Sam Raimi je režisér, ke kterému se přívlastek „kultovní" hodí jako k málokomu. Jeho trilogie Evil Dead se stalo hororovou klasika, ale povedlo se mu hodně úspěšně nastartovat comicsový boom se Spider-Manem a zároveň v hned několika filmech ukázal, že nemá problém ani s vážnější látkou. Mocný vládce Oz ovšem od začátku vypadal jako tak trošku umělý projekt, o nějž nejspíš nikdo z Raimiho fandů moc nestál. Na druhou stranu původní Čaroděj ze země Oz je za mořem považován za pohádku nejpohádkovější, takže by to teoreticky měl být hit. A tím žádný filmař neopovrhne.

Mocný vládce OzFotogalerie

Ovšem hit a dobrý film jsou dvě zcela odlišné věci. V případě Mocného vládce Oze naštěstí o vyložený průšvih nejde. Režiséra byste však po zádech nejspíš taky nepoplácali. Tenhle obří projekt za nějakých dvě stě milionů dolarů se totiž chtěl svézt na Burtonově Alence v říši divů a nikdo z tvůrců se to nesnažil popírat. Takže bych teď klidně mohl napsat, že pokud se vám Alenka líbila, zvládnete i Oze a jestliže jste u sedmisté šestnácté spolupráce Tima Burtona a Johnnyho Deppa trpěli jako člověk s kapkou hudebního vkusu na koncertu Michala Davida, radši zůstaňte doma. Ale to by vám asi nestačilo, že ne? No budiž.

Mocný vládce Oz rozhodně není špatný film a i když má něco přes dvě hodiny, uteče poměrně rychle. Jednoduše proto, že se v něm pořád něco děje nebo hýbe. Stylový úvod natočený ve formátu 4:3 a černobíle celkem jasně naznačí, že Raimi hodlá hodně pomrkávat na fanoušky legendárního Čaroděje a samotná země Oz je tak barevná, že nejspíš zjistíte, že existují barvy, o nichž jste donedávna vůbec netušili. Zamrzí, že se tak nějak počítá s tím, že divák tohle prostředí už zná, takže ani samotný Oz se moc nediví, když mu do kalhot vleze hromada zubatých potvor a potká létajícího opičáka v portýrské uniformě. Jasně, je to pohádka, ale člověk by čekal, že něco takového hrdinu alespoň malinko rozhodí, když už ho to nepřivede k šílenství.

Země Oz je tak barevná, že nejspíš zjistíte, že existují barvy, o nichž jste donedávna vůbec netušili.Celý film vůbec víc spoléhá na nostalgii a na návrat do známého světa než na příběh. Tady máme makové pole, ve kterém člověk okamžitě usne, tuhle vyskočí lev, tenhle člověk se zmíní, že umí vyrábět hadrové panáky a celou dobu se chodí po podezřele žluté cestičce. Američtí diváci si tedy budou můžou zasoutěžit, co všechno poznají, u nás to bude trošku těžší. Příběhově totiž Mocný vládce Oz moc nezaujme. V zásadě jde o klasickou historku o tom, jak jeden bezcharakterní hajzl začal konat dobro, zamiloval se do jedné čarodějnice, druhou potrestal a třetí narostl zelený rypák. Vše se tu děje spíš z pokynu režiséra než díky smysluplnému příběhu. Samotný Oz je jednu chvíli prvotřídní svině, která by zasloužila pár facek, a po minutě ve společnosti Michelle Williams je z něj borec, jenž má motivační řeč lepší než Mel Gibson ve Statečném srdci. Ale co, u filmu pro děti musíme být v tomhle směru trošku tolerantnější

No a pak tu jsou postavy. Je sice fajn vidět, že James Franco si to celé nesmírně užívá a nebere se úplně vážně, ovšem jakmile na scénu nastoupí téměř osmdesátiletý Bill Cobbs s nejúchylnějšími vousy všech dob a miniverze 50 Centa, je člověku trošku smutno, protože právě díky podobně přestřeleným hovadinám ze z do té doby celkem roztomilého filmu stává něco, co může poškodit dětský mozek na hodně dlouhou dobu. Kýč není problém, ale musí se s ním zacházet opatrně.

Přehrajte si trailer
27.1.2013 12:00

Disneyovské barvičky opět úřadují a připomínají, že už za šest týdnů uvidíme nový film Sama Raimi...

Mocný vládce Oz řekl v trailerech vše podstatné a nabízí ve své celovečerní podobě přesně to, co sliboval. Barevná blbina plná více i méně dobrých triků, přeplácaný svět, sympatické obsazení a několik ran, co šlo vedle. V roce 2013 si Hollywood pod pojmem "dokonalý rodinný blockbuster" představuje přesně tohle. Žádné překvapení v dobrém nebo špatném smyslu vás nečeká a opravdu nafasujete další Alenku v říši divů. I když Raimiho verze je možná přeci jenom méně bizarní.

p.s.: Rád bych filmu vyčůraně napálil zcela průměrné hodnocení, ale za opravdu povedené 3D si ten bod navíc zaslouží.