý řev člověka v upnutém sportovním trikotu nebo legrační padání do výtahové šachty. Skóruj! vypadá, jakoby jeho tvůrci natočili zábavný materiál na čtyřicet pět minut, pak si chtěli otevřít šampaňské, ale zlý a po penězích bažící producent rozrazil dveře a upozornil je, že takhle krátké filmy do kina nesmějí a že mají dva dny na to, aby dotočili zbytek.

Skóruj! není vyloženě prohra, je to celkem příjemná komedie, která se dá dokoukat bez větší újmy na zdraví, ale zároveň je na ní vidět, že kdyby měla charismatičtějšího a zábavnějšího hlavního hrdinu a kdyby si režisér ujasnil, jaký že vlastně styl humoru by se do jeho filmu hodil, bylo by to mnohem lepší. Na hvězdičkové škále jde o čistý průměr s výkyvy nahoru i dolů. Pokud to chcete zkusit, rozhodně vás od návštěvy kina odrazovat nebudu. Třeba vám Skóruj! a jeho humor sednou víc než mně.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar5/10

Mr. HladHodnocení redakce

 • avatar6/10

  imf

 • avatar2/10

  Spooner

 • avatar4/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Tuxedo

 • avatar4/10

  t_gon

 • avatar6/10

  novoten

 • avatar5/10

  acheron

 • avatar3/10

  luksa

 • avatar5/10

  Postman

 • avatar4/10

  st39.6

 • avatar3/10

  AdiegoA

 • avatar6/10

  P1tr

 • avatar5/10

  Fluke

 • avatar5/10

  Psema

 • avatar4/10

  Romison

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace