Šílení

Šílení

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (1)
Plakát k filmu Šílení

Šílení /2005

Režie: Jan Švankmajer

Hrají: Pavel Liška, Jan Tříska, Aňa Geislerová, Pavel Nový, Martin Huba, Jaroslav Dušek

Česká premiéra: 17.11.2005

USA premiéra: nestanovena

Na DVD od: 17.5.2006

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.


Informace o filmu Šílení

Jan Švankmajer, jeden z mála českých režisérů, na jehož jméno slyší i za hraničním patníkem, se po čtyřleté tvůrčí pauze navrací do domácích kin trýznit nervové soustavy svých věrných diváků. Švankamjerova nezaměnitelná animace se spojuje s hraným alegorickým příběhem, který – jak sám režisér podotýká – se pokouší odpovědět na věčnou otázku, zda se v blázinci lépe ujme tvrdá ruka, fyzické tresty a nápodobná tyranie mocných, anebo liberální přístup léčící svobodnou seberealizací pacientů. Žijící klasik se při výrobě svého „filozofického hororu“ nechal inspirovat osobou markýze De Sade a temným literárním světem Edgara Allana Poea. Do toho výsledného, Švankmajerovsky typicky bizarního, je pak pozván obyčejný mladík Jean berlot (znovu koktající Pavel Liška). Váhavého a v podstatě nesvéprávného naivku nejprve vtáhne do svých dekadentních her šílený markýz (Jan Tříska), a pak i hříšná pokušitelka Charlota (Aňa Geislerová). Metaforický pohled na historii, morálku, zbožnost a možnosti společenského zřízení natočil Švankmajer s ověřeným týmem (mj. Eva Švankmajerová a Jan Kallista) a oblíbenými filmovými hvězdičkami (Pavel Nový, Jaroslav Dušek, Martin Huba a další). Nástupce očekávaného Otesánka se přivalí do kin přesně šestnáct let po Sametové revoluci. Těžko posoudit zda je to (vzhledem ke kritickým myšlenkám Šílení) pouhá náhoda.

Autor: Cival


Galerie obrázků filmu Šílení

Galerie je zatím prázdná.


Recenze filmu Šílení

Už za pár dnů, asi ne náhodou 17. listopadu, se v kinech konečně objeví netrpělivě vyhlížený dryák Jana Švankmajera. I proto se v médiích začíná rozbíhat naše oblíbená hra na nálepky, v níž o slova jako "provokativní" či "kontroverzní" zakopnete častěji než o pár rozumných poznatků. Přitom mistrovo Šílení má k těmhle přívlastkům extrémně daleko, protože spíš než rozohněnou výpověď připomíná plachou (a plochou) moralitku o stavu dnešního světa, jejíž poselství je zřejmé už po první půlhodince…...

Číst celou recenzi


Trailery a klipy filmu Šílení

Zatím nevyšel žádný klip.


DVD a Blu-ray filmu Šílení

Zatím nevyšlo.


Související články

28.12.2014 12:01 10 největších kasovních úspěchů 2014 Rubrika: Novinky Diskuze: 43 příspěvků
24.10.2013 17:23 Donšajni: Poznají se v nich Akademici? Rubrika: Novinky Diskuze: 3 příspěvků
15.8.2012 15:08 Druhá Sněhurka a lovec bez Sněhurky Rubrika: Novinky Diskuze: 16 příspěvků
20.7.2012 10:30 10 mrtvých na půlnočce Batmana Rubrika: Novinky Diskuze: 162 příspěvků
25.3.2012 11:57 Víkendový výplach #133 o Arnoldovi a zpěvu Rubrika: Novinky Diskuze: 32 příspěvků
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.