Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Avengers | The Avengers | 2012
csfd  imdb
US premiéra: 04.05.2012
CZ premiéra: 03.05.2012
režie: Joss Whedon
hrají: Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Jeremy Renner

Avengers: Recenze


ikona
Cival
Jak se povedl nejočekávanější comicsový film... všech dob? 

Takže… letos máme štěstí. A u Marvelů ho mají tuplované, protože Avengers se řadí vedle Star Treku a Transformerů k tomu vůbec nejlepšímu, co k nám bylo v kategorii „odlehčené popcornové blockbustery“ v novém tisíciletí sneseno. Je to vydatná nálož atrakcí, hlášek, režijní virtuozity i lásky k postavám, která dopadla právě tak dobře, jak jsme si zasloužili… a možná i tak, jak jsme si přáli. Avengers jsou totiž mohutnější nadstavbou ke comicsovým sólovkám a završením víc jak pětileté snahy jednoho comicsového molochu vytáhnout superhrdinské bijáky do úplně jiné dimenze.

Avengers jsou infantilní, ale stejně tak i velkolepí, efektní a dokonale promyšlení.Není to samozřejmě prostor, kde by se lámaly konvence žánru a kdysi tak vysmívané filmy o okostýmovaných hrdinech by vyrůstaly v oscarovou krmi. Marvel je důsledný, pořád se drží rodinného publika, stále sází na rychlokvašené emoce, dialogový humor a šmrncovní akci bez opravdové bolesti. Ale je v tom vytrvalý a co do koncepčnosti i zatraceně svědomitý. Díky tomu jsme se mohli seznámit s několika svébytnými hrdiny, kteří utáhnou své sólové akce, a přesto se zvládnou spojit v celistvý tým. Právě anglický distribuční název „Avengers Assemble“ vystihuje jejich první setkání naprosto trefně, protože primárně jde o spojení různorodých charakterů tak, aby si užili zářivou comicsovou all-star game. A klape to na výbornou. Nikdo tu nehraje jen kvůli složenkám a předpodepasaným smlouvám, a naopak všichni mají své jasné místo – i tahouni, i nově příchozí, i přihrávači, pro které nezbylo na plakátu místo.

Jednou z největších devíz Avengers je to, že televizní už-taky-legenda Joss Whedon zvládl každému superhrdinovi vykolíkovat v týmu jasnou úlohu a v rámci příběhu najít adekvátní pozici. Když se gerojové hádají, je to souboj opravdových osobností, jejichž naturel známe. Máme ho dokonce rádi, a proto rozumíme tomu, že se nesnesou na jednom místě. A když se konečně seřadí do jednoho kruhu, když je kamera ovívá a do uší zní Silvestriho vzletné fanfáry, pokouší se i o běžného diváka fandovská „husina“. Protože ti bouchači jsou najednou vážně pokupě a chtějí nakopat všem šmejdům z vesmíru zadky.

Plní přitom sny v podstatě všech generací comicsových fandů, kteří ještě před pár lety ani netušili, že se něčeho takového dožijí. Hýčkali si svůj sen o hašteření Batmana a Supermana v jednom filmu… a marvelovská cílevědomost jej teď jednoznačně přebila. Snad desetinásobně.

Je to hodně o měřítku. Avengers měly být hlavně syntézou marvelovských originů. A právě takoví jsou – i s tou přidanou hodnotou. Možná budete mít zprvu sklon Josse Whedona podceňovat jako pouhého rutinního následníka svých předchůdců, který ctí zvyklosti a ve vizuálně omšelých kulisách sleduje hrdiny v úsměvných kostýmech, které můžete okamžitě předělat v hračky nebo panáčky z Happy Meal. Jenže už v první hodině se ta parta představí i jako sebranka charismatických postav, s jasně vyprofilovanými charaktery a správně namíchanou chemií – a v podání tak schopných herců, aby to mezi nimi jiskřilo i na minimálním prostoru. Pak stačí jen nabít jejich pusy ostrou municí. S čímž, nutno podotknout, seriálový guru Joss Whedon neměl nikdy problém, a teď svou pověst bezezbytku potvrzuje.

Jeden příklad za všechny: Whedonovi se povedlo udělat nosnou, diváky hýčkanou postavu i z prokletého Hulka. V Avengers totiž tohle zelené monstrum kongeniálně funguje jako protiklad k přemýšlivým hrdinům a každé jeho „Hulk SMASH!“, ať už čistě destruktivní, nebo přetažené ve fór, pobaví víc než desítky linek z dialogů. I tady je jasně patrná pečlivost týmu okolo Whedona a jejich cit pro kombinování atrakcí s obšťastňováním fandů.

Avengers jsou díky téhle puntičkářské práci prototypem vydatného letního blockbusteru, ale i vzorem oddechového dobrodružství pro nové tisíciletí. Moment překvapení tu sice nenajdete, protože všechno je možná až příliš okatě vyváženo, ale jako sraz a první nástup do boje film funguje na výbornou. Po všech stránkách.


Přehrajte si trailer
Máme tu cool postavy a skoro hodinu vydatné akce, která svým rozmachem trumfne drtivou většinu blockbusterů. V jednotlivostech možná není Whedon tak kulervoucí, ale tady se nehraje na konkrétní money-shoty, ale neústupnou dynamiku celé té explozivní show, u níž padne půlka New Yorku. Srovnávačky s Michaelem Bayem bychom si mohli nechat od cesty, kdyby nebylo zřejmé, že Avengers strčí do kapsy oba Transformeří sequely i s všemi marvelovskými sólovkami dohromady.

Možná vás baví odvážné správňáctví Captaina Americy a Hulkovy záchvaty zuřivosti. Asi máte rádi kujónství Iron Mana a vzpupnost božského Thora. S gustem se kocháte rty, zadkem a hrudníkem Black Widow, Nick Fury vám přijde cool a s Hawkeyeovi budete přát vlastní sólovku. Ale dám krk na to, že po tomhle filmu se budete beztak modlit v brzké odklepnutí druhých Avengerů. Jako tým totiž fungují náramně.

P.S.: Miliardu daj jak prd.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (186)

Verdikt

avatar8/10

CivalHodnocení redakce

 • avatar8/10

  imf

 • avatar9/10

  Spooner

 • avatar8/10

  KarelR

 • avatar9/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Vincent

 • avatar10/10

  Ravenhorn

 • avatar9/10

  scroochy

 • avatar6/10

  Jeržik

 • avatar8/10

  acheron

 • avatar9/10

  luksa

 • avatar7/10

  Silence

 • avatar9/10

  listr

 • avatar8/10

  killerzeli

 • avatar8/10

  st39.6

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar9/10

  RoBo

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace