Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
American Gun | 2006
csfd  imdb
US premiéra: 22.03.2006
CZ premiéra: nestanovena
režie: Aric Avelino
hrají: Donald Sutherland, Forest Whitaker, Marcia Gay Harden, Linda Cardellini, Nikki Reed
 

O FILMU

Jak je na tom Amerika a její vztah ke zbraním, to už se nám pokusil pragmaticky ilustrovat Michael Moore. Každý druhý Američan má zbraň a hodlá ji použít při sebemenší zámince. Sehnat devítku na ulici je asi tak snadné jak koupit si bonbóny. Všichni to ví, ale když dojde k přestřelce na střední škole, může za to hudba Marilyna Mansona a nikoliv státníci, kteří udržují lidi v trvalé paranoie. Trochu z jiné perspektivy kázání na to jde nezávislý snímek American Gun. Místo dokumentárního pojetí bere klasickou šablonu povídkového filmu a téma zbraně a lid na ni navléká jen tak mimochodem. Bude se tedy snažit zasáhnout klasickým dramatickým efektem rozehraného a vyhroceného příběhu a na rozdíl od Moorea nechá přemýšlení a soudy na vás. Hrdinou první povídky je starý lovec Carl (Donald Sutherland), který i přes obecnou nenávist okolí k jeho řemeslu nade vše miluje a vede svůj malý obchod s puškami a pistolemi všeho druhu. Časem v něm v dobré víře zaměstná svou vnučku, jež mu má vypomáhat ve skladě a s účetnictvím – a mladá nedotčená dívka tak skutečně činí… než ji omámí chuť zakázaného ovoce. Když vezme do ruky první pistoli, bezmezně tomu zvláštnímu chvění propadá… Povídku druhou otevírá Forest Whitaker coby ředitel střední školy, Carl. Má ženu a syna, o kterého se bojí jako o nic jiného. Zhruba před třemi lety byla jeho ratolest právě na této škole ohrožována jedním ze spolužáků a jen zázrakem z toho vyvázla. A aby se Carl nenudil, právě dneska bude muset řešit stejnou situaci jako tenkrát. Když je u jednoho ze studentů-premiantů nalezena zbraň, ten uteče, zavře se v útrobách školy a rozhodne se vyjednávat. Rázem se ve vyhrocené situací on i Carl musí postavit věcem, které ani jeden z nich ve svém v životě rozhodně nikdy mít nechtěl. A jak málo stačí… Trio povídek uzavírá drama matky, jejíž syn byl právě oním vrahem na střední škole. Když její druhý syn doroste do věku, v němž ten první zabil většinu svých kamarádů, propadá až nezdravé touze své dítko hlídat. Paralelně s tímto komorním příběhem se rozjíždí zpytovací linie chlapce, který tenkrát mohl všemu zabránit, ale neudělal to…
No, co si budeme povídat, tahle káva je slušně silná a rozhodně se jí daří tít do živého. Přidejte opravdu vysokou kupku známých hereckých tváří a už se nezbývá než modlit, že tuto pecku uzříme na nějakém tom letním tuzemském filmovém festivalu. Prozatím vezměte zavděk trailerem a nějakým tím klipem.

FOTOGALERIE

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení

Zapomenuté heslo
Přihlašte se jedním kliknutím přes facebook:

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získate možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Vytvářet filmové blogy
  4. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  5. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
registrovat se