Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (34)
Plakát k filmu Tobruk

Tobruk /2008

Režie: Václav Marhoul

Hrají: Jan Meduna, Petr Vaněk, Robert Nebřenský, Matěj Hádek, Michal Novotný

Česká premiéra: 11.9.2008

USA premiéra: nestanovena

Na DVD od: nestanoveno

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.


Informace o filmu Tobruk

V kostce: "Kus poctivé filmařiny, která si nehraje na velkolepý Hollywood ani na vypjaté drama. „Jen“ zobrazuje několik epizod z vojenského života několika obyčejných mládenců, Čechů a Slováků, uprostřed nevlídné pouště. Marhoul sice jako scenárista hazarduje s diváckou přízní, když si dovoluje ne moc koncepční dějové odbočky a vše korunuje podivně uťatým závěrem, ale jako režisér dostojí vytyčenému autorskému záměru s hrdě vztyčenou hlavou. To spolu s neokoukanými tvářemi, moderně odvedeným řemeslem a výtečným zvukovým i vizuálním podáním dělá z Tobruku solidní žánrový film."

Galerie obrázků filmu Tobruk


Recenze filmu Tobruk

Tobruk – tuzemský Mariňák? To určitě ne, přestože ze série nedávných filmů, které už je téměř možné shrnout do subžánru „členové nevelké vojenské posádky uprostřed pouště čelí nejen nepříteli, ale i vyhroceným vztahům mezi sebou“ (třeba ruská 9. rota, francouzské Mezi nepřáteli), vám Tobruk svými náladami a volným tempem vyprávění nejvíce připomene právě Mariňáka. Dějově však nemají mnoho společného. Tady nikomu až tak nehrábne a Češi a Slováci si na nepřítele (konkrétně na Italy) rozhodně vy...

Číst celou recenzi


Trailery a klipy filmu Tobruk


DVD a Blu-ray filmu Tobruk

Zatím nevyšlo.


Související články

2.9.2015 09:00 7 filmů herce Petra Vrška Rubrika: Novinky Diskuze: 8 příspěvků
23.8.2011 20:42 Televizní Tipy 23.8. - 29.8.2011 a MZ talk Rubrika: Novinky Diskuze: 3 příspěvků
9.8.2010 09:14 Téma: Lesk a bída českých žánrovek Rubrika: Novinky Diskuze: 11 příspěvků
10.3.2009 08:00 Čeští lvi na vlastní kůži #2 Rubrika: Novinky Diskuze: 38 příspěvků
7.3.2009 23:19 Český lev 2008: Vítězové Rubrika: Novinky Diskuze: 27 příspěvků

Na obzoru   (autor: Mr. Hlad)

Asi by bylo zbytečné opakovat, že český film není příliš stavěný na žánrové filmy. Diváci jsou konzervativní (respektive filmaři si myslí, že diváci jsou konzervativní) a stačí jim, že si každý rok zajdou na toho svého Hřebejka a jednou za pár let na Svěráka. Natočit něco jiného než film o tom, jak si lidé povídají, se u nás rovná prakticky ekonomické sebevraždě. Přesto to poslední dobou vypadá, že se pár filmařů rozhodlo zkusit to jinak. Václav Marhoul je jedním z nich. Zkušený producent a režisér vizuálně velmi povedeného ale nepříliš zábavného Mazaného Filipa se rozhodl rovnou pro válečný film. A už podle názvu je jasné, kde se bude odehrávat. Tobruk je město v severní africe, které se stalo místem mnoha bojů mezi německými Afrikakorps a spojeneckými jednotkami, mezi nimiž byl i československý prapor. Marhoul se rozhodl nespoléhat na známé herce a dal šanci neokoukaným tvářím (což je dobře, protože Bolka Polívku si v zákopech představit nedovedu). Rozpočet se pochopitelně nemůže rovnat tomu, co mají k dispozici hollywoodští tvůrci, ale rozhodně je vyšší, než je běžný český průměr. Asi nemůžeme čekat ohromující válečné scény, ale lidštější a osobnější přístup by v tomhle případě také nemusel být na škodu. Uvidíme, jak si Marhoul poradí. Bylo by fajn, kdyby u nás zase vznikl film, který by byl trošku jiný.
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.