Pět překážek

De fem benspand

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)
Plakát k filmu Pět překážek

Pět překážek /2006

Režie: Lars von Trier, Jorgen Leth

Hrají: Alexandra Vandernoot, Patrick Bauchau, Lars von Trier

Česká premiéra: 8.6.2006

USA premiéra: 4.4.2004

Na DVD od: nestanoveno

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.


Informace o filmu Pět překážek

Už jsem si tak nějak zvykli, že od Larse Von Triera se regulérních filmů nedočkáme. Z Dogvillu a spol. se zdá, jakoby jej ani nezajímaly klasicky vystavěné filmy (i když sám své Dogma 95 rád porušoval), kde se používá make-up, exteriéry, svícení, jízdy kamery a tisíce další věcí, které se nám vybaví, když se řekne "jdu se do kina odívat na film." Zároveň si však říkáte: díky za to. Pokud totiž o některém tvůrci platí, že naprosto netušíte, s jakou podobou filmu přijde příště, je to právě Trier. V případě Pěti překážek se rozhodl pro malý-velký experiment: vyzval svého učitele Jorgena Letha, který je v Dánsku považován za klasika dokumentu, aby pěti různými způsoby natočil remake svého vlastního filmu Dokonalý člověk (1967), ukázal, co je v něm a možná se dostal až na samou hranici svých dovedností. Technicky vzato - Pět překážek není o tom, jak Lars Von Trier svému kolegovi dává pouhých pět překážek pro natočení řady remake, tj. ke každému filmu jednu. Většinou je jich mnohem více a o to jsou výsledné snímky zajímavější a řeklo by se i hodnotnější. Letho se totiž snaží ukázat pěti způsoby "to samé" (přičemž díky uchopení a lehce odlišnému zadání zároveň sdělí i něco navíc), ale do hledáčku tohoto "filmu o filmech" se zároveň dostávají i vztahy mezi enfant terrible dánské kinematografie a polozapomenutým Lethem. Trier svého učitele nešetří a někdy je vám až úzko za něj. Postupně také vychází na povrch nejhlubší motivy, jaké má každý z nich pro uměleckou tvorbu, což je přidaná hodnota, která se nám zřídkakdy dostane i v leckdy napěchovaných bonusových sekcích DVD. Možná vám zní celý koncept filmu příliš "umělecky" a namyšleně, ale jako pohled "do střev" filmu rozhodně stojí za pozornost. Pět překážek se pohybuje od Kuby přes vykřičenou čtvrť v Bombaji až k Lethovu současnému domovu na Haiti, přičemž používá jak digitální záznam á la Dogma 95, tak současnou animaci ve stylu anime.

Autor: Shushika


Galerie obrázků filmu Pět překážek

Galerie je zatím prázdná.


Recenze filmu Pět překážek

Že je Lars von Trier zlý bazilišek, který vydírá své diváky i spolupracovníky všemi dostupnými prostředky, víme už dlouho. Jenže tvůrci, který má na csfd.cz celou svou tvorbu v červeném poli, se musí mnohé odpustit. Zákeřný atak na naše emoce je totiž veden velmi umně. Trier se nebojí experimentů, které odkrývají (ne)možnosti média a bez obalu poukazují na svá střeva. V Manderlay i Dogville umístí postavy na divadelní pódium, snímá je jako v kterémkoliv jiném hraném filmu s kulisami a exteri...

Číst celou recenzi


Trailery a klipy filmu Pět překážek

Zatím nevyšel žádný trailer.


DVD a Blu-ray filmu Pět překážek

Zatím nevyšlo.


Související články

4.12.2016 10:00 Rozhovor s režisérem Semestru Adamem Sedlákem Rubrika: Novinky Diskuze: 20 příspěvků
7.11.2015 12:00 Rozhovor s Jiřím Mádlem: Mám rád Mendese i Klub rváčů Rubrika: Novinky Diskuze: 13 příspěvků
14.1.2014 20:00 Marvel chce Johnnyho Deppa jako Dr. Strange Rubrika: Novinky Diskuze: 27 příspěvků
12.10.2013 10:00 Soutěž: Vyhrajte Arnieho životopis Total Recall Rubrika: Novinky Diskuze: 6 příspěvků
7.9.2013 10:55 Je třeba zabít Blu-ray Rubrika: Novinky Diskuze: 126 příspěvků
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.