Lucy to nebude mít vůbec jednoduché. Nový film od režiséra a scenáristy Luca Bessona, jehož produkční firma nám dala třeba 96 hodin a Útěk z MS-1, se totiž v trailerech tváří jako další nabroušená akční jednohubka. V podstatě nabízí Scarlett Johansson jako ženskou verzi Nea, jíž modrá droga odemyká mozek na víc a víc procent. Tenhle proces ale kupodivu nevede k očekávané mlátičce v duchu mnoha předchozích bessonovek. Tentokrát se hraje o mnohem víc!

LucyFotogalerie

Sám Besson dal ostatně veřejně na vědomí, že je Lucy jakousi poctou třem klasikám. Úvod, ve kterém se ze zranitelné vysokoškolské kokety stává akční mašina, má evokovat Leona. Prostředek, prošpikovaný levitováním a hrátkami s realitou, skládá hold Nolanově Počátku. A ve finálním aktu si Lucy otevřeně hraje na Kubrickovu Vesmírnou odyseu, takže dojde i na opice, záběry z vesmíru a další veselé věci.

Ano, celé je to přesně tak šílené, jak to zní. A nejednomu divákovi to nejspíš udělá v hlavě obří guláš. Já si ale stojím za tím, že Besson naopak dobře věděl, co se snaží natočit. První půlhodinka Lucy je napínavé drama, protkané svěžími a často dost zábavnými dokumentárními prostřihy. Záhy film sympaticky uhýbá ze žánrových kolejí a ukazuje, jak by vypadal Matrix, kdyby v něm Neo místo efektního kung-fu naplno využíval telekinezi. No a v závěru přichází nadšený úlet do mimosmyslových končin, který ale stále tlačí dopředu několik hlavních myšlenek, díky čemuž nesklouzává k polopatickému komentování všehomíra.

 

Přehrajte si trailer
14.5.2014 16:30

Zatraceně lákavý mix. Dost možná jen klame tělem a Luc Besson nás opět vypeče, Scarlettino akční ...

Už proto je celkem škoda, že se Bessonova novinka nemůže tak úplně rozhodnout, čím chce vlastně člověka uchvátit. Na podnětný sci-fi biják je Lucy až příliš uspěchaná, nedomyšlená a nenabídne stoprocentně nosné postavy. Na přímočarý akčňák s psychedelickou nadstavbou je tu zase málo akce a přílišné žánrové rozkročení, kvůli kterému se často volí chytřejší, avšak divácky méně atraktivní řešení prekérních situací. Zkrátka a dobře tu možná bylo zaděláno na unikátní mix energické řezničiny a filosofující sci-fi. Tyhle dvě roviny se ale Bessonovi nepovedlo sladit tak dobře, jako třeba v Pátém elementu, a výsledkem je spíš odvážný experiment, než oslnivý filmový zážitek.

Jistě, nudit se u Lucy rozhodně nebudete. Na to je až příliš podnětná, netradiční a svižně natočená. Přes veškerou snahu vás ale nikdy plně neuchvátí a nepřesvědčí o tom, že tu hlas Morgana Freemana neprodává krapet děravé vědecké teorie. A to je samozřejmě ta nejlepší možná varianta…