Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
John Wick 2 | John Wick: Chapter Two | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 10.02.2017
CZ premiéra: 23.02.2017
režie: Chad Stahelski
hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Peter Stormare, Ian McShane, Ruby Rose

John Wick 2: Recenze


ikona
Cival
Cival adoruje akční masterpiece. 

Prvního Johna Wicka jsem viděl rok po premiéře (a po úvodní vlně spokojenosti) a na zadek jsem si z něj úplně nesedl. Jasně, žánrová kvalita, skvělá akce, hrdina, co ho chcete potkávat znovu, ale k top zážitku mi přeci jenom něco chybělo. U druhého dílu už ne – tam jsem si vrněl blahem od prvního do posledního záběru.

John Wick 2 je pro mě ideálním sequelem. Přirovnal bych ho třeba k REC2, kde se taky poměrně odvážně prohlubovala mytologie, a naopak dal do protiváhy k Trainspottingu 2, jenž naprosto bez ambicí natočit novou velkou pecku jen obráží a variuje památná místa jedničky a zasekává se prvoplánově v nostalgii… ale nechci odvádět řeč k jiným filmům. Zůstanu u podstaty jen téhle dvojky: U pokračování, které správně identifikovalo důvody úspěchu a obliby jedničky, poznalo silné stránky téhle značky a podalo je ještě v hutnější podobě než minule.

John Wick je hodně svébytným akčňákem. Město a hotely v něm nejsou tím realisticky pulzujícím a živým organismem, ale spíš hodně specificky stylizovaným prostředím, kterým s bouchačkou probíhá poměrně kožený Keanu Reeves. Ta místa mají úplně jinou atmosféru, což mimochodem nemění vůbec nic na faktu, že dvojka skládá architektuře New Yorku (a Říma) hold podobně působivě, jako to ve svých filmech zvládají Woody Allen nebo Spike Lee. Tahle strnulost je ve dvojce cítit ale ještě víc a můžeme se díky ní nechat naplno vtáhnout do „nadpřirozeného“ světa plného nájemných vrahů a elitních zabijáků. Wick se tímhle vyděluje z ostatních akčňáků, není to jen generická střílečka, ale film, který se nebojí jít přes hranu a vidět svět jinak, po svém.

 

Nuznější produkční podmínky jsou tu obráceny v klad. Díky tomu, jak John neustále vystupuje ze světla reflektorů, aby bylo jeho řádění obrazově atraktivnější, získává tahle série definitivně svůj vlastní, jasně čitelný audiovizuální jazyk. Ten navíc v neonovém finále působí o to intenzivněji, že se v něm zrcadlí na jatkách závislá duše hlavního hrdiny, polapená v labyrintu světla, temnoty a krve.

Akce je plný kotel a je znovu skvělá. Žádné velké pauzy, žádné prodlevy. Čím blíž jsme závěrečným titulkům, tím víc je nápadů, vynalézavější choreografie, nekompromisnější headshoty a větší zalíbení v malování na stěny pomocí rozstřelených mozků. I ten potenciálně zrádný kontext uměleckých galerií a architektonických skvostů tu pomáhá prohlubovat zážitek a přímočaré fyzické běsnění nezastavitelného střelce se v něm neztrácí, spíš ještě nabírá na estetické působivosti.

Tvůrci ale hlavně dali do filmu ještě víc lásky: Lásky k hlavnímu hrdinovi. Od první chvíle si můžete lebedit, jak je o Johna Wicka pečováno a jak je posilována jeho aura, naštěstí ne jen v rovině plkání, ale i tvrdou fyzickou „prací“. Už v první velké scéně se dlouho a opakovaně válí v kalužích a musí si vypomáhat i trochu unfair prostředky, aby přežil, za ochranu svých pevných hodnot (chci svý auto!) mu to ale evidentně stojí.

Když se Wick jako chlápek, co se nikdy neunaví, nikdy nepoleví ve svém odhodlání a nikdy se nevzdá své urputnosti prokulhává celým filmem, sálá z něj únava, crčí z něj krev, tělo domlácené od schodů, probodané a prostřílené, ale pořád z něj cítíte tu neochotu zastavit se a nechat se udolat. A věříte jí.

 

Reeves je perfektní castingová volba (i ksichty ve vedlejších rolích mimochodem potěší), protože i při normálním ohýbání jeho padesátiletého skeletu z něj ta vyčerpanost sála, ale stejně tak i zmiňovaná vůle a nezdolné odhodlání. Dlouhé roky ho svět adoroval jako Nea, s takovouhle ale umře jako John Wick.

Snad od dob heroic bloodshed opusů Johna Woo Hard-Boiled a Killer si nevzpomínám, že by tu byl hrdina, jehož čirou podstatou existence by bylo tohle krvavé řádění s pistolemi.

A pár let tu nebyl ani takhle povedený film, který by z těch brakových základů dokázal vytesávat tak intenzivní dílo, co je i na úplném konci v pohybu a umíněně běží vstříc třetímu dílu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (18)

Verdikt

avatar9/10

Cival



Hodnocení redakce

  • avatar10/10

    Gonzi

  • avatar9/10

    do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Vincent

  • avatar5/10

    Jeržik

  • avatar8/10

    Revan

  • avatar10/10

    Tinne

  • avatar8/10

    Snura

  • avatar9/10

    cabal

  • avatar9/10

    Sony

  • avatar7/10

    bundaboy

  • avatar2/10

    Perrund

  • avatar9/10

    max452

  • avatar8/10

    Cross

  • avatar6/10

    Ragnarok

John Wick 2: Recenze


ikona
imf
Myslí si, že je zpátky a je nejlepší zabiják na světě. Co si myslíme my?  

Čekali jsme na Johna Wicka jako nadržení nerdi, pohánění skvělými trailery, ještě doutnajícími vzpomínkami na jedničku a vědomím, že za kamerou i před kamerou stojí stejná skvadra. Na tom se přece nemůže nic pokazit, pokud si to tedy nezvládneme pokazit sami. Pro všechny, co se v dnešní době nezvládnou soustředit na nic delšího než tweet, můžeme jemně zaspoilerovat. John Wick 2 je solidní a zábavné řemeslo. Je šance, že lepší čistokrevný akčňák už letos v distribuci neuvidíte, takže do kina určitě zajděte. Zároveň ale počítejte s tím, že nápadový blitzkrieg prvního dílu se nekoná. Druhý John Wick sice startuje velkolepou automobilovou honičkou, v níž hlavní hrdina řeší poslední resty z prvního dílu, ale ve chvíli, kdy zamázne díru v garáži posledním tahem nivelizační stěrky, začíná další kapitola, jejíž děj bohužel nezůstává nic dlužen otřepaným klišé, která tak rádi kritizujeme ve filmových adaptacích holčičích young adult romancí. 

Ne, že by se snad Wick zamiloval, ale holčičí filmy mají svoje otřepané dějové zákruty a ty klučičí taky. A druhý Wick se je bohužel nenamáhá skrývat, takže děj připomíná italskou telenovelu. Zhrzený mafiánský boss si kdysi Wicka zavázal úpisem a teď chce službičku oplatit, přes což ve světě nájemných vrahů nejede vlak. John chvilku váhá, ale nakonec jede do Říma na poslední fušku, což je samozřejmě jedna velká past. Divák se v téhle natahované padesátiminutovce nemůže zbavit dojmu, že jde o záminku, kterak natáhnout stopáž a ponořit divákům hlavu hlouběji do zabijácké mytologie. Jenže zatímco hotel v jedničce byl příjemným kořením k nápaditým akčním scénám, tady je vysvětlovaček přespříliš a z Wicka se nám stává Bond pochodující od krejčího k šéfovi zbrojnice nebo vrchnímu kasaři. 

 

Pokud máte fetiš na bouchačky a dělá vám dobře, že hrdinu všude znají a oslovují prvním jménem (aby se však, kdykoliv je to potřeba, pohyboval ve veřejném prostoru jako stín - typický bondovský paradox), absolvujete tuhle pasáž bez bubnování prstů, ale já bych radši, kdyby se tenhle prostor vyplnil lepším záporákem a méně anonymními poskoky po jeho boku. V tomhle směru byl až maniakální Michael Nyqvist příjemnou změnou oproti záporácké rutině. Neznámá italsko-americká tvář ve dvojce působí dojmem navoněného seladona, co spoléhá na hluchoněmou sličnou bodyguardku Ruby Rose. Ta ovšem ve finále vůbec nic nepředvede a Wick s ní má méně práce než s "prostředním" bossem Cassianem, kterého si střihnul rapper Common. Tváří se, jako kdybyste mu do zadku zabodli značkovací tyč na dobytek, ale je Wickovi rovnocenným soupeřem a jejich souboj je jedním z vrcholů snímku co se týče choreografie a nápadů. 

 

Bohužel je to ostrůvek inspirace v moři sice technicky brilantních, ale navzájem si podobných akčních scén. V hlavě možná utkví pár chvatů s tužkou a zrcadlový labyrint, ale zbytek novátorského gun-fu už trochu naráží na limity zrychlené produkce. Na dvojku neměl režírující Chad Stahelski příliš času a dokonce ani dvojnásobný rozpočet na ní není moc vidět. To není nutně na škodu, vypadá prostě stejně dobře jako jednička, jenže já bych... a to je ten problém, tenhle jábychmus je pastí většiny recenzentů. Po prvním Wickovi jsme jako nadšená děcka v cukrárně, co chtějí ve dvojce víc všeho a ideálně nějaké cameo (Jean Reno z Leona, Bruce Willis ze Šakala... klidně v blond paruce, Hugo Weaving z vy-víte-z-čeho) nebo zásadní zvrat. A Stahelski částečně prohrává, protože těm požadavkům vyhovuje. 

 

Druhý Wick je plný akce, kterou jsme milovali v jedničce. Dokonce je tu i jedno cameo (ovšem nikdo z výše jmenovaných), o světě nájemných zabijáků se dozvíte víc, prostřelených hlav je mnoho a stopáž se nafukuje, aby vyhověla snaze o budování světa i poměru mezi akcí a dialogy. A pak je tu samozřejmě Keanu Reeves, kterému je suchý Wickův přednes ušitý na míru jako neprůstřelné sako. Navíc se jeho puntíčkářský přístup ke tréninku vyplatil a opravdu mu věříte to bleskové přebíjení, tanec mezi útokem a krytím nebo každý jeden headshot. Jenže to nestačí, protože druhý Wick nemá čím překvapit a jen neúnavně krmí své fanoušky výběrem z nejlepších hitů. Ne, není to průšvih jako druhý Kick-Ass nebo Kurýr. Není to ale ani (přehnaně) ambiciózní pokus o žánrové rozpřáhnutí jako v případě druhého Raidu nebo druhých Vetřelců (jablka a hrušky, já vím, ale určitě mi rozumíte). Stahelski jede na jistotu, bičován neúprosným termínem premiéry, který diktuje studio. 

 


Přehrajte si trailer
Hardcore fandové budou brblat, žánroví všežravci odejdou spokojení a fandové oldschoolových akčňáků druhého Wicka zaplatí i na DVD a VoD, takže trojka přijde za další dva, tři roky a Keanu Reeves do té doby snad přemluví slavnější lidi k tomu, aby se nechali zastřelit nebo se na plátně alespoň mihnuli. Termín "wickovská" akce se už totiž dostává do slovníku hollywoodských producentů podobně jako dřív ta "bourneovská". Stahelski a jeho kumpán David Leitch momentálně dělají na novém Highlanderovi nebo druhém Deadpoolovi. O Johna Wicka se ale nemusíme bát, jeho jméno už má dostatečnou setrvačnost a úspěchy jeho duchovních otců mu do budoucna mohou jedině pomoct. I proto bych byl optimistou a dvojku opatrně poplácal po zádech. Neodvratná trojka totiž může po tomhle zvolnění tempa jedině překvapit.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (21)

Verdikt

avatar7/10

imf

Pokračování skromného akčňáku už se z principu nemůže tvářit skromně a přichází o moment překvapení. Keanu je ale pořád sympaťák, co míří do černého. Snad jen to budování světa kolem něj mohlo být svižnější a s trochou nadsázky. Ta chybí jak kulisám, tak záporákům. Přesto drží tvůrci původní směr a to skomírajícímu žánru jednoznačně prospívá.



Hodnocení redakce

  • avatar8/10

    Gonzi


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    acheron

  • avatar4/10

    Silence

  • avatar9/10

    cabal

  • avatar7/10

    Slide

  • avatar6/10

    Rokle

  • avatar9/10

    Memphis

  • avatar8/10

    the dark knight

  • avatar8/10

    BranoZ

  • avatar6/10

    Marc

  • avatar8/10

    Axis

  • avatar7/10

    Vardant

  • avatar10/10

    thomas7

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace