Nenávidím Šmouly. Už od dětství. Vždycky mi přišlo dost divné, že v té vesnici žije jen jedna holka a slovo „šmoulovat“ mi dnes připomíná proces, při kterém musí člověk absolvovat extrémní klystýr. Nemám ale problém uznat, že dětem se to líbí. Ať už je to kreslené, nebo hrané.

Šmoulové 2Fotogalerie

Nikdo tu nepiští a nechová se jako kretén.První díl tu před dvěma lety Cival překvapivě vychválil. Já ho bohužel neviděl, ale na druhou stranu fakt, že jsem byl schopný zvládnout sequel i s tímhle handicapem, naznačuje, že dvojka není nic extra složitého a prcky na něj klidně vzít můžete. A vlastně byste i měli. V rámci filmů pro děti jde totiž o slušnou podívanou.

Nechci tu teď chválit režiséra Raju Gosnella, kterého nebudu mít díky jeho filmům rád nejspíš nikdy. Ani scenáristy za to, že by napsali příběh plný překvapení a zvratů (nenapsali), jen si prostě dokážu dost dobře představit (a prckové v sále na projekci to potvrdí), že děti prostě budou spokojené. Je to rychlé, jednoduché, má to krátkou stopáž a vtipy jsou tak akorát srozumitelné, takže se mrňousové nudit nebudou.

 

Přehrajte si trailer
20.6.2013 11:00

OK, už minule jsme pochopili, že se Neil Patrick Harris neštítí peněz za přicmrndávání (půlmiliar...

U dospělých pochopitelně záleží na tom, co snesou, ale když srovnám druhé Šmouly s libovolným dílem série Alvin a Chipmunkové, jednoznačně z toho modrá parta vychází vítězně. Opakuji – není tu nic, co by dospěláka vyloženě bavilo, ale na druhou stranu film ukazuje, že obstojí i bez těch zvěrstev, o nichž si kdosi v Hollywoodu myslí, že jednoduše do filmu pro děti patří. Nikdo tu nepiští a nechová se jako kretén. Šmoulové jsou samozřejmě patřičně roztomilí, vtipně do něčeho naráží a Gargamel schytá několik povinných úderů mezi nohy, ale to zkrátka k podobným filmům patří. Stejně tak přehrávající herci, i když z Brendana Gleesona v roli nejhodnějšího dědy na světě jde trošku strach a celkem bych ho podezíral i z pokrevního příbuzenství s Willy Wonkou.

 

Druzí Šmoulové nejsou žádný zázrak a rodičům nenabídnou nic, kvůli čemu by stálo za to bojovat se spánkem. Na druhou stranu vyložené podpásovky vůči divákům starším osmi letu tu také nenajdete. Takže když vás na to děti budou tahat, moc se vzpírat nemusíte. Sice přijdete o sto padesát korun za lístek pro sebe, ale nebude to bolet a děti se pobaví. Nic víc, nic míň. V žánru dětských filmů se to ale dá považovat za malé vítězství.

Jo a 3D je překvapivě docela fajn. A dabing taky.