Vratné lahve

Vratné lahve

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)
Plakát k filmu Vratné lahve

Vratné lahve /2007

Režie: Jan Svěrák

Hrají: Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Nela Boudová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Macháček

Česká premiéra: 8.3.2007

USA premiéra: nestanovena

Na DVD od: 17.10.2007

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.


Informace o filmu Vratné lahve

Není sporu o tom, že Jan Svěrák patří k nejtalentovanějším režisérům českého filmu. Jeho styl, světlohra a stínohra, výběr témat, vizuální i verbální humor je natolik specifický, že už se pro něj vžil terminus technicus "svěrákovský" (u mladé generace tvůrců jde skoro o standard - existují i přívlastky "hřebejkovský" či "gedeonovský" a brzy jistě vznikne "slámovský"). Nepočítáme-li Tatínka, natočil Svěrák v posledních deseti letech všeho všudy dva celovečeráky, což jen posiluje jeho "kultovní" status. Zároveň však vzbuzuje otázky po tom, zda v mezidobí své Oscarem oceněné umění nezapomněl - jak se sám často přiznává - a zda má vůbec odvahu odlepit se od rodné hroudy, když z Hollywoodu dostal tolik nabídek na režii, které potom pod vedením jiných tvůrců nedopadly zase až tak špatně. A s jeho přispěním by možná byly ještě lepší, samozřejme ne bez nezbytných úprav šitých na míru. Vzpomeňme tu na Pravidla moštárny a nebo Nevěstu přes Internet. Když k tomu nedošlo po Koljovi, očekávalo se to po Tmavomodrém světu, jehož příběh má zároveň české i mezinárodní parametry. Lehce oslavný dokument Tatínek, který natočil o svém otci Zdeňkovi, tématizující mimo jiné i boje nad scénářem k Vratným lahvím, byl jen slabou náhradou. Někdejší neshody jsou však ty tam a březen 2007 odhalí, zda-li se podařilo příběh dovést na osobní a zároveň nadosobní rovinu (což byla Janova výtka k prvním verzím), jestli opravdu půjde o poslední vzájemnou spolupráci úspěšného dua, případně odhalí, jestli Oscar z roku 1996 opravdu získá vytouženého bratříčka. Hrdinou Vratných lahví je učitel v důchodu Josef Tkaloun (Zdeněk Svěrák), který přijme brigádnické místo ve výkupu lahví v jednom pražském supermarketu. Rozhodně však nepůjde jen o to, jestli se mu daří správně třídit sedmičky a půllitrovky do přepravek. „Nová verze scénáře se víc točí kolem hlavní postavy a jeho rodiny. Táta zapojil do příběhu osobní zkušenost s podzimem života a teď to funguje," říká Jan Svěrák. Doufejme tedy v dobře napsané situace, a když už se u filmu sešlo tolik skvělých herců - např. v podobě druhého setkání Zdeňka Svěráka s Danielou Kolářovou v roli manželky - i jejich civilní, smutnohumorné a hlavně silné ztvárnění. V takto skromném příběhu už půjde totiž jen těžko odvést pozornost dvěma Spitfiry.

Autor: Shushika


Galerie obrázků filmu Vratné lahve

Galerie je zatím prázdná.


Recenze filmu Vratné lahve

Poslední bitva vzplála. Už jsme na rakev s českou kinematografií dohodili poslední hroudu hlíny a pomalu začali poklepávat na žulový náhrobek, když na piedestal znovu vystoupal úspěšný tvůrčí tandem a mrtvolu vykopal. „Poslední“ spolupráce tatínka (národa) a jeho talentovaného syna se sice rodila v ohromných bolestech, které si navíc Svěráci dobrovolně vyventilovali do éteru, na ty si ale za pár let už nikdo nevzpomene. Anebo ano? Snad. Historky o páté nebo šesté verzi scénáře, z nichž mají ...

Číst celou recenzi


Trailery a klipy filmu Vratné lahve


DVD a Blu-ray filmu Vratné lahve

Zatím nevyšlo.


Související články

14.10.2015 08:59 7 filmů herečky Jany Plodkové Rubrika: Novinky Diskuze: 3 příspěvků
12.2.2015 02:00 MovieZone doporučuje: 50 odstínů romantiky Rubrika: Novinky Diskuze: 37 příspěvků
5.6.2014 09:30 7 filmů mluvčí MFF KV Uljany Donátové Rubrika: Novinky Diskuze: 11 příspěvků
11.2.2014 16:00 Nejlepší DVD a Blu-ray: Leden 2014 Rubrika: Novinky Diskuze: 7 příspěvků
22.8.2013 14:22 Bitva borců #4: Nejlepší vyhrává Rubrika: Novinky Diskuze: 22 příspěvků
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.